Не е чоколадо, но подеднакво ќе го обожувате: Вкусен овошен шејк готов за три минути

На сите нас вообичаено ни се случува одвреме навреме да посакаме да се засладиме, а најчесто прво нешто што ни паѓа на ум е токму чоколадо.

Сепак, не мора веднаш да посегнете по "нездрава верзија". Ако не сте го пробале овој волшебен овошен шејк, кој е далеку поздрав, но исто толку совршено вкусен, би требало да ја корегирате таа грешка. 

За момент ќе ја "излажете" гладта, но и ќе ја задоволите вашата желба за нешто благо, а за самиот шејк може да кажеме дека е речиси – безгрешен.

Потребни состојки:

● 1 банана
● 1 рака смрзнати капини/малини/јагоди
● ½ шолја полномасен јогурт
● 1 мала лажичка мед
● ½ мала лажичка мелен ѓумбир
● малку цимет

Подготовка: 

Сите состојки ставете ги во блендер и пасирајте додека да добиете фин и компактен шејк. Потоа сипете во висока чаша и послужете. Ова количество е доволно за една порција.

 

Тамара Тодевска го покажа трудничкото стомаче! (ФОТО)

Тамара Тодевска е активна трудница, изгледа одлично, па речиси и не налкикува дека скоро е влезена во седмиот месец од бременоста. Неодамна објави фотографија каде што го покажува своето трудничко стомаче, па слободно можеме да кажеме дека бременоста ѝ прилега доста.

Тајни кои ги кријат личностите родени во знакот Вага!

Вагите се познати по тоа што имаат високо развиени логички способности, па умеат правилно да расудуваат. Меѓутоа, во продолжение откријте некои работи кои се помалку познати за овие личности.

Вагите тежнеат кон долги и значајни врски

Ретко која личност родена во знакот Вага ќе се пронајде во кратките врски без смисла. Тие се спремни да бидат трпеливи и да ја чекаат вистинската личност.

Тие се особено внимателни

Вагите знаат многу повеќе отколку што покажуваат. Тие постојано го набљудуваат светот околу себе и си „прават белешки“ во својата глава за сето она што го гледаат.

Вагите умеат да бидат непредвидливи

Кога е во прашање Вагата, не постои секогаш баланс. Како воздушен знак, тие може да бидат непредвидливи. Во еден момент може да помислите дека целосно сте ги сфатиле овие личности, но веќе наредниот Вагата ќе направи нешто што не сте ни помислувале.

Најчитани

Твитови