Synergy Fitness & Spa за фит и добро градено тело: Јаглехидратите и вежбањето

Сите оние кои вежбаат, активно или рекреативно, знаат дека вежбањето на празен стомак не е добра идеја.

Убедувањето дека исхраната со низок процент на јаглехидрати ги отежнува перформансите при изведување на физичките вежби, односно изведувањето на интензивни кардиоваскуларни вежби е потешко кога се консумира храна сиромашна со јаглехидрати, од причина што при ваквиот тип на вежбање јаглехидратите се користат како енергија. Режимот на исхрана со низок процент на јаглехидрати ќе ве остави без доволно гликоген, при што долготтрајното и интензивно вежбање би било неефикасно, а исто така и невозможно да се изведе до крај.

Вежби кои најмногу исцрпуваат бараат квалитетни јаглехидрати, протеини, масти и многу течности кои се здрави за срцето. За време на една таква активност, во човечкото тело настануваат низа на хемиски и метаболички реакции, при што е потребно користење на енергија која доаѓа во форма на аденозин трифосфат (АТФ), а примарниот извор на АТФ е гликогенот, складиран во форма на гликоза.

Комплетниот оброк пред вежбање, или т.н. pre-workout оброк, ќе овозможи подобра издржливост и концентрација, повеќе енергија и доволно хранливи материи, кои инаку телото би ги црпело директно од мускулите.

Извонреден избор на храна која треба да се консумира пред тренинг е: интегрален ориз или тестенини, јаткасти плодови, зеленчук, млечни производи, и овошје кое претставува скапоцен извор на витамини и јаглехидрати, кои имаат есенцијални шеќери кои му се потребни на организмот. Несомнено, најдобро овошје за консумирање пред вежбање се бананите, бидејќи се богати со јаглехидрати и калиум, кој ја спречува појавата на грчеви во мускулите. Добар избор е и овошје од цитрусната група, бидејќи овошките од оваа група се богати со витамин Ц кој одлично го хидратизира телото.

Автор: Марјан - Synergy Fitness & Spa

Љубовта победува се: Пар со даунов синдром прослави 22 години од брак! (фото)

Мериен и Томи Пилинг се првиот пар со Даунов синдром кој што се венчал во Велика Британија.

Овој пар се венчал во 1995 година, а нивното венчавање му докажало на светот дека и оние кои имаат таков проблем, заслужуваат љубов и среќа.

Сестрата на Мериен одлучила да направи Фејзбук страница за овој пар, на која добила 8.000 следбеници. Оние кои се сомневале во успехот на нивниот брак, сега не можат да кажат апсолутно ништо.

Се забавувале 18 месеци, а за да ја побара за жена Мериен, Томи прво ја прашал нејзината мајка.

Они истакнуваат дека нивната љубов нема врска со Дауновиот синдром, туку исклучиво со љубовта. Мериен не размислувала два пати, бидејќи одма знаела дека Томи е љубовта на нејзиниот живот.

Нивната љубов им покажала и на други парови со овој проблем дека не постојат препреки кога некој сакаш искрено.

Бил срамежлив, а сега е најмоќен човек на светот: Путин кога станал претседател!

Германскиот фото-репортер Даниел Бискуп, кој неколку пат го фотографирал рускиот претседател Владимир Путин, за него вели дека со време се променил и станал многу поцврст отколку пред 16 години, кога го запознал за прв пат.

-За сите овие години рускиот претседател многу се променил, но некои црти останале исти. Тој зборува многу тивко, речиси да шепоти, а кога зборува германски се обидува да биде многу љубезен – рекол Бискуп.

Според неговите зборови, кој сега разговара со Путин, го гледа сосема поразлично од тоа пред 16 години.

“Тој е сега многу поцврст од порано, некој кој претставува силна Русија. Тоа не е глума, тој верува во тоа”, навел фотографот, пренесува Дие Велт.

Порано Путин делувал многу срамежливо, истакнал Бискуп, додека таа промена во карактерот на Путин ја објаснува преку однесувањето на Западот кон Русија.

-На почетокот на 90-тите многумина во Русија мислеле дека Западот ќе ги прифати со две раце. Меѓутоа, Западот на тој период гледал како на последната рунда од борбата помеѓу комунизмот и капитализмот. Напредокот кој Русите во тој период самостојно го постигнале, Западот го сфатил како свој пораз, а тоа Русите ги погодило. А тие само сакаа кон нив сите да се однесуваат чесно- заклучил Бискуп.

Баран од јахта замина на скијање! (фото и видео)

Сигурно не сте го заборавиле бунтовникот Баран од серијата „Црната роза“. Епа истиот тој деновиве ужива во последните денови од зимата. 

Постојано ги апдејтува фановите со фотографии од зимскиот одмор. Очигледно е дека ужива во бордањето. 

Погледнете дел од фотографиите што тој ги има објавено на Инстаграм.

 

I can fly.

A post shared by Mert Yazıcıoğlu (@mertyazicioglu) on

 

Düşe kalka

A post shared by Mert Yazıcıoğlu (@mertyazicioglu) on

 

Snow

A post shared by Mert Yazıcıoğlu (@mertyazicioglu) on

А, кога зимата ќе помине очекуваме фотки од плажа и секако со поубавата половина.

Најчитани

Твитови