Слатката стевиа: Придонес во уживањето на благиот вкус без потреба од грижа за здравјето

Колку пати до сега сме сакале да уживаме во слатките без грижа на совест? Благодарејќи на билката стевиа, чии листови се извор на силна и природна сладост, потполно сте во можност да се препуштите на уживање во слаткото без да се плашите дека ќе внесете додатни калории. Во постапката која е слична на правењето чај, сувите листови на стевиата се потопуваат во вода при што се издвојува слатка супстанца. Со нејзино прочистување се добива екстракт за засладување кој е 200 пати посладок од шеќерот. Таа не содржи калории, е од природно потекло и не влијае на регулацијата на шеќерот во крвта. Не придонесува за создавање на кариес, а можат да го користат возрасни, деца, трудници и лица со дијабетес.

 

Оваа билка се користи повеќе од два века од страна на племињата покрај реката Амазон за  засладување на пиењето и храната, но и за лечење на рани и тегоби во стомакот. Денес екстрактот на оваа билка се користи насекаде во светот во многубројни прехрамбени производи. Засладувачите без калории, како што е стевиата, не го стимулираат апетитот и не предизвикуваат дебелеење. Кога се користи како дел од контролиран калориски внес, со балансирана исхрана и редовна физичка активност, може да биде корисен во контрола на телесната тежина. Затоа стевиата е идеална за сите кои сакаат да водат сметка не само за својот изглед, туку и за своето здравје.

 

Слатката сусптанца од една билка на стевиата, може да заслади дури и 30 чаши кафе или чај. Доколку го замените шеќерот во кафето со стевиа, во рок од една недела ќе внесете 660 калории помалку, под претпоставка да пиете 2 шолји кафе во текот на денот. Покрај природната сладост, на стевиата и се препишуваат и лековити својства. Во неа се пронајдени антиоксиданти од групата флавоноиди, кои се благотворни за човечкиот организам.

Игор Исаковски

Фитнес инструктор во Synergy Fitness & Spa

 

ВИЦ НА ДЕНОТ! Трпе на операција!

Пред операција анестезиологот го прашува Трпе:

– Сакаш анестезија која е покриена со твоето здравствено осигурување или приватно?

– Дајте ми од таа што е покриена со осигурувањето.

– Договорено. Нани ми нани…

Како беа почетоците на Љупка Митрова од Струмица - Од тогаш до денес е една од најпопуларните блогерки

Со својот префинет моден вкус, професионалните фотографии, провокацијата и одличниот спој на комбинации, младата и атрактивна струмичанка стана една од најпопуларните домашни блогерки.

Сексапилната Љупка е екс сопруга и мајка на две ќерки, кои понекогаш знае да ги вклучи во фотосесиите.

Меѓу многуте вепачтливи и жешки фотографии, на Инстаграм згодната струмичанка објави и таква каде е разголена под тушот со што ја направи екстремно позната на македонската "инстаграм сцена".

Бројот на  нејзините обожаватели и следбеници на Инстаграм дејес веќе достигна бројка над 100 илјади, а не се сомневаме дека цифрата ќе се зголеми многу повеќе.

Сега е уште попозната со тоа што е во врска со Спејко. 

Гледано од машка страна: Девојки еве какви треба да бидете во кревет!

Ако мислите дека не го задоволувате вашиот партнер доволно и дека го правите сексот здодевен, прочитајте ги овие 7 совети кои ќе ве насочат кон тоа што сакаат мажите и ќе ви помогнат да го направите сексот сè освен рутина.

Сексуална фантазија

Ако вашиот партнер ви каже дека нема сексуални фантазии бидете сигурни дека ве лаже. Но пред да му се налутите за лажењето, размислете што би се случило ако ви ги каже своите фантазии?! Дали би ги прифатиле?

Честопати партнерот не ви ги кажува фантазиите бидејќи се плаши од вашата реакција. Ако навистина сакате да ги знаете, бидете подготвени да чуете сè што му паѓа на памет.

Мажите сакаат кога им зборуваме валкано, па затоа за време на односот, прашајте го со секси глас, што сака да ви прави и која е неговата фантазија. Слушнете го одговорот и потрудете се да ја остварите.

Преземете контрола

Не постои ништо посекси од жена која знае точно што сака. Преземањето контрола значи да покажете иницијатива или да му шефувате за време на сексот, додека нему му се врзани рацете, на пример.

Едноставно, турнете го на кревет, врзете му ги рацете над глава и кажете му што сè планирате да му правите.

Пробајте нови секс пози

Кога сме веќе кај преземањето контрола и иницијатива, мажите сакаат кога покажувате интерес за нови секс пози. Пробајте се што ќе ви падне на памет. 69, доги стајл (doggy style), секс на маса, стоечки…

Шефувајте

Кажете му на вашиот партнер што да прави. Не дека тој не знае, но сака да ви го слуша гласот додека имате секс и да се чувствува како да сте лоша учителка која му наредува.

За време на петингот ставете ги неговите раце онаму каде што сакате да бидете допрени и нежно покажете му што сакате да му прави на тоа место. Ако се покаже како добар ученик охрабрете го и пофалете го со секси извици.

Мажите сакаат да ве гледаат

Иако можеби ова ве потсетува на порно видео, мажите уживаат додека ве гледаат додека сами се допирате за време на сексот или предиграта.

Седнете врз неговиот алат и допирајте си ги градите. Во оваа поза партнерот ќе има одличен поглед врз целото ваше тело и начинот на кој се милувате самите.  Исто така можете да се потргнете на страна и да го гледате директно во очи додека сами се задоволувате. Не дозволувајте му да ве бакнува ниту пак допира. Ова ќе го излуди.

Бидете гласни

Не срамете се да врескате додека имате секс. Мажите сакаат да ве слушаат, бидејќи тоа ги мотивира, охрабрува и им го крева егото. Врескањето значи дека уживате за време на сексот, а кога вие уживате вашиот партнер ужива уште повеќе.

Најчитани

Твитови