Здравје Исхрана Рецепти

7 ЧЕКОРИ СО КОИ ДА ГО ПРОЧИСТИТЕ ТЕЛОТО ПО ПРАЗНИЦИТЕ

4173

Празниците се она време во годината кога јадете обилно, конзумираме повеќе алкохолни и газирани пијалаци и се движиме помалку. По секоа одмор е време да ја прочистите своето тело. Потребен ни е детоксикациски режим кој да ни помогне брзо да се вратиме во форма

Споделуваме 7 чекори кои да се следат.

Што е добро да се избегнува за време на детокс режимот?

Откажете се за некое време од консумирањето на алкохол, пушењето, млечни производи (со исклучок на природно јогурт), шеќер, мед, вештачки засладувачи, кафе, тестенини и тестенини, сушено овошје.

Храна која се препорачува да конзумирате се:
Свежо овошје и зеленчук
Риба – печена, на пареа, конзервирана, ако е во сопствен сос или растително масло
Кревко црвено месо, пилешко (без кожа), ограничете ја потрошувачката до два пати неделно
Грав, леќа, наут
јајца
масло
Суров и несолени ореви, како бадеми, ореви
Семиња како ленено и сончогледово, сусам

Зелен чај и, се разбира, многу вода

1. Започнете денот со чаша топла вода со малку свеж лимонов сок. Ова ќе ја подобри варењето ви и ќе помогне за детоксикацијата на организмот. Пијте го овој пијалок пред појадок, на празен стомак. Потоа може да си направите и чаша ароматичен зелен чај.

2. Направете гимнастика
За време на детоксикацијата режим да се обиде секој ден да правите по еден час вежбање. Зголемете аеробните движења, посетувајте класа по јога, одете на сауна, масажа.
Вежбите, сауната и масажата помагаат за зголемување на лимфниот тек и циркулацијата на крвта. Преку потта и лимфна дренажа нашето тело успева да се ослободи од наталожените токсини.

3. Бидејќи исхраната е од клучно значење за прочистување на организмот, многу е важно како ќе го изготвување Вашето неделно мени. Трудете се во него да преовладуваат свежите производи во сурова форма. Суровата храна содржиповеќе хранливи материи и ензими.

4. детоксикацијата на умот
Како телото, така и умот треба чистење. Секој ден медитирајте по 15 минути. Дури и да не сте го правеле пред, обидете се. Седнете удобно, поставете ги рацете во долниот дел на стомакот и вдишувајте и издишувајте длабоко.
Сфатете добри работи, апстрахирајте ги несакани звуци. Оваа медитација може да е вашето почеток на денот или да ја правите по релаксирачки туш на вечер.

5. Пијте многу течности
Конзумирање на правилните течности во доволно количество ќе им помогне на вашето тело да елиминира токсините. Целта на обилните прием на изворска вода, свежи овошни и зеленчукови сокови, чај, е да се стимулира движењето на лимфата и прочистување на бубрезите.
Корисни билки за прочистување на организмот се корен од глуварче и коприва, невен,
6. четкајте го телото
Правет секојдневно оваа нега, вие не само што ќе откриете убавината на кожата, но ќе ја подобрите циркулацијата на крвта, а тоа ќе помогне за детоксикацијата на телото. Со помош на природна четка или сунѓер за тело, масирајте се нежно со лесни кружни движења.

Под туш, врз мокра кожа или во кадата, без непотребен притисок. Може да додадете и од вашите омилени етерични масла.

7. Бавно џвакање
И последното кое но не по важност чекор од детоксикацијата режим е соџваканта храна. Џвакајте го секој залак по 10-12 пати. Бавното и подолгото соџвакување го подобрува варењето и создава чувство на ситост, што ќе ве заштити од прејадување.