Запознајте го најдобриот стример на Дота во Гевгелија - Астероида!

Христијан Шопчев од Гевгелија е познат како Астердота. Тој е познат по тоа што за многу краток период имаше голем успех.

Всушност Христијан стрима дота на twitch, а тоа почнал да го прави летово.

Турнирите 1 на 1 кога ги стримал имал над 30 гледачи во живот. Воедно тој играл во Winterfox за MajorBoston, но за жал во 3-та рунда од квалификациите загубил.

Христијан продолжува да стрима во Македонија и кој сака може целосно да го поддржи!

Electrum Events ја најавија последната журка за 2016-та

 

Electrum Events се горди да најават уште еден незаборавен настан, незаборавна ноќ пријатели, чест ни е да го најавиме GALOSKI еден од најталентираните македонски диџеи пред кого стои блескава кариера, диџеј кој изминатиов период се прошета низ плејлистите на светски познатите диџеи Avicii, David Guetta, Dimitri Vegas & Like Mike, Hardwell, Nicky Romero, Fedde Le Grand.

Диџеј и продуцент кој може да се пофали со изданија на издавачката куќа на Fedde Le Grand Flamingo Recordings и изданија на Protocol Recordings издавачката куќа на Nicky Romero.

Момчето кое веќе неколку пати ја затвараше ноќта со масивните селекции хип-хоп и трап FITTY FLOW кој полека но сигурно се издига кон врвот на македонските диџеи.

Исто така резидент и на веќе добро познатата македонска дуо музичка група ДНК. Резидентот на Electrum Events, WEL и оваа година ќе застана на страната на добрата забава. Ќе направат и оваа последна журка на Електрум за 2016 та да биде незаборавна како и што самите фанови го кажуваат и споделуваат со сите нас 11 Декември - Недела е денот кога сите повторно ќе се обединат и ќе застанеме на добрата страна на музиката со почеток од 20:00 во Caffe Bar Piazza.

Електрум Евентс нема тука да ја застанат со својата програма, се најавува нешто многу поголемо во 2017 та со гости од странство на сцената која ќе се разгори по втор пат...

Во Прилог ви прикажуваме Префилм од журката на 11 декември.

Молам да објавите за тоа како го излекував детето од тумор на мозокот!

Лекарите ја прогласија за чудо, а на татко и му рекоа да продолжи и натаму да и дава од она што и давал, што и да е тоа. А тој, меѓу другото, и давал петролеј со чија помош најсмртоносниот облик на тумор во мозокот – исчезнал!

Сенад Мујкиќ, државјанин на БиХ, кој живее во Тузла, голем човек и хуманист, а пред се татко. Долги 15 години води битка со тешката дијагноза на својата, сега 19-годишна ќерка Мерима, која уште на 4 години заболела од тумор на мозокот.

После шест операции во повеќе држави, отстранување на туморот кој се враќал во се’ полоши облици, вестите од експертите дека на “Мерима и дојде крајот”, до прогласување на Мерима за чудо од страна на светските експерти бидејќи ја победила болеста, помеѓу останатото – пиејќи петролеј – за сето ова раскажува таткото.

“Што и да му давате на детето, продолжете”, го советувале светските хирурзи таткото Сенад:

-Не можам тоа да го поднесам, не можам да го чувам во себе... Сакам сите заболени и нивните семејства да знаат дека има помош и да не се предаваат. 

Луѓето секојдневно умираат, па мојата совест ми наложува да им помогнам на сите и при оваа пригода вака јавно го давам својот контакт. Сите нека ме побараат, сите кои го минуваат она што јас го минав со својата Мериме – возбудено говори Сенад Мујкиќ. А минал низ пеколот...

-Мерима е родена 15.01.1995 година (за време војната во БиХ), како здраво бебе и освен вообичаени проблеми кои ги има секое бебе, поголеми немаше. Така беше се до 19.06.1999 година кога прв пат во утринските часови ја изгуби свеста и тоа на повеќе од два часа.

Веднаш беше сместена во УКЦ Тузла на одделот невропедијатрија, каде надлежните лекари ми донесоа дијагноза ЕПИЛЕПСИЈА. Таа година двапати беше во болница поради криза на свеста.

Овој и секој следен пат кога Мерима ќе “заглавеше” во болница поради криза на совеста, надлежниот лекар невропедијатар секогаш и ја менуваше терапијата антиепилептици, со образложение дека е резистентна на досегашните – ги опишува Сенад почетните битки за Мериминото здравје.

-Истата година во 11.месец направено и е првото снимање снимање на мозокот со магнетна резонанца во КЦ Сараево и така д-р радиолог Горан Сулејманпашиќ од КЦ Сараево напиша “наодот е во границите на нормала”. 


Тој наод, за жал, беше одредница за невропедијатарот од УКЦ Тузла, кој продолжи Мерима да ја води со истата дијагноза ЕПИЛЕПСИЈА.

Моето дете во продолжение секоја година по два, трипати поради криза на свеста беше сместувана во болница и секојпат кога тоа ќе се случеше, невропедијатарот и ја менуваше терапијата со антиепилептици, но нас не не’ упатуваше на ново снимање на мозокот со магнетна. Така беше се до 2005 година кога Мерима, на првиот ден на пролетта (21.03.) во утринските часови ја изгуби свеста.

Популарно

Твитови