Овие 5 пудри ќе ѝ донесат катастрофални последици на вашата кожа!

Во зимските месеци ретко која жена може да се замисли без течна или пудра во прав. Меѓутоа, ако не ја изберете она вистинската, наместо да ги сокриете несовршеностите, пудрата може да ви предизвика катастрофални проблеми.

Во продавниците денес може да најдете безброј видови на пудри, но која е вистинската за вас? Тоа пред сè зависи од типот на вашата кожа, но затоа пак може со сигурност да ви кажеме кои би требало да ги избегнувате, бидејќи со сигурност не се добри за вас.

Пудра којашто е премногу темна
Девојките често избираат пудри коишто се и до три нијанси потемни од нивниот тен. Но тоа е голема грешка бидејќи поради тоа лицето изгледа неуредно, а целиот впечаток е евтин. Изберете пудра во нијансата на својот тен, а боја на лицето дадете му со помош на бронзер.

Евтина пудра
Секако, не кажуваме дека мора да потрошите буквално цело богатство за течна пудра, но оние коишто се крајно евтини често имаат и лоша текстура што е навистина и забележително. Подобро би било да заштедите на лаковите за нокти, сенките и руменилата, отколку да штедите за пудра.


Пудра за погрешен тип на кожа
Имате мешовит тип на кожа, а носите пудра со светликави честички? Или имате сува кожа, а носите пудра за матирање? Со носењето на погрешна пудра само ја измачувате својата кожа и изгледате неуредно, па, ако не знаете самите кој е вашиот тип на кожа, побарајте стручен совет.

Позајмена пудра од вашата пријателка
Таа ја обожува, но притоа има и неколкупати потемен тен од вашиот и има сосема поинаков тип на кожа? Избегнувајте пудри коишто ви ги препорачале пријателките и користете ги исклучиво само оние коишто му одговараат на вашето лице и тен.

Исклучително густа пудра
Исклучително густата пудра особено лошо изгледа на младо лице, дури и ако кожата е зафатена со бубулички. Дозволете ѝ на кожата да дише и изберете полесен тип на пудра.

Поранешната пејачка на група „Луна“, денес работи на брод и изгледа посекси од било кога! (ФОТО)

Чеда Чворак и неговата група Луна променија многу постави. Но се чини дека онаа, кога беа дуо, а во „Луна“ покрај него вокалите ги пееше тогаш младата и непозната девојка од Лозница, Маја Марковиќ, беше најдобрата постава која му ги донесе најголемите хитови и популарност на дуото.

Маја Марковиќ откако си замина од „Луна“ се обиде да направи соло кариера која не траеше долго,  зашто слично како и нашата Ноне, замина да работи на прекуокеански брод.

Оттогаш не се занимава со музика, не барем студиски, иако знае да запее со бендот на големите прекуокеански лендкрузери на кои работи!

Додека беше на естрадата, речиси секогаш беше пристојна и закопчана до грло. За чудо, сега кога работатат тоа не го бара од неа, маја го покажа сиот свој телесен раскош, убавина и сексапил.

Инстаграм гори од нејзините секси фотографии на кои таа позира во костими за капење, покажувајќи го своето извајано тело, затегнатото газе и останатите облини.

Токму со такви фотографии Mаја ги почести сите оние што ја познаваат за својот роденден.

Знаци дека претерувате со кафе!

Ако се прашувате дали пиете премногу шолји кафе на ден, на добар пат сте да добиете позитивен одговор. Кафето нуди многу придобивки, но како и се друго, доколку се консумира во големи количини има негативни последици, за жал по нашето здравје.

Многумина не можат ни да го замислат животот без кафе, особено наутро. Сепак, прекумерното пиење кафе, посебно ако често пиете и газирани или енергетски пијалаци кои содржат кофеин, може да предизвика предозирање и зависнот.

Срцето ви е во петта брзина

Ако ви лупа срцето и прескокнува откако сте се напиле кафе, постои голема веројатност за тоа да е крив токму кофеинот. Некои луѓе се чувствителни и на помала количина кофеин.

Се чувствувате немирно и анксиозно

Можеби тоа го предизвикало утринското кафе. Некои луѓе се многу чувствителни на кофеин и почнуваат да чувствуваат немир, раздразнетост и анксиозност и по една шолја кафе со кофеин. На некои им смета дури и бескофеинското кафе.

Не можете да заспиете

Ова е причина зошто луѓето пијат кафе додека се уморни. Кофеинот го подига нивото на адреналин, па можете да се чувствувате поенергични и да не ви се спие. Тоа особено може да помогне во понеделник наутро кога ви треба екстра енергија.

Чувствувате глад

Некои луѓе се трудат со помош на кофеинот да го намалат апетитот, но пиењето кафе всушност може да има спротвен ефект. Кофеинот ја зголемува работата на хормонот кој пак, го зголемува чувството на глад.

Мислите дека не можете без кафе

Доколку помислата да се откажете од своето утринско кафе кај вас предизвикува благ напад на паника, тоа не е знак дека сте зависни? Сепак, не се трудете да пресечете нагло, обидете се да го намалувате внесувањето на кафе постепено, малку по малку, инаку може да ве изненади силен умор и главоболка.

Незаборавна забава: Кафана Тарапана го прослави својот прв роденден!

Галерија: 

Кафана Тарапана го прослави својот прв роденден! 

Една година исполнета со незаборавни моменти и уживање! Уникатно место за одлична забава, превкусна храна и загарантирано одлична атмосфера. После 1 година работа со над 100 забави, повеќе од 50 семејни прослави, дефинитивно станаа омилено место во градот на секоја генерација. Тарапана не е само обична кафана ова е кафана со душа во која се ужива во комбинација со вкусна храна и разновидна музичка програма.

Вчеравечер по повод една година постоење направија незаборавна роденденска забава. Како секогаш, и овој пат се потрудија на своите гости да им приредат повеќе од одлична забава. За атмосферата да биде вистинска "тарапана" се погрижија безвременскиот Дарко Филиповиќ и Dj Boban Nikolic.

Во продолжение погледнете дел од атмосферата:

Галерија: 

Најчитани

Твитови