Македонија во вториот шешир на жрепката за претквалификациите за СП 2019

Кошаркарската репрезентација на Македонија ќе биде дел од вториот квалитативен барабан на жрепката в сабота (10 декември) во Прага за составот на претквалификациските групи за ФИБА Светскиот шампионат во 2019 година во Кина.

Тринаесет селекции се поделени во четири барабани според резултатите од квалификациите за Евробаскетот во 2017.

Македонија извлекувањето го очекува во вториот шешир заедно со селекциите на  Австрија, Шведска и Бугарија.

Во првиот според квалитет шешир се репрезентациите на Холандија, Босна и Херцеговина, Есонија и Белорусија.

Во третиот шешир се  националните тимови на Словачка , Португалија, Албанија и Косово.

Во последниот барабан е само најдобрата селекција од првенството на мали држави, Ерменија.

На жрепката ќе бидат извлечени составите на четирите групи, три групи со по три селекции и една со четири репрезентации.

Двете најдобро пласирани репрезентации од секоја од четирите групи обезбедуваат пласман во квалификациите за Светското првенство во 2019 во Кина.

Претквалификациите почнуваат во ноември во 2017 година.

Во Прага на жрепката и на работните состаноци за младинските првенства ќе учествуваат и првите луѓе на Македонската кошаркарска федерација претседателот Петар Наумоски и генералниот секретар Моника Гаврилоска.

Роналдињо љубоморен на еден фудбалер (ВИДЕО)

Роналдињо е голем обожавател на Англиската Премиера лига во која претходната сезона видел еден гол каков одсекогаш сакал да постигни. Се случил на утакмицата Crystal Palace и Tottenham во која победа славеа Tottenham со резултат 1:3. Роналдино беше воодушевен од голот на Dele Alli.

"Морам вас да ви признаам дека сум љубоморен на Али поради тој гол, за кој е тешко да најдам вистински зборови. Тоа беше мајсториски како што одсекогаш сакав да постигнам", кажал Роналдињо

 

Научниците откриваат: Ова е совршениот облик на женски гради.

Се мисли  дека овој облик на гради најмногу го привлекува машкото внимание, а ова го откриваат токму научните истражувања.Како британските пластични хирурзи би имале колку што е можно подобар образец за употреба во реконструктивната хирургија којашто ја применуваат над пациенти заболени од карцином на дојката, коишто се подвргнале на мастектомија, било спроведено и истражување, сè со цел да се добие визија за совршениот облик на женските гради.

Во истражувањето, чиишто резултати се објавени и во научниот магазин "Пластична и реконструктивна хирургија", испитани биле повеќе од 1.300 мажи, жени и хирурзи, коишто морале да прегледаат повеќе фотографии, а на крајот и да ги одредат совршените пропорции на женските гради.

На крајот, сите три групи го избрале токму природниот облик, налик на оној на античката грчка скулптура на Милоска Венера или "Афродита од Милос" — античка статуа и едно од најпознатите дела од скулптурата од стара Грција, која е денес еден од најпознатите експонати во Лувр во Париз.

 

Значи, иако можеби помисливте дека ќе победат бујните вештачки деколтеа, овојпат сепак победуваат природните гради, со какви што секако не може да се пофалат голем број на актерки и старлети!

За секунда имаше одговор: Најбрзо решена задача во квиз! (видео)

На вториот натпревар полуфиналистите во српскиот квиз Сложувалка, Никола Стојменовиќ и Милица Марковиќ, се соочија со „претежок“ предизвик во играта Мој број. Бројот кој го избра Милица како задача, ги насмеа сите.

Погледнете зошто во 04:47

Најчитани

Твитови