Здравје Исхрана Фитнес

Храна богата со здрави масти

1250

На интернет може да најдете голем број на информации според кои исхраната која содржи мал процент на масти e најдобар начин за намалување на тежината, регулирање на холестеролот и спречување на некои здравствени проблеми. Според професионалните нутриционисти и спортски тренери конзумирањето на здрави масти и избегнувањето на транс мастите е далеку поважен фактор за намалување на килограмите и регулирање на холестеролот во однос на исхраната со мал број на масти. Конзумирањето на здрави масти е неопходно за правилна апсорција на витамините во нашето тело, правилна нервна активност, одржување на здрави клетки, побрзо и подобро заздравување на повредите и здрав имунолошки систем. Избегнување на храната која содржи транс масти и конзумирање на храна богата со мононезаситени и полинезаситени масти ќе овозможи регулирање на холестеролот и намалување на ризикот од болестите поврзани со нездравата и неправилна исхрана. Сите активни вежбачи треба да конзумираат околу 1 грам здрави масти за секој килограм телесна тежина.

Во продолжение е исхраната која е лесно достапна и содржи голем процент на здрави масти.

Риба

Рибата природно содржи високо количество на омега 3 масни киселини. Мастите кои ги содржи рибата спаѓаат во категоријата на здрави масти кои придонесуваат за подобрување на здравјето на срцето и подобрување на работата на мозокот. Според светските здравствени организации се препорачува да се конзумираат најмалку 2 порции (од најмалку 100-150 грама) на риба неделно, додека сите активни вежбачи може да внесуваат 1-2 порции повеќе. Најдобро е да се конзумира печена или варена.

Најлесно достапни видови на риби кои ги препорачувам се лосос, скуша, туна, пастрмка, ослич. 

Семиња и ленено семе

Семињата како што се семките од сончоглед, тиква, сусам заедно со лененото семе претставуваат одличен извор на здрави масти кои го намалуваат холестеролот. Лененото семе исто така содржи и голема количина на растителни влакна и претставува одличен додаток при подготвување на салати и некои пецива. Тие исто така содржат и корисна количина на витамини, минерали, протеини и есенцијални масни киселини. Семките од тиква се сметаат за еден вид супер храна бидејќи содржат одлична количина на глутамин, аланин, глицин и поголема количина на цинк.

Авокадо

 

Покрај тоа што авокадото ја подобрува и одржува работата на срцето и го намалува лошиот холестерол (LDL), тоа исто така содржи и висока количина на здрави масти кои помагаат во одржување на преносот на информации во нашиот нервен систем и ја подобруваат апсорцијата на хранливи материи од страна на телото.

Јаткасти плодови

Сите видови на јаткасти плодови се корисни за срцето и содржат  голема количина на витамини, протеини, минерали, амино киселини и здрави масти. Без некое размислување може да вметнете бадеми, индиски ореви, лешник, фстак и ореви во вашата секојдневна исхрана. Треба да се напомене дека и покрај тоа што се богати со здрави масти тие исто така се и многу калорични, па поради тоа препорачувам умерено внесување од 40-50 грама дневно.

Јајца

Јајцата се едни од ретките видови на храна кои би можеле да се наречат како супер-храна. Јајцата покрај тоа што се еден од најквалитетните извори на протеини, тие изобилуваат со големо количество на витамини и здрави масти. Јајцата го зголемуваат добриот холестерол ( DHL ) , со тоа го намалуваат ризикот од срцеви заболувања, мозочен удар и разни здравствени проблеми. 

Иван Митев

Фитнес инструктор во Synergy Fitness & Spa