Македонија ја доби Шведска во баражот за СП

Женската ракометна репрезентација на Македонија за противник ја доби селекцијата на Шведска во баражот за пласман на Светското првенство 2017 година што ќе се игра во Германија. Македонија на извлекувањето што се одржа во Гетеборг беше рангирана во „вториот шешир“ и за ривал ја доби Шведска од „првиот шешир“. Македонија за баражот се избори откако успешно ги мина квалификациите каде во групата го освои второто место зад Австрија, а пред Исланд и Фарските Острови. Првиот натпревар нашата репрезентација го игра на домашен терен од 9 до 11.јуни 2017 година, а реваншот ќе се игра од 13 до 15.јуни 2017 година во Шведска. Победникот од двомечот ќе се пласира на СП, каде учество имаат обезбедено: Германија (домаќин), Норвешка (светски првак) и Франција, Данска и Холандија (полуфиналисти на Европското првенство 2016). Покрај дуелот Македонија – Шведска се играат уште осум бараж дуели: Црна Гора – Белорусија, Италија – Србија, Русија – Полска, Унгарија – Словачка, Романија – Австрија, Украина – Шпанија, Хрватска – Словенија и Чешка – Турција. Светското првенство во Германија ќе се одржи од 1 до 17. декември 2017 година. 

Exclusive.mk зеде изјави од селекторот Симе Симески и директорот на женските репрезентации Д-р Емил Угриновски:

Д-р Емил Угриновски изјави: " Македонската женска ракометна репрезентација го врати победничкиот дух на квалификацискиот турнир за Светското превенство 2017 на Фарски острови. Подмладената екипа докажа дека има квалитет и дека е спремна за поголеми предизвици. Нашата стратегија на подмладување и транзиција на екипата вроди со плод, ако пред една година губевме со 7 разлика од Исланд на турнирот ги победивме со исто толку разлика и обезбедивме бараж за едно големо натпреварување. Ова што го сторивме е 100% македонски производ, како никогаш досега нашата репрезентација е чисто македонска без странски ракометарки и без странци во стручниот штаб. Ова е доста битен сегмент на нашиот успех и Македонија е горда на тоа, бидејќи така успехот има посебна тежина. На ждрепката ни се падна Шведска која не беше посакуван противник, но и не е непобедлива репрезентација што се покажа на тековното Европско првенство. Едно е сигурно, а тоа е дека нашите ракометарки, стручниот штаб и РФМ максимално ќе се вложат за да влезат што поспремни во баражот и да се обезбеди пласман. Кај ракометарките се гледа еуфорија и волја да го дадат максимумот во баражот, а нас како стручен штаб и на РФМ ни е должност да обезбедиме што подобри услови и на највисоко ниво ги подготвиме играчите за дуелот против Шведска. Првиот натпревар се игра на домашен терен и сум сигурен дека ќе ја добиеме поддршката од публиката. Очекуваме "вулкан" од трибините и ќе се врати големата поддршка од нашите навивачи.  Јас сум оптимист и мислам дека со добри припреми и добра организација може да ја постигнеме нашата цел, а тоа е пласман на Светското првенство."

Симе Симески изјави: "Како противник ја добивме репрезентацијата на Шведска која е доста квалитетна репрезентација која игра современ, брз ракомет. Шведска ја следевме на тековното Европското првенство на кое прикажа добра игра, но покажа и слабости кои мислам дека може да ги искористиме. Сега наша задача до баражот во јуни 2017 е да имаме добри припремни натпревари, да ја следиме формата на нашите ракометарки и да го анализираме противникот. Јас сум оптимист дека со максимално посветување може да направиме да постигнеме успех и да се пласираме на Светското првенство 2017. По однос на тоа дали ќе има измени во нашиот тим, не можам ништо да ви потврдам сега. Нас како стручен штаб ни е битно кој играч е во добра форма, а не кој е млад или стар. Така, екипата ќе се формира согласно формата и прикажаната игра на ракометарките."


 

Љубовта победува се: Пар со даунов синдром прослави 22 години од брак! (фото)

Мериен и Томи Пилинг се првиот пар со Даунов синдром кој што се венчал во Велика Британија.

Овој пар се венчал во 1995 година, а нивното венчавање му докажало на светот дека и оние кои имаат таков проблем, заслужуваат љубов и среќа.

Сестрата на Мериен одлучила да направи Фејзбук страница за овој пар, на која добила 8.000 следбеници. Оние кои се сомневале во успехот на нивниот брак, сега не можат да кажат апсолутно ништо.

Се забавувале 18 месеци, а за да ја побара за жена Мериен, Томи прво ја прашал нејзината мајка.

Они истакнуваат дека нивната љубов нема врска со Дауновиот синдром, туку исклучиво со љубовта. Мериен не размислувала два пати, бидејќи одма знаела дека Томи е љубовта на нејзиниот живот.

Нивната љубов им покажала и на други парови со овој проблем дека не постојат препреки кога некој сакаш искрено.

Бил срамежлив, а сега е најмоќен човек на светот: Путин кога станал претседател!

Германскиот фото-репортер Даниел Бискуп, кој неколку пат го фотографирал рускиот претседател Владимир Путин, за него вели дека со време се променил и станал многу поцврст отколку пред 16 години, кога го запознал за прв пат.

-За сите овие години рускиот претседател многу се променил, но некои црти останале исти. Тој зборува многу тивко, речиси да шепоти, а кога зборува германски се обидува да биде многу љубезен – рекол Бискуп.

Според неговите зборови, кој сега разговара со Путин, го гледа сосема поразлично од тоа пред 16 години.

“Тој е сега многу поцврст од порано, некој кој претставува силна Русија. Тоа не е глума, тој верува во тоа”, навел фотографот, пренесува Дие Велт.

Порано Путин делувал многу срамежливо, истакнал Бискуп, додека таа промена во карактерот на Путин ја објаснува преку однесувањето на Западот кон Русија.

-На почетокот на 90-тите многумина во Русија мислеле дека Западот ќе ги прифати со две раце. Меѓутоа, Западот на тој период гледал како на последната рунда од борбата помеѓу комунизмот и капитализмот. Напредокот кој Русите во тој период самостојно го постигнале, Западот го сфатил како свој пораз, а тоа Русите ги погодило. А тие само сакаа кон нив сите да се однесуваат чесно- заклучил Бискуп.

Баран од јахта замина на скијање! (фото и видео)

Сигурно не сте го заборавиле бунтовникот Баран од серијата „Црната роза“. Епа истиот тој деновиве ужива во последните денови од зимата. 

Постојано ги апдејтува фановите со фотографии од зимскиот одмор. Очигледно е дека ужива во бордањето. 

Погледнете дел од фотографиите што тој ги има објавено на Инстаграм.

 

I can fly.

A post shared by Mert Yazıcıoğlu (@mertyazicioglu) on

 

Düşe kalka

A post shared by Mert Yazıcıoğlu (@mertyazicioglu) on

 

Snow

A post shared by Mert Yazıcıoğlu (@mertyazicioglu) on

А, кога зимата ќе помине очекуваме фотки од плажа и секако со поубавата половина.

Најчитани

Твитови