Фејсбук нуди нови можности за онлајн заработка

Фејсбук пушти во употреба нова функција – „Маркетплејс“ (Marketplace), којашто служи за трговска онлајн размена.

На почетокот, таа опција ќе биде достапна само во САД, Велика Британија, Австралија и Нов Зеланд. На овој начин социјалната мрежа влегува во непосредна конкуренција со регионалните платформи за продажба на интернет.

Но, како и во секоја друга ваква можност, треба да внимаваме на можни измами, предупредуваат стручни лица.

Ова претставува еволуција во трговско-заработувачката политика на Фејсбук, којшто моментно брои приближно 450 милиони корисници. Можностите за секојдневна стокова размена се бројни и разновидни. Сега тој процес стана и формален.

Концептот е таков што, за да понудите нешто за продажба, се објавува слика, наслов, опис и цена, и верифицирање на вашата местоположба. Потоа, Фејсбук автоматски пребарува и наоѓа можни заинтересирани корисници врз основа на страниците каде што тие кликале „Ми се допаѓа“, за да им ја предложи вашата понуда.

Радио Мрежа Канал 77 го прослави својот 25 роденден (ФОТО)

На денот кога точно пред 25 години својот сигнал започна да го шири низ етерот, Радио Канал 77 го прослави својот роденден.

Роденденската забава се одржа вчера во прекрасниот амбиент на Радио Кафе Канал 77, дел од Мултимедијалниот центар Канал 77, во присуство на вработените, клиентите и голем број на пријатели на радиото.Основачот на Канал 77, Г-дин Горан Гаврилов се обрати до присутните давајќи краток осврт на историјатот на радиото, од идејата до реализацијата и до она што денес е Канал 77 во медиумскиот простор во Македонија.За роденденската забава се погрижија Бени и Нон стоп, Наташа Малинкова, Коктел Бенд и Ike de Koka.

25 години Радио Канал 77 ја шири магијата во етерот.

Продолжуваме понатаму....

ШЕСТ ЧАСА ПРАЗНИК ЗА УШИ: „Црвена јабука“, „Рибља Чорба“ и „Ван Гог“ во Скопје

Љубителите на добрата музика на 19 ноември во „Метрополис арена“ во Скопје уште еднаш ќе имаат привилегија да уживаат во познатите хитови на бендовите кои веќе неколку децении жарат и палат на просторите од Вардар до Триглав. Нашата метропола уште еднаш ќе биде домаќин на добро познатиот бенд „Црвена јабука“, легендарниот „Ван Гог“ и незаменливиот бенд „Рибља чорба“.

Скопје е зависно од добра музика, па токму и поради таа причина се одлучивме да ѝ ги донесеме овие веќе добро познати бендови на македонската публика. Со оглед на нивниот репертоар, ви ветуваме одлична шестчасовна забава во „Метрополис арена“ - велат организаторите на овој музички настан. Цената на влезниците ќе изнесува симболични 350 денари, а истите ќе може да ги купите на „купикартизасе.ком“. Овој концерт носи наслов „Скрим мјузик најт“.

Популарно

Твитови