НЕВЕРОЈАТНА ПРИЧИНА: Дали сте знаеле зошто Фејсбук е со сина боја?!

Фејсбук се користи веќе 12 години, а нијансата на сина боја на неговиот бренд стана препознатлива за милиони луѓе, кои автоматски ја поврзуваат со најголемата социјална мрежа во светот.

Дали некогаш сте се прашале зошто Фејбуск е токму со сина боја?

Причината за тоа е многу едноставна. Марк Цукерберг, основач и сопственик на Фејсбук е далтонист и не ги распознава црвената и зелената нијанса.

„Сината боја е најбогата боја за мене. Јас ги гледам сите нијанси на сината“, изјави Цукерберг во една прилика.

Денес: Многу суво и ладно време ја очекува Македонија!

Времето денес во Македонија ќе биде претежно сончево и тивко, по одделни котлини ќе има појава на слаба магла.

Утринската температура ќе се движи од минус 12 до минус шест, а дневната од пет до 13 степени.

Во Скопје сончево и тивко со појава на слаба магла. Утринската температура ќе се спушти до минус 11, а дневната ќе се искачи до седум степени.

Во наредните денови ќе се задржи стабилно и суво време, односно ведро и студено, по одделни котлини ќе има појава на слаба магла. Ќе дува слаб, а кон средината на неделата и умерен ветер претежно од северен правец. На повисоките места и на планините ќе биде нешто потопло во споредба со котлините. 

ГО ПРОМЕНИ ИЗГЛЕДОТ И СИТЕ ГИ ИЗНЕНАДИ: Тајчи повеќе не е русокоса! (ФОТО)

Во далечната 1990 година на “Евровизија“ Југославија ја преставуваше русокоса пејачка која многу добро и е позната на јавноста, а нејзиното име е Татјана Матејаш Тајчи. Таа ја испеа песната “Hajde da ludujemo” и го освои 7 место.

Хрватската пејачка со години живее во Америка, а тоа што е најинтересно повеќе нема руса коса.

Тајчи има виолетова коса.

Популарно

Твитови