Здравје Рецепти

Не е одлична, тука совршена: Торта готова за пола час!

8132

Потребни состојки:

-тесто
-1 паковање кори, за розева торта

Фил:

-500гр фета сирење
-150 гр маргарин
-100гр кремсир
-200гр кисела павлака
-3 супени лажици ајвар
-500гр шунка, сечкана на парчиња

За украсување:

-100 гр (по желба) мајонез
-100 гр сирење

Подготовка:

Добро изгмечете го фета сирењето, додадете павлака, маргарин, кремсир и се измешајте. Потоа додадете ја ситно исецканата шунка. Филот поделете го на половина и во едниот дел додадете го ајварот. Корите премачкувајте ги, наизменично, со бел па црвен фил. Последната кора не се филува. Оставете го неколму часа во ладилник, најдобро во текот на ноќта. Следниот ден премачкајте со мајонез, и украсете го со рендано сирење.

Уживајте во вашата солена торта!

Извор: coolinarika.com