6 факти за долната облека при фитнес-тренинг

Да се носи или не долна облека под црните растегливи хеланки е само едно од многубројните прашања што си ги поставуваат жените. Еве неколку работи што треба да ги знаете за хигиената на вашата долна облека.

1) ДА СЕ НОСИ ИЛИ НЕ ДОЛНА ОБЛЕКА?

Дали ќе носите или не, тоа е ваш избор, но постојат неколку важни причини што зборуваат дека сепак треба да носите. Бактериите ја сакаат влажната и топла површина, па затоа добро е да носите долна облека бидејќи во неа ќе се впијат потта и влагата. Изборот на долна облека од одреден материјал е многу важен ако тренирате или ако посетувате фитнес-центар. Изберете материјал со поголема моќ на впивање.
2) ТАНГИТЕ НЕ ВИ СЕ ПРИЈАТЕЛИ

Иако многу жени не сакаат да одат на тренинг или во фитнес-центар во гаќички што им се оцртуваат на тренерките, па затоа користат танга, треба да размислите и за негативните страни на тоа.
Обично тангите се тесни и додека вежбате, тие мрдаат напред-назад и така бактериите од анусот можат да стасаат до вагината или до уринарниот тракт. Ова триење и загревање може да доведе до уринарни и до вагинални инфекции, без оглед на видот на ткаенината.

3) ИЗБЕГНУВАЈТЕ САТЕН

Избегнувајте сатен и тантела бидејќи ниедна од овие ткаенини не дише, а тантелата може да ви предизвика иритација. Најдобра ткаенина за вежбање е онаа што дише и што впива – добар е памукот, а за движењата што се повторуваат, како трчање, купете долна облека со рамни краеви што не се абразивни.

4) АКО САКАТЕ МОЖЕТЕ ДА СЕ ДЕПИЛИРАТЕ СО ВОСОК

Многу жени сакаат да немаат влакна на интимните места бидејќи сакаат да се чувствуваат почисто, па се бричат и се депилираат, но тоа може да има и спротивен ефект. Срамните влакна постојат за да ги заштитат гениталиите и чувствителната кожа во тој дел. Кога ќе ги отстраните, вие отстранувате многу важен заштитен слој и го зголемувате ризикот од добивање полово преносливи болести, воспаленија и инфекции.

Но ако морате да ги отстраните срамните влакна, восокот е подобар избор, особено ако имате осетлива кожа.

5) ПАМЕТНО ИЗБИРАЊЕ И ПРЕСОБЛЕКУВАЊЕ 
Ако тренирате за многу важно случување, како тратлон или маратон, морате да бидтете дополнително внимателни со долната облека бидејќи ќе ја носите подолго. Однапред испланирајте што ќе облечете и внимавајте тоа да не биде долна облека што ви ја трие кожата.

 Кога се работи за водени спортови, топлината и влажноста се најлош непријател поради тоа што го поттикнуваат развојот на бактерии, па може да дојде до уринарни или вагинални инфекции. Најдобро е да носите дводелен костим за капење и еден резервен со себе за да можете да се пресоблечете ако долго време поминувате во вода.

6) „ОНИЕ“ ДЕНОВИ

Нема потреба да носите „пензионерска“ долна облека за време на менструацијата или да избегнувате да одите во фитнес-центар. Денес постојат многу начини како се заштитите од крварењето. Тампонот ќе предизвика помалку триење на вулвата, но вие носете го на што ви е попријатно.

Потрошила 120 илјади евра за над 20 пластични операции бидејќи сака да изгледа како секс кукла!

Ивана е позната мејк ап артистка од Берлин. Таа често се појавува во медиумите и е многу активна на социјалните мрежи, а досега имала над 20 пластични операции.

Три пати досега ги зголемувала градите, пет пати правела операција на носот, направила операција на очите и ги намалила ушните школки. За британскиот "Mirror", таа изјавила дека потрошила околу 119 илјади евра, но не планира тука да запре. 

Се' започнало кога Ивана за себе помислила дека е грда. Вели дека мажите ја игнорирале и ѝ велеле дека е симпатична, но не и убава. Поради тоа, решила да го промени својот изглед и да стане жива секс кукла. Сега вели дека е задоволна и дека се гордее со тоа како изгледа.

На Инстаграм е вистинска ѕвезда, а вели дека планира уште најмалку четири операции.

"Воопшто не сакам да изгледам нормално. Ме интересира изгледот на кукла и сакам да го постигнам по секоја цена. Велат дека изгледам како секс кукла, на тоа одговарам дека сакам да изгледам така. За мене тоа е комплимент", изјавила Ивана.

Таа, инаку по сите тие операции се насочила на друга професија, а сега работи како трансексуална домина.

Како правилно да ја исперете јакната со пердуви во машината без да ја уништите!

Многумина од вас го имаат ова парче зимска облека. Јакната со пердуви е најудобната и најтоплата облека за зимските денови. Како и секој друг вид на облека, со текот на времето се валка.

Но, не грижете се. Постојат правила и препораки од искусните домаќинки: како да се пере јакната со пердуви во машината за перење и да се исуши, за да изгледа како нова. Ви даваме повеќе вредни совети.

Како да ја исперете јакната со пердуви во машината за перење:

Јакната со пердуви треба да се пере на температура од 30 степени на програмата “рачно перење” или “перење на чувствителна облека”

– Најдобро би било ако го вклучите режимот на додатно плакнење

– Пред перењето на јакната со пердуви, не заборавајте да ги закопчате копчињата и сите патенти

– Ставете неколку тениски топчиња во машината за перење. Благодарение на нив, пердувите нема да бидат потиснати во јакната за време на перењето.

– Јакната со пердуви треба да се исцади со минимална брзина на центрифугата.

– Работите кои се исполнети со пердуви треба да се перат исклучително со течен детергент, правот ги лепи пердувите.

– Јакната треба да се суши покрај парното, закачена на задниот дел од столчето или на терасата ако сончево времето.

– Повремено протресете ја за време на сушењето за да се вратат пердувите на своето место.

Дознајте што се случува со женското тело кога жената е несреќна!

Доколку обрнете внимание на физичките, менталните или емотивните знаци кои ви ги испраќа вашето тело, ќе може да живеете поубав живот.

Еве како женското тело покажува дека страдате поради некое момче или дека сте во врска со некој погрешен.

Недостаток на самодоверба

Вие треба постојано да се чувствувате како рок ѕвезда, а мажот треба само да го надополнува вашиот живот, не да го расипува. Џентлменот секогаш ќе се труди неговата дама да биде доволно сакана и почитувана, поради што нејзината самодоверба само ќе се зголемува. Ако сте полни со сомнежи и несигурности, веројатно не сте со правиот партнер и заслужувате подобро.

Емотивно сте исцрпени

Ниедна вркса не е апсолутно совршена, но кога сте заљубени, треба да се чувствувате ревитализирано. Ако се чувствате емотивно истрошени или дури физички уморно во врската, време е да ја прекинете и да продолжите понатаму.

Ги негирате чувствата кои ги имате

Жените се исклучително интуитивни суштества и многу се интелигентни. Во длабочината на душата, знаат дали врската ги исполнува или не. Понекогаш кога навистина сакаме нашата врска да функционира, може да пробаме да се излажеме себе, наоѓаме изговори за однесувањето на партнерот или се убедуваме да останеме кога треба да се завртиме и да си заминеме.

Не се ставате себеси на прво место

Врските понекогаш успеваат кога личноста со која сте во врска, ја ставате на прво место и кога таа истото ќе го направи. Тоа е несебична и безусловна љубов. Доколку вашите потреби не се исполнети и вие страдате, имате голем проблем.

 

Најчитани

Твитови