Македонија во вториот шешир на жрепката за претквалификациите за СП 2019

Кошаркарската репрезентација на Македонија ќе биде дел од вториот квалитативен барабан на жрепката в сабота (10 декември) во Прага за составот на претквалификациските групи за ФИБА Светскиот шампионат во 2019 година во Кина.

Тринаесет селекции се поделени во четири барабани според резултатите од квалификациите за Евробаскетот во 2017.

Македонија извлекувањето го очекува во вториот шешир заедно со селекциите на  Австрија, Шведска и Бугарија.

Во првиот според квалитет шешир се репрезентациите на Холандија, Босна и Херцеговина, Есонија и Белорусија.

Во третиот шешир се  националните тимови на Словачка , Португалија, Албанија и Косово.

Во последниот барабан е само најдобрата селекција од првенството на мали држави, Ерменија.

На жрепката ќе бидат извлечени составите на четирите групи, три групи со по три селекции и една со четири репрезентации.

Двете најдобро пласирани репрезентации од секоја од четирите групи обезбедуваат пласман во квалификациите за Светското првенство во 2019 во Кина.

Претквалификациите почнуваат во ноември во 2017 година.

Во Прага на жрепката и на работните состаноци за младинските првенства ќе учествуваат и првите луѓе на Македонската кошаркарска федерација претседателот Петар Наумоски и генералниот секретар Моника Гаврилоска.

ОГРОМНА ТРАНСФОРМАЦИЈА- Оваа девојка ја скрати својата долга коса на нула!! МАСАКАР (ВИДЕО)

Промените се дел од нашиот живот и истите носат нешто подобро, или пак во краен случај полошо во истиот.

Оваа девојка има многу долга коса, но се одлучила за неверојатна промена.

Таа собра храброст да се потшиша со машинка на нула. КАКВА ТРАНСФОРМАЦИЈА!

Новиот ривал на Путин за претседател на Русија е ЖЕНА? (ФОТО)

Позната телевизиска новинарка Ксенија Собчак, чиј татко бил близок соработник на Владимир Путин, има намера да се кандидира на претседателските избори во Русија.

Како што пренесуваат светските медиуми, 35–годишната новинарка планира да се кандидира на претседателските избори кои се одржуваат во март 2018 година.

Таа се опиша како кандидат кој одбива status quo, некој кој би внел борбеност во кампањата и би ги предизвикал уморните стари кандидати од другите партии, кои постојат веќе со години.

Таа на своите потенцијални гласачи им порача да ја изберат неа доколку сакаат нешто да направат, ако им е доста од сè, а немаат свој кандидат.

New York Times пренесува и дека таа е ќерка на поранешен градоначалник на Санкт Петербург, Анатолија Собчак, кој бил ментор на Путин со години и кој починал во 2000- та година.

Меѓутоа, New York Times наведува дека кандидатурата на Собчак ќе биде дополнителен удар за и онака слабата опозиција, со потсетување дека главниот руски опозоционер Алексеј Навални нема право да се кандидира бидејќи тоа му го забрани судот, поради постапка која се води против него.

Бремената Ана Ивановиќ го покажа стомачето ! (ФОТО)

Синоќа се одржа големото отворање на првиот бутик на Intimissimi vo Њујорк. Познатиот бренд за долна облека собра бројни славни личности на едно место, меѓу кои и Ирина Шајк, Ана Ивановиќ, Сара Џесика Паркер и Дакота Џонсон.

За свечениот настан, бремената тениска ѕвезда избра фустан во боја на бургундец. 29-годишната Србинка, која го очекува првото дете со Бастијан Швајнштајгер, со широка насмевка позираше пред фоторепортерите.

Најчитани

Твитови