Нови MacBook лаптопи: Apple подготвува револуција за 27-ми октомври

Предолго се дискутираше за тоа зошто Apple ja запостави својата MacBook Pro линија на преносни компјутери, којашто е прв избор за многумина, но според перформансите и хардверот, се чини како помалку да заостанаа.

Компанијата Apple и официјално во медиумите испрати покани за случувањето коешто на 27-ми октомври ќе се одржи во Купертино, а на коешто ќе бидат претставени новите модели на MacBook преносните компјутери.

Нагодувањата говорат за тоа дека MacBook Pro исто како и MacBook ќе остане без класичните USB портови, па дури и влезот за слушалки, додека ќе биде имплементиран USB-C порт којшто ќе прерасне во нов стандард.

Тука се и нагодувањата за OLED бар екранот над тастатурата којшто би требало да ги замени функциските тастери, како и наводната динамичка тастатура и значајното подобрување во врска со графичките и останатите перформанси.

Всушност веќе одамна се дискутира за тоа дека Apple ја запуштил својата MacBook Pro линија на преносни компјутери, којашто е прв избор за многумина, но кога станува збор за перформансите и хардверот “под хаубата”, се чини како тие помалку да заостанаа.

Вистина, во 2015-та година Apple во продукција го турна MacBook преносниот компјутер со екран со дијагонала од 12 инча и еден USB-C приклучок. Меѓутоа, овој преносен компјутер беше наменет првенствено за оние коишто се постојано на пат, додека MacBook Pro отсекогаш важел за “професионален компјутер”.

Сепак, изгледа дека сега е вистинскиот момент кога Apple повторно ќе донесе нова револуција со претставувањето на новите MacBook Pro модели.

Матурантките се „тепаат“ која да е посекси и поразголена, апсолвентките не се замараат!

Животот е полн со предизвици на секое поле, но секој предизвик носи и свои успеси или пак неуспеси. Заклучно, секој период од животот е карактеристичен сам за себе.

Наголемо периодов се прославуваат апсолвентските и матурските вечери, кој за каде е , но дали и така секој се чувствува. Се поголем е трендот да се следат познатите личности особено кога се работи за фризура, шминка и тоалета на матурска или апсолвентска вечер.

Апсолвентките како и да не посветуваат многу внимание на тој чин. Некои знаат да речат дека тоа е само формално, дипломирањето е многу повеќе. За разлика од нив матурантките борба водат меѓу себе која да биде посекси, поразголена и подоминантна од останатите. Годиниве, некои матурантки бараат фустан и надвор од Македонија, не за да се бидат единствени, туку со денови и недели да раскажуваат дека од Солун биле по тоалета, колку пати го купиле.

Со месеци однапред резервираат термини каде да одат на фризер и козметичар, а не размислувајќи дека не постигнале никаков знаечен животен резултат. Но покрај матурантките, нивните родители се уште по загреани. Од каде да се купи подарок за партнерот, колкав простор да се изнајми за матурската прослава и уште што ли не.

Сума сумарум, и матурантки и апсолвентки како припаднички на понежниот пол се расфрлаат по облека, шминка и фризура, не работеле тие за парите нели?

Сепак, матурантите и апсолвентите се поскромни, чевли, панталони, кошула и сако и тоа е тоа. До душа не можеш да направиш разлика меѓу машките кој е апсолвент, а кој матурант, но важо тие убаво си поминале.

Заклучокот едноставен, матурантките се „тепаат“ која да е посекси и поразголена, апсолвентките не се замараат!

Превземање на содржините од порталот Exclusive.mk во целост или делови, не е дозволено освен со писмена дозвола од Еxclusive.mk во спротивно секое неовластено копирање ќе се фактурира согласно ценовникот на нашата редакција.

Мелита во чекор со технологијата: На Инстаграм се пофали со новиот телефон (фото)

Мелита Ракичевиќ како и секогаш, па така и сега, во чекор со модата и технологијата. Таа го има најновиот Самсунг. Дали сама си го купи или сепак е подарок, наскоро дознаваме.

Си ја предвиде смртта: Пораката која ја остави ќе ве остави без здив! (фото)

БиХ синоќа ја потресе веста за сообраќајната несреќа кај Градачац во која загинаа Ајша Курбашиќ и нејзината ќерка Ирмела.

Ајша како да ја претчувствувала несреќата што ја засилува тагата поради нејзината трагична смрт. Имено, таа на Фејсбук остави порака само неколку дена пред фаталниот судар. Се прости, иако тогаш сосема сигурно не знаела каква судбина ја чека.

„Еднаш кога ќе умрам...Немојте да се натпреварувате кој повеќе ќе ме сака....И немојте да ги говорите оние тажни зборови...Дека би сакала да сум тука, барем уште еднаш да ме видите...Човек се сака додека е жив. Кога ќе умре, не му треба љубов, ниту било кој збор, напиша таа.

Да потсетиме, несреќата се случи на релација Орманциа - Градачац во местото Вучковци. Во возилото се наоѓале шест лица, а тргнале на прослава на матурата на Ирмела.

Најчитани

Твитови