Ова се 10-те најстари јазици на светот, Македонскиот јазик еден од нив!

Еволуцијата на јазиците е како биолошката еволуција - таа се случува бавно, генерација по генерација, така што не постои точка од каде еден јазик еволуира во нешто сосема ново или пак се двои на два или повеќе различни јазици. Затоа е невозможно да се каже дека еден јазик е постар од било кој друг, а нормално дека јазиците се стари колку и човештвото. Еве ја листата на 10 најстатри јазици на светот кој ја спроведе Лани Селингер:

1. Хибру - се зборува во Израел и кај сите евреи во светот

2. Тамил - официјален јазик во Индија, Шри Ланка и Сингапур над 78 милиони луѓе го зборуваат

3. Литвански 

4. Фарси - се зборува на териториите на Иран, Авганистан и Таџикистан 

5. Исландски 

6. Македонски - кој потекнува од територијата на античка Македонија, јазик кој е најблизок до старословенски јазик кој е раширен од просветителите Кирил и Методиј низ цела Европа

7. Баскиски - кој се зборува на дел од Шпанија

8. Фински

9. Грузиски  

10. Ирски-Галски - се збоува кај дел од Ирците

Дневен хороскоп (05.12.2016) Понеделник

Овен (21.03 – 20.04)

Одлично ја проценувате ситуацијата, но најверојатно ќе донесете одлука која не ви оди во корист. Водите разговори кои не носат ефекти освен ако не се работи за некои крајно неважни работи. Здравствената ситуација ви е доста подобра.

Бик (21.04 – 21.05)

Премногу сте осетливи на туѓите критики. Некој сака да ја злоупотреби вашата наклонетост. На праг сте кон периодот кој може да значи можност да го средите вашиот љубовен живот и конечно да доживеете олеснување. Можна е појава на алергија.

Близнаци (22.05 – 22.06)

Ве очекуваат ненадејни загуби. Бидете подготвени за средба со лице кое може да го искомплицира вашиот љубовен живот. Здравствената ситуација можете да ја поправите со редовно консумирање на витамини и минерали.

Рак (22.06 – 22.07)

Имате сатисфакција да се покренете себе и да успеете во она што сте го замислиле. Ако бидете истрајни и не дозволите никој да ве провоцира, можете да очекувате успех. Љубовниот живот ви е исклучително напнат. Можни се проблеми со зглобовите.

Лав (23.07 – 22.08)

Ќе имате деловна шанса. Можете да очекувате голема поддршка од луѓето со кои не сте толку блиски. Многу сте популарни и имате неколку прилики кога станува збор за вашиот љубовен живот. Можете да очекувате додворување.

Девица (23.08 – 22.09)

Денес мудро ќе одиграте. Со својата ангажиранот на деловен план многу лица ќе изненадите. Се наоѓате на почетокот од еден за вас важен период. Успевате кај еден Бик да предизвикате симпатии. Ви се препорачува диета.

Вага (23.09 – 22.10)

Подгответе се за одредени критики, кои нема да ви се допаднат. Љубовниот и семејниот живот би можеле лесно да се доведат во ред, ако успеете да бидете помалку импулсивни. Ве оптеретува зголемениот апетит. Ви се препорачува диета.

Шкорпија (23.10 – 21.11)

Со помош на пријателите ќе успеете да ја решите деловната ситуација. Нетпеливи сте во врска со развојот на настаните. Целосно сте задоволни со емотивниот живот. На полето на здравјето, ве оптеретуваат проблеми со белите дробови.

Стрелец (22.11 – 21.12)

Ве очекуваат одлични вести, доколку се најдете на ново работно место. Опкружени сте со лицата кои многу добро ве разбираат и ви даваат корисни совети. Актуелниот партнер целосно ви одговара. Можни се проблеми со желудникот.

Јарец (22.12 – 20.01)

Не ви се препорачува заедничка работа со лицата кои не ги познавате доволно. Лицето со кое сакате да започнете бизнис е прилично неспретно. Љубовниот живот не ви е сјаен, главно поради вашите нервози и прилично хаотичниот живот.

Водолија (21.01 – 19.02)

Ќе успеете да го покажете својот максимум и немојте да дозволите некој да ви ја наруши самодовербата. Ви се отвораат можности за хонорарна работа. Ако сте во зрели години, би било мудро да се позанимавте со проблемите. Вашето грло е осетливо.

Риби (20.02 – 20.03)

Добро функционирате во опкружувањето во кое се наоѓате. Вашиот емотивен живот за многумина е прилична тајна, особено ако сте во врска со ексцентрично лице. Постои можност за вирусна инфекција и проблеми со белите дробови.

ОСВЕТА: Пред 23 г. Сопругата му го исекла пенисот, а денес е ПОРНО актер (видео)

Случајот Лорен и Џон Бобит се најде на сите насловни страни на светските медиуми откако таа, додека спиел, му го исекла пенисот па го земал со себе и го исфрлила од автомобил.

Во нивниот дом во Вирџинија, 1993 година, Лорена Бобит со нож му го отсекла врвот од пенисот на својот сопруг Џон (49) па истрчала од куќата и подоцна отсечениот дел од пенисот го фрлила преку прозор додека била во автомобил. Нешто подоцна, сфатила што направила и сама се пријавила во полиција.

„Не бев свесен што се случуваше. Тоа го направи таа толку брзо што веднаш потоа истрча. Тогаш погледнав и видов дека од сегде тече крв, го притиснав местото за да го намалам крвавењето и повикав пријател да ми помогне за да одиме во болница“, се сеќава несреќниот човек.

Во болница го однел негов пријател, а таму му го сочиле отсеченото парче. Покрај успешната операција тој целосно се опоравил, но сепак размислувал за самоубиство одредено време.

По сето та во 1995 година парот се одлучува за развод по шест години брак.

Две години подоцна тој се одлучува да влезе во порно индустријата и да сними неколку филмови за возрасни. Направил пет високо професионални филмови за лица над осумнаесет години. Џон открива и како се чувствува после целиот успех да има нормален пенис и да се биде порно актер. За сите детали погледнете го видеото во продолжение.

Популарно

Твитови