Ммм... ова нешто го подига чоколадото на едно сосема ново ниво!

Ги обожувате различните чоколадни кремови, но сепак мислите дека се премногу скапи? Се плашите за здравјето на вашите деца? Со овој рецепт нема да имате такви проблеми, а вкусот е фантастичен!

За многумина чоколадниот крем е омилен намаз, но сите ние сме свесни дека тој можеби и не е најздравиот десерт. Меѓутоа, овој крем којшто ви прегладаме да го направите сами е направен исклучиво од природни, проверени и здрави состојки и со сигурност ќе добие водечко место помеѓу вашите омилени слатки намази.

Состојки:

● 2 шолји сирови лешници
● 1.5 до 2 лажици кокосово масло
● 1 мала лажичка екстракт од ванила
● ½ шолја кокосов шеќер
● 1.5 лажици какао во прав
● ¼ до ½ мала лажичка еспресо прав
● ¼ мала лажичка морска сол

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 150 степени Целзиусови и печете ги лешниците околу 13 минути, така што нивната арома ќе стане значајно поинтензивна. Кога ќе се изладат, излупете ги и ставете ги во блендер и добро сомелете.

После 10-на минути додадете го кокосовото масло и продолжете да блендирате додека да добиете хомогена смеса.

Додадете ги останатите состојки и сето тоа добро изблендирајте го, па префрлете во стаклена тегла со капак. 

Вака подготвениот крем чувајте го во фрижидер.

Тамара Тодевска го покажа трудничкото стомаче! (ФОТО)

Тамара Тодевска е активна трудница, изгледа одлично, па речиси и не налкикува дека скоро е влезена во седмиот месец од бременоста. Неодамна објави фотографија каде што го покажува своето трудничко стомаче, па слободно можеме да кажеме дека бременоста ѝ прилега доста.

Тајни кои ги кријат личностите родени во знакот Вага!

Вагите се познати по тоа што имаат високо развиени логички способности, па умеат правилно да расудуваат. Меѓутоа, во продолжение откријте некои работи кои се помалку познати за овие личности.

Вагите тежнеат кон долги и значајни врски

Ретко која личност родена во знакот Вага ќе се пронајде во кратките врски без смисла. Тие се спремни да бидат трпеливи и да ја чекаат вистинската личност.

Тие се особено внимателни

Вагите знаат многу повеќе отколку што покажуваат. Тие постојано го набљудуваат светот околу себе и си „прават белешки“ во својата глава за сето она што го гледаат.

Вагите умеат да бидат непредвидливи

Кога е во прашање Вагата, не постои секогаш баланс. Како воздушен знак, тие може да бидат непредвидливи. Во еден момент може да помислите дека целосно сте ги сфатиле овие личности, но веќе наредниот Вагата ќе направи нешто што не сте ни помислувале.

Најчитани

Твитови