Никогаш не би погодиле кои 4 нешта го зголемуваат задоволството: Среќата е прашање на одлука, и таа е во вашите раце!

Кога говориме за среќата, постојат низа од совети и предлози како да се дојде на тоа конечно одредиште.

Некои се исплати да ги послушате, но за некои сепак останува негативниот одговор. Меѓутоа, постојат и такви кои што произлегуваат од конкретни научни истражувања, докажани врз основа на низа од поединечни примери.

Ние овојпат ви пренесуваме 4 научни совети како да ја остварите среќата во животот, притоа располагајќи само со она што го имате, а токму до нив дошле тим од научници.

1. Бидете благодарни

Патот кон среќата започнува и со првиот чекор – а тоа е благодарноста. Дури и кога ви се чини дека немате за што да бидете благодарни – кога подобро ќе размислите, ќе пронајдете помали или поголеми ситници кои што чинат животот да биде подобар и поубав.

Причинитата поради која што би требало секојдневно да сте благодарни се крие во фактот, односно научниот доказ, кој што вели дека благодарноста го поттикнува лачењето на допаминот и серотонинот, кои пак влијаат на состојбата на среќата.

2. Именувајте ги своите чувства

Се чувствувате лошо? Дајте му име на тоа чувство. Анксиозност? Тага? Бес? Можеби звучи смешно, но едно истражување покажало дека токму именувањето, односно препознавањето на чувствата го менува нивното негативно влијание.

Ако ги потиснете чувствата, тие ќе се вратат повторно. Ако пак го опишете она што го чувствувате во неколку зборови, ќе ви биде полесно за од истото тоа чувство и да се ослободите.

3. Донесете одлука

Дали некогаш ви се случило, после донесувањето на одредена одлука (без оглед на последиците), да почувствувате вистинско олеснување? Научниците докажаа дека донесувањето на свесни одлуки го намалува стресот и грижите.

Научниците одат и подалеку од тој совет и додаваат какви одлуки би требало да донесувате, а одговорот е – доволно добри. Подложноста кон перфекционизам може да биде исклучително стресна, па токму затоа е важно само одлуките да се – доволно добри. Во спротивно, мозокот троши премногу енергија и емоции па се формира чувство поради кое тешко се контролирате.

4. Допирајте се со други луѓе

Бебињата преживуваат благодарение на допирот, а со тоа, не треба да ве чуди и потребата за блискост и прифаќање на другите, бидејќи токму тие ситници во голема мера влијаат на количеството на среќа кај поединците.

При допирањето се ослободува окситоцин (хормон на љубовта) благодарение на кој ќе бидете буквално преплавени од чувството на среќа. Допирите не мора секогаш да бидат во облик на прегратки. Ќе биде доволно и тапкањето или пружањето на рака кое што многу влијае врз уверливоста на личноста, ја зголемува блискоста помеѓу поединците, па дури влијае и на математичките вештини.

Дерматолозите откриваат: Кокосовото масло е одлично но не делува лековито на сите типови кожа!

Веќе подолго време се зборува дека кокосот е лековит, и за бјути предностите од кокосовото масло, за неговите својства кои одлично делуваат на кожата и косата, за лекување на лузни и спречување на стареењето на кожата.

Според дерматологот и научник Џошуа Зејкнер, кокосовото масло е сепак “тешко” за лицето.

“Ова масло има многу бенефиции, но ги затвора порите. Во основа, кокосовото масло е многу заштитено и наместо да се апсорбира во кожата, останува на неа. Посебно не се препорачува за лицата кои се склони на акни и митесерии”.

Иако кокосовото масло е богато со витамин Е, линолска киселина која ја смирува иритантната кожа, сепак ова масло не се покажа како добро за бробата против акни.

Само во одредени случаеви се покажа како одлично против воспаление на кожата и акните:

“Овде мора да ги имаме во предвид гените отколку лековитите својства на маслото. На одредени типови на кожа, маслото од кокос им одговара, а на други не. Некои се многу чувствителни на овој производ, други не и во тие случаеви генетиката игра важна улога”.

Кафето е лек за луѓето со срцеви заболувања!

Новото истражување вели дека секојдневното пиење кафе и чај може да биде од корист за луѓето кои имаат проблеми со срцето и ја поврзало консумацијата на кофеин, како состојка на овие два популарни пијалаци, со намалувањето на стапката на аритмии и абнормален срцев ритам.

Аритмија е состојба во која срцето бие премногу брзо, побавно или има нееднаков ритам. Многу лекари ги советуваат пациентите со атријална или вентрикуларна аритмија да избегнуваат пијалаци кои содржат кофеин. Но овие научници го покажале спротивното.

Тие анализирале 11 значајни научни студии, во кои вкупно биле вклучени 360.000 луѓе и откриле дека кофеинот нема никакво влијание на вентрикуларната аритмија, пишува Гардијан.

Анализата укажува дека внесот на кофеин од 300 милиграми на ден може да се смета за безбеден кај пациенти кои страдаат од аритмија. Тоа е, приближно, количина која е содржана во три шолји кафе.

Сепак, постојат бројни индивидуални разлики кога е во прашање чувствителност на ефектите на кофеинот, земајќи ги во предвид факторите кои водат до аритмии кај некои одделни случаи.

“Во студиите, во кои бил вклучен голем број луѓе, пациентите кои умерено конзумирале кафе и чај имале помал ризик за појава на проблеми со срцевиот ритам. Можно е тоа да влијаело позитивно на должината на нивниот животот”, заклучува тој.

Студијата беше објавена во научното списание на Американскиот колеџ за кардиологија.

Емотивна исповед: Вељко Ражнатовиќ ја отвори душата и прв пат јавно прозборе за неговото семејство и татко му!

Вељко Ражнатовиќ, синот на популарната пејачка Светлана Цеца Ражнатовиќ, почна професионално да се занимава со бокс. Вељко не крие дека неговата мајка би сакала нејзиниот син да се бави со нешто друго, но, секако го поддржува неговиот избор.

“Искрено, мислам дека мојот татко би сакал повеќе да сум некој дипломат, магистер или слично. Мислам дека би сакал да имам три универзитети, но не се сомневам дека би бил горд на мојот избор и триумфи “, изјави Вељко за српски магазин.

Тој вели дека сака да се ослободи од стереотипите “момче на мама”, па затоа избрал боречка вештина.

“Можеби тој  стереотип ме натера на тој спорт  спорт каде што не постои мајка, татко, баба,  дедо. Сам одам во рингот и се борам за својот живот. Јас сум син на Цеца и од тоа не можам да побегнам. Но,  јас сум исто така, син на Аркан и брат на Анастасија“, продолжува Вељко.

Тој верува дека ќе дојде денот кога ќе се наречат само по неговото  име и презиме. Против предрасудите кои постојат околу него, но поради популарноста на неговата мајка, научил да се бори.

Најчитани

Твитови