Македонската ракометна репрезентација нема голман, повикува малку познати голмани од малите клубови

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Лино Червар го објави поширокиот список на ракометари за СП во Франција во јануари 2017 година. Огромно изненадување претставува фактот што Борко Ристовски и Ацо Јоновски воопшто не се ниту на поширокиот список, но затоа Червар ќе се обиде да го убеди Миркуловски кој би бил од огромна помош во Франција.

„Работиме на еден копцепт на развој на машкиот ракомет. СП 2017 е нов пат за нас, мораме да имаме визија за нашата цел. Само со промена се доаѓа до успех. Борко направи убава кариера, бранеше во Левен, сега е во Барселона и има постигнато многу со македонската репрезентација. Мислам дека тој е меѓу оние кои се емотционално истрошени и тоа беше моја одлука“, истакна Червар.

Како замена за Ристовски, на списокот има четворица голмани и тоа Кирил Колев од Пелистер, Никола Митревски од Бенфика, Благојче Трајковски од Охрид и Даниел Ѓорѓески од Вардар јуниор. Дефинитивно ова е големо изненадување бидејќи по многу години на голот ќе го нема Ристовски.

ГОЛМАНИ

Никола Митревски Бенфика (Португалија)
Кирил Колев Пелистер
Благојче Трајковски Охрид 2013
Даниел Ѓорѓески Вардар јуниор

ЛЕВИ КРИЛА

Дејан Манасков Рајн Некар (Германија)
Гоце Ојлески Одорхеи (Романија)
Давор Палевски Металург
Бојан Маџовски Пелистер

ДЕСНИ КРИЛА

Гоце Георгиевски ЧСМ Букурешт (Романија)
Никола Костески Металург
Мартин Поповски Вардар јуниор

ПИКЕРИ

Никола Маркоски Орошази (Унгарија)
Стојанче Стоилов Вардар
Жарко Пешевски Металург

БЕКОВИ

Велко Маркоски ППД Загреб (Хрватска)
Кирил Лазаров Барселона (Шпанија)
Филип Лазаров Унив. Темишвар (Романија)
Филип Талески Металург
Марко Нелоски Металург
Стефан Дрогришки Металург
Ристо Арнаудовски Ферлах (Австрија)
Влатко Митков Кремс (Австрија)
Мартин Манасков Вардар јуниор
Филип Миркуловски Вецлар (Германија)
Ласко Андоновски Пролет
Мартин Велковски Металург
Горан Крстевски Металург
Јовица Младеновски Охрид 2013.

Му снемувало храна и поставил камера и останал во шок кога ја видел снимката (видео)

Кога Њујорчанецот Џо Камингс приметил дека од неговиот стан снемува храна, одлучил во кујната да постави скриена камера за да дознае за што се работи. Тоа што го снимил многу ќе ве изненади!

Имено, камерата снимила жена која излегла од вентилавијата во неговата кујна! Непознатата жена живеела во станот на Џо без негово знаење, ја јадела неговата храна, па вршела нужда во неговиот мијалник!

ВОЗНЕМИРУВАЧКО: Жена била бремена две години и родила јаре, снимката е морбидна (видео)

Една жена од Нигерија наводно родила мала коза по две години откако останала бремена, пренесуваат локланите медиуми.

Жената која наводно била бремена две години, побарала помош во локалната клиника која ја основал свештеник. Откако се породила, локалните жители се собрале за да би го виделе јарето кое во локви крв лежело на бетонот.

Исто така објавено е видео, како што наведуваат медуимите, ги потврдуваат тврдењата за оваа жена.

Инцидентот се случил во градот Порт  Харкорт во Нигерија, а веста прво се појавила на социјалните мрежи.

ТРИК КОЈ ЌЕ ВИ ПОМОГНЕ: Еве како да ја вратите батеријата од вашиот лап топ повторно во живот! (видео)

Фрижидерот во кој чувате ладно пиво, исто така, може да ви помогне да ја оживеете вашата расипана батерија за лап топ...

Ставете ја бтеријата во затворена пластична ќеса. Оставете ја во фрижидер да стои 12 часа.

Извадете ја батеријата од фрижидер, оставвете јана собна температура и избришетеја со крпа.

Вратете ја наад во лап топот.

Наполнте ја батеријата што можете повеќе, и потоа оставете ја да се исуши. Повторете го то 3 до 4 пати.

Вашата расипана батерија ќе  проработи

Погледнете го видеото:

Најчитани

Твитови