Совети како да останете најбезбедни во земјотрес

 

Земјотрес или потрес е природна појава, којашто е резултат на поместувањето на текстонските плочи, движењето на земјината кора, при што се ослободува голема енергија што води до потресување на земјата. Соодветна заштита на земјотресот е многу важна. Што да направите во случај на земјотрес?

 

Еве неколку совети:

- Доколку сте внатре

1. Легнете покрај некое парче мебел како што е тросед, кревет, плакар и тоа во фетус положба. Доколку сте во можност градбете душек и поставете го странично до вас. Избегнувајте да се криете под маса или слични предмети - доколку се срушат тешки нешта врз масата, вие ќе бидете смачкани. 

2. Ако сте во кревет за време на земјотрес, стркалајте се од него и легнете покрај креветот, а главата покријте ја со перница.

3. Избегнувајте криење во кујната, покрај полици со украси и книги, прозорци - било што кое што може да ви падне на глава, да се скрши и да ве повреди.

4.  Надворешните потпорни ѕидови на куќите се едни од најбезбедните место во куќата за време на земјотрес. Доколку имате шанса, потпрете се таму.

5. Иако владее општото мислење дека рамката од вратата е едно од најбезбедните места за криење за време на земјотрес, експертите докажаа дека не е така - овде сте изложени на повеќе физички повреди од двете страни на рамката.

6. Останете внатре додека не сте сигурни дека може да излезете. Истражувањата покажале дека најмногу повреди за време на земјотре се случуваат кога луѓето пробуваат да сменат локација или пак се во гужва во други луѓе со истата цел.

7. Затоа, ако живеете во зграда не тргнувајте по скалите - тука не е безбедно поради тоа што скалите „се движат со поинаква фреквенција“ за време на земјотрес и доколку почне посилен земјотрес, ќе бидете заглавени тука. Се подразбира и дека никако не треба да користите лифт во случај на земјотрес.

- Доколку сте надвор

1. Најдете празно место подалеку од градби, бандери и дрвја и легнете на земјата.

2. Ако сте во возило, застанете настрана од патот и останете внатре додека не престане тресењето. Доколку станува збор за посилен земјотрес, излезете од возилото и застанете покрај него.

- Подготовка однапред

1. Бидете спремни со план за евакуација од домот доколку дојде до земјотрес. Овој план споделете го со семејството, за да може секој да знае дека не треба да паничи, туку да следи одреден протокол.

2. Одредете излез за во итен случај. Задната, предната врата или подрумот - важно е ова да е најлесен пат за излегување од домот и секој да го знае.

3. Одредете најбезбедна соба за криење, во случај да не сте во можност да излезете. Тука важат сите правила за криење во дом (подалеку од предмети што може да ви паднат и да ве повредат).

4. Зацврстете ги сите прозорци, полици што се клатат, откачени слики и сл. кои во случај на земјотрес може да ве чинат живот.

5. Предмети за итен случај: Пакетче за прва помош, батериски ламби, свирче, ракавици, чизми и ќебиња - ова се нештата што треба да ви бидат подготвени и на дофат во случај на ваква елементарна непогода.

6. Храна и вода: Замислете дека 3 дена може да бидете заглавени таму - подгответе вода и конзервирана храна што може да ви издржи за 72-часовен период. 

 

Малите кучиња се поагресивни

И покрај верувањата дека најагресивни и најопасни кучиња се бул-териерите (пит бул, стафордски териер), доберманите и ротвајлерите, ново американско истражување посочува дека најопасни се малите раси. Трудот е објавен во списанието „Аплајд енимал бихејвиор сајенс“, а спроведен од Универзитетот на Пенсилванија.

Тоа опфатило 6.000 испитаници, сопственици на 33 раси кучиња, и се покажало дека најагресивно куче е – дакелот (познат и како јазавичар). Според наводите, секој петти дакел гризнал непознато лице или нападнал друго куче, а секој дванаесетти го нападнал својот сопственик. На второ место е чивавата, а трети е „Џек Расел“ териерот.

Најнеагресивни се басетите, златните ретривери, лабрадорите, сибирските хаски и англиските кратковлакнести борзои. Бул-териерите и ротвајлерите се некаде на средина, а некои и под просекот. Научниците напомнуваат и дека за нападите на оние „големите кучиња“ нај многу се говори оти тие се посилни и поопасни од другите.

Истражување: Малите кучиња се поагресивни | opserver.mk

Карлеуша се смири со најголемата ривалка, познати деталите

Кристина Киа Коcкар и Јелена Карлеуша се смирија.
 
Фолк дивата одлучи да ги „закопа военаите секири“ заради мајката на Киа која во младоста му помагала на нејзиниот сопруг Душко.

– „Никогаш не мислев ништо лошо, без врска се препукувавме … Бев културна, постојано велев дека тоа е само шоубизнис. Имаше една работа што многу ми пречеше, но сега нема да зборувам за тоа. Било, па поминало. На Карлеуша и се случи трагедија во случајот со мајка и, па јас не продолжив повеќе да полемизирам со неа. Потоа видов дека на Инстаграм Јелена ми ја лајкнала нејзината песна што јас ја изведував. Јас на настапите пејам дури четири нејзини песни“  – изјави Киа за српски „Гламур“.

Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

Овие совети ќе ви помогнат да не се нервирате премногу на работното место…

Три четвртини од жените чувствуваат стрес на работното место и сметаат дека токму тој го загрозува здравјето и го убива расположението. Нешто помал број (но сепак значаен) се оние кои поради стресот со кој се соочуваат секојдневно развиваат сиптоми на депресија. Со оглед на состојбата во друштвото, мал број на работни места и силната конкуренција разбирливо е зошто толку многу стресот е присутен. Се обидовме да пронајдеме решенија што ќе ви помогнат засекогаш да го победите стресот:

Земете пауза!

Иако понекогаш се чини дека тоа ќе предизвика катастрофа од поголеми размери ако го напуштите работното место, тоа нема да се случи. Направете пауза од половина час, прошетајте, јадете ужина во мир или разбистретете ја главата на свеж воздух. Тргнувајќи се од стресната средина, па макар и на кратко, ќе ве опушти, ќе се смирите и ќе ги наполните батериите, а со тоа ќе бидете и продуктивни.

Џвакајте!

Бројни студии покажале дека гумите за џвакање го намалуваат стресот за дури 17%, а освен тоа што смируваат, за дури 67% ги подобруваат мултитаскинг способностите.

Најчитани

Твитови