Накитена подводната елка во Охридското Езеро (галерија)

По 15 пат, нуркачите од Нуркачкиот центар „Амфора“ и Клубот за подводни активности „Охрид“ во соработка со Сојузот за подводни активности на Македонија, ја накитија подводната елка во Охридско Езеро.

Традиционално и оваа година, нуркачите елката ја поставија во езерските води кај Заливот на коските. Во подводното украсување учествуваа и најмладите членови на клубовите за нуркање.

Неодминлив декор на оваа убава традиција и оваа година беше подводниот „Дедо мраз“, кој ги израдува најмладите посетители во Заливот на коските, подарувајќи им новогодишни пакетчиња.

Традиционалното китење на подводната елка оваа година охридските нуркачи го посветија на децата со ретки болести. 

„Упативме апел за помош и истакнавме знаме за поддршка на децата со ретки болести под вода, а секако ова го правиме и за промоција на градот и Македонија и разубавување на празничната атмосфера“, изјави Горан Балески од клубот за подводни активности од Охрид.

Фото: Нова Македонија

НЕОЧЕКУВАНО: Стави жар на „стара“ Нокиа, а таа остана неуништена (видео)

Колку пати ви се случило само да го изгребете мобилниот телефон и тој да почне да прави проблеми во однос на неговото работење? Во такви моменти сигурно се присетувате на оние првични мобилни телефони со кои речиси да можеше и шајка да се закове во ѕид, а притоа да не го уништете. Ова видео во продолжение е доказ за тоа дека некогашните мобилни телфеони навистина беа отпорни на многу физички неповолности. Човекот стави усвитено парче жар на Нокиа, а таа остана речиси и неуништена. Само од топлината се растопи надворешната пластика, ама внатрешниот дел и батеријата останаа неоштетени. Колку и да звучи неверојатно, погледнете го видеото и сами уверете се.

Фраер и вистински убавец, приватно, е Буњамин од Убавата селанка (фото)

Сите го знаеме како  Буњамин, но неговото вистинско име  е Тојган Аваноглу, има 33 години и живее во Истанбул.

Тојган потекнува од Измир, а уште од детството покажувал интерес кон театарот. Погледнете како изгледа тој во приватниот живото…

Популарно

Твитови