Галерија Фото Exclusive TV Репортажи

Снежната прекривка во Маврово како во бајка! (ГАЛЕРИЈА)

10860

Снегот што од вчера ја зафати територијата на Македонија на некои места веќе направи снежна покривка.

Снегот, според најавата од УХМР, ќе продолжи интензивно да паѓа и денес, што ќе формира нова снежна покривка која не повеќе места ќе биде со висина од 10 до 40 см.

На планинските места ќе има значително зголемување на снежната покривка, локално и над 50 см проследено со силен ветер кој ќе услови и снежни наноси. Ќе дува умерен, долж Повардарието и на исток засилен југоисточен ветер, кој на моменти ќе достигнува брзина до 80км/ч.

Погледнете ги убавините на Маврово!