10 најпопуларни градови на Инстаграм за 2016 (ГАЛЕРИЈА)

Популарната апликација Инстаграм моментално брои повеќе од 500 милиони корисници, со што заслужено е победник кога се работи за социјалните мрежи.

Освен тоа, принципот на функционирање на Инстаграм овозможува лесно да се одредат најпопуларните работи во светот, било и за која категорија да се работи.

Така, Инстаграм послужи како платформа за годишниот преглед на CNN на најпопуларните и најтагирани градови. За 2016 година, тие се следниве:

1. Њујорк

2. Лондон

3. Москва

4. Сао Паоло

5. Париз

6. Лос Анџелес

7. Санкт Петербург

8. Рио де Жанеиро

9. Истанбул

10. Џакарта

 

Конечно решена мистеријата: Eве како биле изградени пирамидите во Египет

Историчарите и архиолозите со векови се обидувале да најдат одговор на прашањето како друштвото од бронзено време, кое не било технолошки развиено, успеало да помери огромни блокови од варовник и гранит од кои с е изгредени пирамидите.

Работниците ги ставале блоковите на дрвени бродови кои меѓусебно биле поврзани, а потоа блоковите пловиле по каналите до внатрешноста на пристаништето кое не било многу одалечено од пирамидите. 

Архиолозите не можеле да се согласат за тоа како бил пренесуван градежниот матријал

Вооружена драма во Скопје

 На 23.09.2017 година околу 21,00 часот во Скопје на ул.„Тале Христов“, во спортска обложувалница „Спорт Лајф“ од страна на две засега непознати маскирани лица со закана со пиштол, извршено е разбојништво над вработената при што се одземени околу 30.000 денари. Секторот за внатрешни работи Скопје превзема мерки за пронаоѓање на сторителите.

ШОК ЗА КАНДИДАТИТЕ: Саша Поповиќ воведува ново правило во Ѕвездите на Гранд

Новата сезона на Ѕвездите на Гранд се сиима, а емитувањето на првата емисија ќе започне на 30 септември.Оваа година покрај сценографијата и промена на правила, воведена е уште една нова промена.

Воведен е пулсометар, кој ќе го мери пулсто на кандидатите, и веднаш врз основа на тоа ќе знаеме колку кандидатите имаат трема, кој колку се уплашил, изјави Саша Поповиќ

Најчитани

Твитови