Од солзи до насмевка во само една минута: Еве како хормоните всушност ве контролираат

Женските хормони се главни виновници за тоа што жените еден ден се чувствуваат како да ќе полетаат од среќа, за веќе следниот ден да бидат крајно нервозни и избувливи.

Хормоните се одговорни за сите полови функции кај жените. Го условуваат растот и развојот на половите органи, развојот на секундарни полови особини, влијаат на репродукцијата, обликувањето на коскениот систем, па и на однесувањето.

Расположението, физичката и менталната форма кај жените често варираат во зависност од тоа во која фаза во менструалниот циклус се наоѓаат. Па така, LH хормонот е одговорен за зголемената желба за секс, прогестеронот е ангажиран и секогаш подготвен за да ја расипе забавата, а естрогенот е жив и ентузијастички настроен. Токму затоа, прочитајте нешто повеќе за женските хормони и каква е точно нивната улога.

LH хормон

LH хормонот е лутеинизирачки хормон и него го лачи хипофизата. Тој има огромно значење во регулирањето на циклусот и неговиот правилен раст во средината на циклусот покажува дека жената има овулација. Исто така, ако е зголемен во текот на вториот дел од циклусот, може да укажува на полицистични јајници. Од 14-тиот до 21-виот ден од циклусот ќе се чувствувате како после бура. Хормонот LH ја иницира овулацијата и ја зголемува сексуалната желба.

FSH хормон

FSH е фоликуло-стимулирачки хормон, кој исто така го лачи хипофизата и е значаен за растот на јајцевите клетки. Неговиот правилен пораст е значаен за овулација. Овие два хормони практично ја контролираат работата на јајниците и хормоните на јајниците. Кога се во голем пораст – најавуваат климакс и нивните концентрации во климакс се исклучително високи. Од 1-виот до 7-миот ден од циклусот ќе се чувствувате како да сте се разбудиле од ноќна мора. Но сепак, бидете ѝ благодарни на хипофизата бидејќи таа го лачи FSH хормонот кој пак го зголемува производството на естроген. Благодарение на него ќе изгледате одлично.

Прогестерон

Прогестеронот е хормон на јајниците и е важен за втората половина од циклусот, а неговиот пораст говори дека циклусот е овулаторен и дека матката е подготвена за плод. Тој е исто така значаен и во раната бременост додека не се развие постелката.

Естрадиол

Естрадиолот е дериват на естрогенот, го лачат јајниците и според неговиот правилен раст се знае дали ќе дојде до овулација. За нормален циклус е важна рамнотежата помеѓу хормоните на хипофизата и јајниците.

Пролактин

Пролактинот е хормон на хипофизата и неговата најважна улога е во регулација на доењето. Има улога и во метаболизмот и се нарекува уште и хормон на стрес, бидејќи во состојба на стрес тој расте. Кога пролактинот е висок, тогаш нема овулација, а кога е многу покачен, тогаш изостанува циклусот.

Како најбрзо да го преболите? Постои апликација која ќе ви помогне!

Break-up Boss е одлична апликација која ќе ви помогне во неколку чекори да го преболите поранешното момче.

Оваа генијална апликација наречена Break-Up Boss беше лансирана пред помалку од една година.

Ја измисли експертот за врски и прекинувања Зои Фостер Блејк, која одлучи да се стави крај на “пијаните” пораки и повици, разлеаната маскара по неконтролираното плачење и општата болка која ја чувствуваме по прекинот.

“Пишувам за односите веќе цела деценија, повеќето луѓе што ми пишуваат пишуваат дека токму тогаш прекинале врска или минуваат низ прекин. Сепак, на таа тема не постои ништо едноставно и јасно, а јас мислев дека би требало да постои “, изјави Фостер Блејк за Dazed.

Со помош на нејзината апликација, сега можете да ги артикуирате своите чувства полесно, да најдете совети кои ќе ве орасположат, а ако дојдете во искушение да му испратите на поранешното момче некоја порака, можете да го направите тоа во апликацијата која ќе ве смири и ќе ви порача дека тоа не е она што ви треба.

Фостер Блејк моментално пишува и книга за прекинувања на врски, која исто така ќе биде наречена Break-up Boss.

Идеи како да ги изненадите најмилите и им направите униканта роденденска торта! (ВИДЕО)

Уникатни идеи како да ги изненадите најмилите и им направите роденденска торта, од која ќе бидат воодушевени.

Погледнете го видеото во продолжение:

Практични совети како да го поминете месецот со што е можно помал трошок!

Не можеме да кажеме дека живееме во економски стабилна земја, но, ако ништо друго, Балканците научија да се справат на различни начини за време на овие тешки и неизвесни години. Едноставниот домашен буџет мора да се прилагоди на нашиот приход, колку и да е низок.

Но, како да го поминете месецот со што е можно помал трошок? Еве неколку совети за управување со вашиот домашен буџет.

Месечни и непланирани трошоци

Како да се справите со бројните долгови? За почеток, запишете ги на хартија вашите месечни трошоци што треба да ги решите. Значи: изнајмување, сметки, мобилен телефон, интернет, трошоци за храна, патни трошоци … Сега извадете го долгот од вашиот приход и пресметајте колку пари останувате за да потрошите.

Повеќето луѓе во голема мера ги акумулираат своите финансиски обврски во главата, но многу трошоци често се забораваат, бидејќи ги има многу. Затоа, секогаш е добро да ги запишете, па ќе мора да се има предвид за она што е неопходно да се тргнат пари во текот на месецот, а со тоа ќе бидете сигурни дека ништо не сте заборавиле.

Како да заштедите пари? 

Повеќето пари се трошат на мали нешта. Сте виделе една симпатична маица па веднаш сте ја купиле, нешто повеќе од потребно сте потрошиле на бонбони и грицки отколку што е планирано, сте почастиле некоја тура повеќе во кафаната затоа што ве повела атмосферате … Реално, тоа сте го направиле бидејќи во моментот сте имале пари во себе. Ова се тие непланирани трошоци кои може да ги намалите доколку парите ги оставате дома а со себе носите само потребен дел.

Потрошувачка кошница. Ние ќе направиме листа повторно. Обично по доаѓањето на пари или кога се зема плата, често одиме на шопинг, најчесто во молот голем бидејќи сакаме целата храна да ја купиме на едно место. На такви места обично има голем број на акции и производи со снижена цена.

Кога ќе завршиме со купување, сфаќаме дека купивме уште десет продукти што не ги планиравме. Затоа, ние сме изложени на повисоки трошоци. Затоа е неопходно повторно да се состави листа.

Запишете на хартија само она што навистина ви е потребно за вашиот дом од храна. Дозволете си малку слобода, бидејќи ќе ги здогледате омилените слатки кои не се наведени во списокот, но не претерувајте со поместувањето на листата.

Ако сте решиле да заштедите пари, најдобро е да се прошетате низ градот, бидејќи хипермаркетите не се секогаш најевтини. Секој град има свои поволни пазари и продавници. Само еден месец да се споредат цените на неколку места, а следниот ќе знаете каде е поевтино овошјето, каде е хемијата, каде месото и така натаму.

Парите не се зачувуваат на крајот од месецот, туку на почетокот.  Кога плаќате пари за вашите сметки, можете, исто така, да одземете одредена сума пари за заштеди, се разбира, според вашите способности. Нека биде минимум десет евра. Ви предлагаме да ги конвертирате тие пари во евра, да ги кренете во некоја кутија и да се преправате како тие пари да не постојат се до моментот кога навистина ќе ви бидат неопходни.

Не чекајте да видите што ќе остане од вашата плата на крајот на месецот, туку веднаш оставете одредена сума пари за недај боже.

Но, пред да почнете да штедите, дефинирајте го она на што сакате да ги потрошите: летување, зимување, нов велосипед, некои апарати техника во домот… Значи, не земајте  од тие пари, во секој случај, освен кога е време да ги потрошите за она што сте ги намениле.

Ако итно ви требаат пари за неочекувана сметка, користете го веќе споменатиот дозволен минус.

Што ако веќе сте во долгови?

Се чинеше толку лесно кога зедовте заем, а сега веќе сте во голем проблем. Поминавте малку повеќе, дојдоа некои непланирани трошоци. Ова се ситуации кога е најдобро да се земе кредит за рефинансирање. Тоа е можност да се поправат старите грешки и да почнат патите да се трошат малку повеќе разумно.

Најчитани

Твитови