ПОДОБРА ОД ОРГИНАЛОТ: Една од најубавите македонски песни „Во бестрага“ во нова верзија (ВИДЕО)

За Бојан Дамјаноски и Весна Илиќ - Павловска или пак најдобро, „Бионда“ допрва ќе слушнете. Дефинитивно ова музичко дуо е вистинско освежување на нашата и така заспана естрада.

Овој пат дуото ја „оживеа“ една од најубавите македонски песни, познатата „Во бестрага“ која пред неколку години ја изведе Дарко Гелев - Брејк.

Во малку поинаков аранжман и со изведба во живо, Бојан и Весна направија оваа песна да продолжи да живее.

А, како бонус преработка, „Бионда“ го препеаа и еден од најголемите хитови на прерано починатата пејачка Ејми Вајнтхаус, „Валери“.

Инаку аудио-продукцијата за овие две песни е на Христијан Ѓорѓиевски, додека пак за визуелизација беше задолжен Зоран Илиќ - Чарли.

Уживајте во двете изведби:

Конечно решена мистеријата: Eве како биле изградени пирамидите во Египет

Историчарите и архиолозите со векови се обидувале да најдат одговор на прашањето како друштвото од бронзено време, кое не било технолошки развиено, успеало да помери огромни блокови од варовник и гранит од кои с е изгредени пирамидите.

Работниците ги ставале блоковите на дрвени бродови кои меѓусебно биле поврзани, а потоа блоковите пловиле по каналите до внатрешноста на пристаништето кое не било многу одалечено од пирамидите. 

Архиолозите не можеле да се согласат за тоа како бил пренесуван градежниот матријал

Вооружена драма во Скопје

 На 23.09.2017 година околу 21,00 часот во Скопје на ул.„Тале Христов“, во спортска обложувалница „Спорт Лајф“ од страна на две засега непознати маскирани лица со закана со пиштол, извршено е разбојништво над вработената при што се одземени околу 30.000 денари. Секторот за внатрешни работи Скопје превзема мерки за пронаоѓање на сторителите.

ШОК ЗА КАНДИДАТИТЕ: Саша Поповиќ воведува ново правило во Ѕвездите на Гранд

Новата сезона на Ѕвездите на Гранд се сиима, а емитувањето на првата емисија ќе започне на 30 септември.Оваа година покрај сценографијата и промена на правила, воведена е уште една нова промена.

Воведен е пулсометар, кој ќе го мери пулсто на кандидатите, и веднаш врз основа на тоа ќе знаеме колку кандидатите имаат трема, кој колку се уплашил, изјави Саша Поповиќ

Најчитани

Твитови