Synergy Fitness & Spa за фит и добро градено тело: Јаглехидратите и вежбањето

Сите оние кои вежбаат, активно или рекреативно, знаат дека вежбањето на празен стомак не е добра идеја.

Убедувањето дека исхраната со низок процент на јаглехидрати ги отежнува перформансите при изведување на физичките вежби, односно изведувањето на интензивни кардиоваскуларни вежби е потешко кога се консумира храна сиромашна со јаглехидрати, од причина што при ваквиот тип на вежбање јаглехидратите се користат како енергија. Режимот на исхрана со низок процент на јаглехидрати ќе ве остави без доволно гликоген, при што долготтрајното и интензивно вежбање би било неефикасно, а исто така и невозможно да се изведе до крај.

Вежби кои најмногу исцрпуваат бараат квалитетни јаглехидрати, протеини, масти и многу течности кои се здрави за срцето. За време на една таква активност, во човечкото тело настануваат низа на хемиски и метаболички реакции, при што е потребно користење на енергија која доаѓа во форма на аденозин трифосфат (АТФ), а примарниот извор на АТФ е гликогенот, складиран во форма на гликоза.

Комплетниот оброк пред вежбање, или т.н. pre-workout оброк, ќе овозможи подобра издржливост и концентрација, повеќе енергија и доволно хранливи материи, кои инаку телото би ги црпело директно од мускулите.

Извонреден избор на храна која треба да се консумира пред тренинг е: интегрален ориз или тестенини, јаткасти плодови, зеленчук, млечни производи, и овошје кое претставува скапоцен извор на витамини и јаглехидрати, кои имаат есенцијални шеќери кои му се потребни на организмот. Несомнено, најдобро овошје за консумирање пред вежбање се бананите, бидејќи се богати со јаглехидрати и калиум, кој ја спречува појавата на грчеви во мускулите. Добар избор е и овошје од цитрусната група, бидејќи овошките од оваа група се богати со витамин Ц кој одлично го хидратизира телото.

Автор: Марјан - Synergy Fitness & Spa

Популарниот пејач Џстин Бибер го унакази своето тело - нема веќе стомачни, обожавателките тагуваат (ВИДЕО)

Канадскиот поп-пејач Џастин Бибер, успеа целосно да ги шокира своите фанови на Инстаграм со само една објава.

Имено, тој објавил фотографија од своите тетоважи.

Станува збор за една голема тетоважа, која ги прекрива неговиот стомак и градите.

На неговото тело наѕираат и стари тетоважи, а најдобро може да ги видите преку следното видео:

 

A post shared by Justin Bieber (@justinbieber) on

Актерката Тања Кочовска без срам го покажа своето тело во костим за капење! (ФОТО)

Добропознатата македонска актерка Тања Кочовска е обожувана меѓу своите колеги и меѓу публиката.

Таа е секогаш расположена за шега,дури и на своја сметка. Како актерка во Театарот за деца и младинци, таа е една од најсаканите ликови кај малите.

Овој пат на својот Фејсбук профил објави фотка во костим за капење каде гордо ја покажа својата фигура, и безсрамно покажа дека килограмите не се важни ако ЖИВОТОТ ТИ Е ПРЕКРАСЕН, како што и самата Тања искоментира под својата фотка.

Позната состојбата на повредените во страшниот инцидент на трките во Скопје

Страшен инцидент ги прекина кружните трки, кои прв пат по пауза од седум години повторно беа организирани во Скопје, повредените во инцидентот беа итно префрлени во болница и што е најдобро се надвор од животна опасност.

Хрватот Бркиќ кој возеше Хонда Сивик изгуби контрола во седмиот круг и притоа буквално го покоси Александар Димушевски, кој инаку е еден од организаторите на трката. Тој итно беше префрлен во болница и според последните информации неговата состојба е добра и тој е надвор од животна опасност.

Поради инцидентот на кој настрада еден од повредените, трките беа прекинати. Овој инцидент остави дамка на трките кои на голема радост на фановите на мото спортот се вратија во Скопје после седум години.

Најчитани

Твитови