Што ги предизвикува земјотресите во Скопје Ким Јонг-Ун, Грујо, Заев или можеби Сорос? 10 работи кои би можеле да предизвикаат земјотрес во Скопје

Што ги предизвикува земјотресите во Скопје Ким Јонг-Ун, Грујо или Бранко? 10 работи кои би можеле да предизвикаат земјотрес

1. Бранко со приватизацијата - да не беше криминалната приватизација немаше да има толку многу луѓе дома да паничат и да слегуваат пред зграда туку ќе беа на работа по рудници, фабрики и чуда

2. Грујо е крив што не ги чисти каналите па има поплави па има земјотреси!

3. Ким Јонг ЈУ Претседателот на Северна Кореја и неговата желба да си има сопствено нуклеарно оружје ракетче да може да му го закачи на Јужна КОреа, Сад или некои други говна

4. Коце! - Коце требаше да не прави толку кружни текови бидејќи шансите да загинеш при земјотрес се за 11% поголеми ако си на кружен тек

5. Градењето на елитни населби на ВОдно - природата е лута бидејќи се уништуваат дрвјата

6. Странските инвеститори во индустриската зона во Скопје - се претпоставува дека користат чудни технологии кои можат да предизвикаат земјотреси

7. ГДОМ - како што кажа Тони Михајловски на големиот собир на ГДОМ "ако тропнеме сите заедно на овој собир има да му се истури кафето на Заев на Бихачка". Можно е оваа група на граѓани да се имаат договрено во исто време да мрднат и да предизвикаат земјотрес бидејќи многу се.

8. Шарената револуција - МОре има да го рушат Скопје пак ако треба само за да не е по на Грујо вкусот со споменцици и чуда во него, тркала и лавови. 

9. Сорос - Сорос има платено некои научници и невладени организации да предизвикаат земјотрес кој ќе ин наштети на РМ бидејќи ммногу му е битна нему 

10. Заев - Заев не е сигурно, тој не може кутриот на избори да излези и да победи а камоли да предизвика земјотрес

 

Малите кучиња се поагресивни

И покрај верувањата дека најагресивни и најопасни кучиња се бул-териерите (пит бул, стафордски териер), доберманите и ротвајлерите, ново американско истражување посочува дека најопасни се малите раси. Трудот е објавен во списанието „Аплајд енимал бихејвиор сајенс“, а спроведен од Универзитетот на Пенсилванија.

Тоа опфатило 6.000 испитаници, сопственици на 33 раси кучиња, и се покажало дека најагресивно куче е – дакелот (познат и како јазавичар). Според наводите, секој петти дакел гризнал непознато лице или нападнал друго куче, а секој дванаесетти го нападнал својот сопственик. На второ место е чивавата, а трети е „Џек Расел“ териерот.

Најнеагресивни се басетите, златните ретривери, лабрадорите, сибирските хаски и англиските кратковлакнести борзои. Бул-териерите и ротвајлерите се некаде на средина, а некои и под просекот. Научниците напомнуваат и дека за нападите на оние „големите кучиња“ нај многу се говори оти тие се посилни и поопасни од другите.

Истражување: Малите кучиња се поагресивни | opserver.mk

Карлеуша се смири со најголемата ривалка, познати деталите

Кристина Киа Коcкар и Јелена Карлеуша се смирија.
 
Фолк дивата одлучи да ги „закопа военаите секири“ заради мајката на Киа која во младоста му помагала на нејзиниот сопруг Душко.

– „Никогаш не мислев ништо лошо, без врска се препукувавме … Бев културна, постојано велев дека тоа е само шоубизнис. Имаше една работа што многу ми пречеше, но сега нема да зборувам за тоа. Било, па поминало. На Карлеуша и се случи трагедија во случајот со мајка и, па јас не продолжив повеќе да полемизирам со неа. Потоа видов дека на Инстаграм Јелена ми ја лајкнала нејзината песна што јас ја изведував. Јас на настапите пејам дури четири нејзини песни“  – изјави Киа за српски „Гламур“.

Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

Овие совети ќе ви помогнат да не се нервирате премногу на работното место…

Три четвртини од жените чувствуваат стрес на работното место и сметаат дека токму тој го загрозува здравјето и го убива расположението. Нешто помал број (но сепак значаен) се оние кои поради стресот со кој се соочуваат секојдневно развиваат сиптоми на депресија. Со оглед на состојбата во друштвото, мал број на работни места и силната конкуренција разбирливо е зошто толку многу стресот е присутен. Се обидовме да пронајдеме решенија што ќе ви помогнат засекогаш да го победите стресот:

Земете пауза!

Иако понекогаш се чини дека тоа ќе предизвика катастрофа од поголеми размери ако го напуштите работното место, тоа нема да се случи. Направете пауза од половина час, прошетајте, јадете ужина во мир или разбистретете ја главата на свеж воздух. Тргнувајќи се од стресната средина, па макар и на кратко, ќе ве опушти, ќе се смирите и ќе ги наполните батериите, а со тоа ќе бидете и продуктивни.

Џвакајте!

Бројни студии покажале дека гумите за џвакање го намалуваат стресот за дури 17%, а освен тоа што смируваат, за дури 67% ги подобруваат мултитаскинг способностите.

Најчитани

Твитови