СПЕКТАКЛ НА МРАЗ: Прв пат во Македонија „балет на мраз“ (Фото)

Во Македонската опера и балет првпат во Македонија вчера и денес гостува Државниот балет на мраз на Санкт Петербург, кој ќе ја изведе претставата „Лебедово езеро“ на Петар Илич Чајковски.

Балетот е основан во 1967 година од истакнатиот кореограф Константин Бојарски и музичкиот директор Лео Корхин. Од 1995 почнал да одржува претстави низ оперските и балетските сали низ светот.

На својот репертоар ги имаат поставено најпознатите балетски претстави „Лебедово езеро, „Заспаната убавица“, „Оревокршачка“… кои се изведуваат на мраз, надополнети со грандиозна костимографија и сценографија.

Првата претстава беше вчера во 18 часот, а втората во 21 часот. Денес, сабота, 17 декември првата претстава е во 18 часот, а втората е во 22 часот.

Се будите во 3 часот - еве што се обидува вашето тело да ви каже

Телото е неверојатен механизам. Во него за време на спиење се случуваат бројни хемиски реакции и промени кои многумина се поврзани со работите кои ги работиме во текот на денот.

Ако навечер се будуите во исто време или пак не можете да заспиете , ова е вистинската причина за состојбата на вашето тело.

Ако се будите меѓу 23:00 и 01:00 часот 

Ова време е поврзно со жолчниот канал. Овој орган ги разградува маснотиите кои сте ги внесле во организмот во текот на денот.  Будењето во ова време значи дека јадете претшка и премасна храна и дека е време да го промените начинот на исхраната. 

Исто така будењето  во ова време може да значи и дека во себе задржувате негативни емоции проследено со гнев кон себе или кон други. Вашите или туѓите грешки ве држи будни.

Ако се будите меѓу 01:00 и 03:00 часот 

Во ова време телото го  освежува црниот дроб кој е чистач на нашиот организам.

Будењето во оваа доба може да значи дека на вас црниот дроб ви е преоптеретен и поради тоа работи засилено. Телото вас ве предупредува да ја промените исхраната и да намалите со алкохолот. 

Исто така будењето во ова време поврзано е и со негативни емоции како што е лутината, гневот и вина поради што тешко можете да се опуштите. 

Ако се будите межу 03:00 и 05:00 часот 

Во оваа доба од денот е поврзано со белите дробови кои содржат кислород кои телото го одготвуваат за нов ден. Во тоа време белите дробови се чистат. Ако се будите меѓу три и пет во ноќт, тоа може да биде знак дека вашите бели дробови се преоптеретени со загаден воздух или цигара, но и од тешка храна. 

Исто така будењето во ова време  е поврзано со чуството на тага  и жалење кое можеби ви се случило нешто негативно или депресивно кое не сте успеале во целост да го решите или прифатите. 

Ако се будите меѓу 05:00 и 07:00 часот

Ова време е поврзано со дебелото црево кое тогаш се чисти и обновува. Овој процес е многу важен за целиот организам, а будењето во ова време може да значи дека телото е дехидрирано и дека му недостасува вода. 

Кога станува збор за емоциите , будењето во 5 и 7 наутро е поврзано нетрпеливоста, празнината и несигурноста. Исто така, тоа може да значи дека во животот ви недостасува  промена. 

Швалерски хороскоп: Овие три знаци ќе ве изневерат без око да им трепне!

Секако дека и меѓу припадниците на овие хороскопски знаци има и верни, но тие се исклучоци што само го потврдуваат правилото дека овие три знаци се најголемите прељубници во Зодијакот.

Близнаци

Тие не планираат неверство, но со задоволство изневеруваат. Ако се посомневаат во верноста на саканата личност, простуваат, бидејќи ни самите не се нешто подобри. На мажите Близнаци,неверството едноставно им се случува, а доколку се случи нивната партнерка да дознае за тоа, ја убедуваат дека не е онака како што изгледа. Близнаците не се злопамтила, живеат во сегашноста, а нивната девиза е „земи се’ што ти пружа животот“.

Стрелец

Неверен по природа, дури и кога се обидува да биде верен, едноставно му доаѓаат такви ситуации и тој не може да му одолее на љубовниот предизвик. Затоа обично има барем неколку значајни врски или бракови, а ако остане во еден брак, не е верен, освен ако не се ожени во 40-тите. За разлика од жената Стрелец, која повеќе сака сурова вистина отколку најслатка лага (и затоа не ја плаши неверството), мажот роден во овој знак неверството на партнерката знае да го прости, бидејќи е свесен дека на некој начин и го заслужил.

Водолија

Водолијата сака да им држи лекции на другите, особено од морален тип, но и сама ги крши, бидејќи кому ќе му овозможи задоволство, ако не себеси?! На мажот Водолија му импонира да го бие глас на заводник во друштвото, но не забележува дека тоаи’ пречи на партнерката. Иако е неверен, мажот Водолија инсистира на фер-игра, па затоа тешко простува, бидејќи не може да поверува дека за неговата партнерка постои некој друг кој е поинтересен од него. Бидејќи од себе ги одбива сите што му се верни, мажот Водолија обично завршува покрај жена што ќе му биде се’ друго, само не и – верна.

Исповед на една жена: Како изгледа љубовта после 5 години?

„Пеперутките во стомак“ денес се сметаат за класичен симптом на заљубеност. Меѓутоа, многумина луѓе се разочаруваат кога ќе сфатат дека во долгите врски се губат тие пеперутки.

Инспирирана од тоа, една жена одлучила да сподели како изгледа нејзината врска после 5 години. Во својата порака, таа совршено опишува како заедничкиот живот ја трансформира љубовта.

Ние во целост ви ја пренесуваме нејзината порака:

„Речиси 5 години сум во врска. На социјалните мрежи секој ден гледам статуси за тоа дека да бидеш со човекот на твојот живот значи дека ќе имаш пеперутки во стомакот и тоа цело време. Многумина веруваат дека љубовта е вистинска само ако срцето забрзано ни чука кога човекот кој го сакаме ќе влезе во просторијата, ако секоја вечер се гушкате и цело време сте испреплетени во кревет и секоја вечер заспивате во прегратка.

Можам да ви речам дека воопшто не е така. Барем не за мене...

Кога ќе почнете да живеете заедно, пеперутките исчезнуваат. Срцето повеќе не би чука забрзано кога ќе го видите. Наместо тоа, сѐ се смирува. Кога сте во истата просторија со него, се чувствувате смирено и сигурно. Кога со него се милувате, вашето срце чука бавно, а звукот на неговото дишење ви дава утега и ве заспива. Повеќе не се наоѓате на емотивниот ролеркостер, туку се наоѓате дома.

Повеќе не спиете прегрнати и испреплетени. Наместо тоа, удобно спиете еден покрај друг, многу често и завртени на спротивни страни. Сепак, секоја вечер се фаќате себе како се сместувате во близина на неговата рака или му ја милувате косата додека спие. Има ноќи кога мојот заспан дечко додека спие ја става раката на мојата страна од креветот или само ме повлекува кон него како дете кога ја повлекува својата омилена играчка. Јас сега сум негова утеха, сигурност и мир.

Во раната зора, кога целиот свет е уморен и спие, јас се вгнездувам во неговите гради, го чувствувам неговиот мирис и повторно потонувам во сон.

Бакнежите не се повеќе страстни и романтични како некогаш. Но, сега се почести. Тука се ладните бакнежи од сладолед, лепливите бакнежи од мармалад. Тука се и „одам на работа“ бакнежите и „само уште еден пред одење“ бакнежи. Тука се и посапните утрински бакнежи кои ве будат подобро од кој било аларм. Има ли поубав начин да се започне денот од усни на усни?

Тука се и бакнежите за добра ноќ, бакнежите кои велат „мило ми е што баш тебе те бакнувам, а не некоја друга/некој друг“ или „колку си ти прекрасен човек“. Тука се и кратките бакнежи.

Кога се околу нас е забрзано и гласно, се потпираме еден на друг, се бараме, се пронаоѓаме еден со друг. Кога наместо да ја цените својата слобода и нему да ја дадете неговата слобода и простор, вие заедно сте слободни еден со друг и најубаво е кога ќе се стуткате еден до друг и кога со прегратка ќе го премостите просторот кој ве раздвојува.

Повеќе не си праќате пораки во кои изјавувате или потврдувате љубов на секои 30 минути. Љубовта сега се подразбира. Од романтични изливи на љубов сега сте напредувале на ниво на внатрешни шеги поврзани со заедничкиот живот кој го градите. Во јавност разменувате погледи на чудење, негодување, воодушевување – го имате вашиот мал свет наспроти оној надворешниот.

Врската не е бајка. Ниту пак огномет и панаѓур. Престанува да биде таква по некое време.

Наместо тоа, врската е тивкот ритам на љубов и грижа. Таа не е оган која гори во твојата душа, туку тивок пламен кој те грее додека удобно сместен тонеш во сон.

И јас го сакам тоа.

Најчитани

Твитови