Биди дел од врвните актери: Запиши се во драмско студио „Сцена“

Колку пати си посакал да бидеш врвен актер и да играш на сцена, па и на филм? Ако ја имаш желбата и талентот го носиш во себе, ова е шанса која не се пропушта. Биди дел од драмското студио „Сцена“.

Програмата по Актерска игра ја водат Теа Беговска – дипл. режисер и Миа Кантарџиева – дипл. актер.

Учесниците ќе имаат можност да се запознаат со театарската уметност тргнувајќи од основи и практични вежби, па се до реализација на театарска претстава.

Со што сакаме да ги запознаеме учесниците:

-              Што претставува актерска игра, и како актерот најлесно да се снајде во просторот на сцена.

-              Што претставува театарска режија, и колку е важен режисерот во создавањето на една театарска претстава.

-              Како актерот правилно да се изразува и говори на сцена.

-              Како најлесно се учи текст за претстава.

-              Како се создава улога за претстава.

-              Што се имагинација, и како преку практични вежби имагинацијата може да помогне во актерството.

. Посета на театарски претстави

. Гости актери и режисери

. Курсот се одржува од октомври 2016 год до мај 2017 год.

. Заеднички настап (претстава) на крајот од програмата.

Инфо:

Пријавувањето трае во текот на целиот прв семестар, односно до крајот на 2016 год.

Контакт: 078 606 293, 078 335 423

Адреса: Андон Дуков бр10, Дебар Маало

*часовите се одржуваат во просториите на Детско Балетско Студио ТУТУ

Сигурно ги знаете, ама чисто за потсетување, погледнете ги интервјуата со актер Миа Кантарџиева и режисер Теа Беговска кои ги има направено Exclusive.mk:

Беше заљубена во Брендон: Вака денес изгледа Андреа од „Беверли Хилс“ (ФОТО)

Актерката Габријел Картерис ја играше улогата на Андреа во популарната американска серија „Беверли хилс“ и беше заљубена во Брендон, а денес не би ја препознале.

Габријел најпозната на публиката и е токму по оваа улога, серијата ја напушти во 1995 година, а до крајот гостуваше уште неколку пати . Моментално е претседател на здружение на филмски и телевизиски работници, новинари и водители ширум светот.

Кога е во прашање нејзиниот приватен живот, во 1992 година се омажи за Чарлс Ајзак, дилер на берза, со кој има две ќерки –Келси Роуз и Моли Елизабет.

Еве која позната МАКЕДОНСКА актерка пие кафе со ФЕРХУНДЕ (ФОТО)

Сигурно се сеќавате на убавата турска актерка Дениз Чакар која ја играше улогата на Ферхунде во популарната серија „Кога лисјата паѓаат“ која пред неколку години се емитуваше и кај нас.

За Денис пишуваа и нашите медиуми, а беше една од омилените ликови во серијата иако глумеше негативец. Денес Ферхунде или Дениз работи на нова серија која се уште се снима, а на своите профили на социјалните мрежи редовно објавува нови фотографии од сетовите, но и приватноста.

Па така, меѓу многуте такви моменти забележавме и фотографија со нашата позната актерка Сабина Ајрула-Тозија на која се гледа дека се доста блиски.

Инаку, Сабина стекна голема слава и во Турција со улогата на Афифе Хатун во хит серијата „Сулејман Величенствениот“.

СРЦЕТО ЌЕ ВИ ПУКНЕ: Почина детето кое сакаше да го погребаат до неговата мајка

Почина во лондонската болница во која ги помина последните денови од својот живот.

Филип Кванси (7) чија последна желба била да го погребаат покрај неговата мајка почина во петокот.

Тој од мал се борел со различни болести, а минатат година му била дијагностицирана леукемија на која не супеа да и одолее.

Иако од почетокот бил осуден да води битки со болестите, во неговиот живот одолеал на рак, кој на крајот се проширил по целиот стомак.

Неговата мајка, Агниеска починала 2011 исто така од рак, а погребана е во ПОлска. Поради тоа таткотот на Филип Пиотр (40) покренал кампања да собере пари и на своето дете да му ја исполни последната желба. Во краток рок успеал даги собере потребните средства.

- Си отиде моето дете, празнината сега секогаш ќе биде покрај мене и во моето срце, но тој никогаш нема да биде заборавен и секогаш ќе биде сакан.Фала ви многу на сите за поддршката која ќе ми овозможи да исполнам последната желба на Филип да го погребам покрај мајка му, изјави таткото на детето, а пренесува Дејли Меил.

Најчитани

Твитови