Рајн Некар Левен загуби кај Магдебург, Манасков стрелец на четири гола

„Лавовите“ од Манхајм се покажаа како инфериорен противник на гостувањето кај Магдебург од каде ќе се вратат со пораз, втор за нив во досегашниот тек на сезоната во германската ракометна Бундеслига. Рајн Некар Левен ја завршува оваа календарска година на второто место на табелата, зад Фленсбург кој има и еден натпревар помалку.

Ракометарите на Рајн Некар Левен не можеа да се носат со расположениот домаќин кој успеа од стартот на натпреварот да наметне свое темпо и да го одржи сè до крајот. На полувремето домашниот состав имаше разлика од пет гола (20-15) кои се покажаа како сосема доволни за опуштен пристап кон играта во вториот дел од натпреварот. Магдебург славеше со конечни 35-32 нанесувајќи му го вториот пораз во оваа календарска година на гостинот од Манхајм.

Дејан Манасков конечно доби шанса за да ги демонстрира своите квалитети. Откако мина неколку натпревари на клупата, репрезентативното десно крило не само што настапи, туку постигна и четири погодоци (три од поле, еден од седум метри).

За Манасков и Рајн Некар Левен ова е последниот натпревар во 2016 година. Следи репрезентативнта пауза поради Светското првенство што во јануари ќе се одржи во Франција, а следен натпревар кој Манасков со својот клуб ќе го одигра во Бундеслигата е закажан за 15. февруари на гости кај Хановер.

Матурантките се „тепаат“ која да е посекси и поразголена, апсолвентките не се замараат!

Животот е полн со предизвици на секое поле, но секој предизвик носи и свои успеси или пак неуспеси. Заклучно, секој период од животот е карактеристичен сам за себе.

Наголемо периодов се прославуваат апсолвентските и матурските вечери, кој за каде е , но дали и така секој се чувствува. Се поголем е трендот да се следат познатите личности особено кога се работи за фризура, шминка и тоалета на матурска или апсолвентска вечер.

Апсолвентките како и да не посветуваат многу внимание на тој чин. Некои знаат да речат дека тоа е само формално, дипломирањето е многу повеќе. За разлика од нив матурантките борба водат меѓу себе која да биде посекси, поразголена и подоминантна од останатите. Годиниве, некои матурантки бараат фустан и надвор од Македонија, не за да се бидат единствени, туку со денови и недели да раскажуваат дека од Солун биле по тоалета, колку пати го купиле.

Со месеци однапред резервираат термини каде да одат на фризер и козметичар, а не размислувајќи дека не постигнале никаков знаечен животен резултат. Но покрај матурантките, нивните родители се уште по загреани. Од каде да се купи подарок за партнерот, колкав простор да се изнајми за матурската прослава и уште што ли не.

Сума сумарум, и матурантки и апсолвентки како припаднички на понежниот пол се расфрлаат по облека, шминка и фризура, не работеле тие за парите нели?

Сепак, матурантите и апсолвентите се поскромни, чевли, панталони, кошула и сако и тоа е тоа. До душа не можеш да направиш разлика меѓу машките кој е апсолвент, а кој матурант, но важо тие убаво си поминале.

Заклучокот едноставен, матурантките се „тепаат“ која да е посекси и поразголена, апсолвентките не се замараат!

Превземање на содржините од порталот Exclusive.mk во целост или делови, не е дозволено освен со писмена дозвола од Еxclusive.mk во спротивно секое неовластено копирање ќе се фактурира согласно ценовникот на нашата редакција.

Мелита во чекор со технологијата: На Инстаграм се пофали со новиот телефон (фото)

Мелита Ракичевиќ како и секогаш, па така и сега, во чекор со модата и технологијата. Таа го има најновиот Самсунг. Дали сама си го купи или сепак е подарок, наскоро дознаваме.

Си ја предвиде смртта: Пораката која ја остави ќе ве остави без здив! (фото)

БиХ синоќа ја потресе веста за сообраќајната несреќа кај Градачац во која загинаа Ајша Курбашиќ и нејзината ќерка Ирмела.

Ајша како да ја претчувствувала несреќата што ја засилува тагата поради нејзината трагична смрт. Имено, таа на Фејсбук остави порака само неколку дена пред фаталниот судар. Се прости, иако тогаш сосема сигурно не знаела каква судбина ја чека.

„Еднаш кога ќе умрам...Немојте да се натпреварувате кој повеќе ќе ме сака....И немојте да ги говорите оние тажни зборови...Дека би сакала да сум тука, барем уште еднаш да ме видите...Човек се сака додека е жив. Кога ќе умре, не му треба љубов, ниту било кој збор, напиша таа.

Да потсетиме, несреќата се случи на релација Орманциа - Градачац во местото Вучковци. Во возилото се наоѓале шест лица, а тргнале на прослава на матурата на Ирмела.

Најчитани

Твитови