Претседателот Д-р Ѓорге Иванов го одликува НУ Драмски Театар Скопје со Орден за залуги на Македонија

„Ако животот е театар тогаш каква претстава им даваме на нашите деца“, рече еднаш Шекспир, а претседателот на Република Македонија  Д-р Ѓорге Иванов ја одликува НУ Драмски Театар Скопје со Орден за залуги на Македонија, по повод 70 години, јубилеј, Драмски Театар. Вечерва со почеток во 20 часот врните македонски актери. Драмскиот театар успешно ја пишува својата приказна благодарение на професионалнота на првиот човек не театарот, директор Роберт Вељановски.

Драган Спасов, Јелена Жугиќ, Филип Трајковиќ, Билјана Беличанец - Алексиќ, Роберт Вељановски, Игор Ангелов, Дејан Лилиќ, Рубенс Муратовски, Зоран Љутков, Гордана Ендровска, во Белград ќе ја одиграат познатата театарска претстава „Генетика на кучињата“ од Венко Андоновски, режирана пак од Дејан Пројковски.

Годинава кога Драмскиот театар прави убав јубилеј треба да се потсетиме од каде се почна. Магичниот круг започна на 21.04.1946 година со првата куклена претстава Силјан Штркот, работена според народна приказна, а веќе од 1949 година театарот се именува како самостоен Куклен театар. На 10.01.1958, со првата жива претставаПринцот и просјакот од Марк Твен и Сергеј Михалков, се создава Младинско-детскиот театар. Во 1964 од Македонскиот народен театар се издвојува една група од проминентни актери и актерки, кои пристапуваат во Театарот. Во 1967 година, на Стерииното позорје во Нови Сад изведбата на претставата Покојник од Бранислав Нушиќ ја добива главната Награда за најдобра претстава. Со истата претстава театарот учествува и на белградскиот Интернационален театарски фестивал- БИТЕФ. Официјално, од оваа година, театарот го добива и името Драмски театар – Скопје. 

Драгана Мирковиќ го прослави 50-от роденден (Фото)

Драгана Мирковиќ во Виена го прослави својот 50-ти роденден. 

„Оваа журка ќе ја паметам цел живот“, вели таа.

„Најпрво од самото будење од моите деца во дневната соба добив подарок. Марко седеша покрај клавирот, а Мануела ја зема гитарата и ми ја отсвиреа „Нешто убаво“, што ме расплака.“, додава Драгана.

Најновиот персонализиран мерцедес го добила од сопругот Тони, а била и воодушевена од букетот од 50 црвени рози кои ги добила од Здравко Чола.

Мелита: Ако си силна жена, не ти требаат ветувања од никого (Фото)

Македонската водителка последниве години е многу актуелна на социјланите мрежи.

Таа е една од јавните личности која често споделува фотографии од нејзиниот приватен живот. Нејзиниот интересен стајлинг ја прави привлечна за јавноста.

На нејзините постови на социјалната мрежа Инстаграм, фотографиите се најчесто со интересни описи. Погледнете и сами:

Најчитани

Твитови