Фудбал на „Боксинг деј“: Ремек дело на Мхитарјан (Видео)

Англичаните се познати како единствени што не прават пауза меѓу двата дела на сезоната, но и единствени во западниот свет што не можат да го замислат популарниот „Боксинг деј“ без фудбал. Така беше и попладнево на премиерлигашките терени.

Фаворитите се оправдаа како такви, но сите паднаа во сенка на ремек делото на Хенрик Мхитарјан. Ерменскиот репрезентативец го постигна најубавиот гол во мечевите од 18. коло што ќе конкурира и за најубав во сезоната. Во листата на стрелци се запиша во 86 минута по асистенција на Златан Ибрахимовиќ, улога што Швеѓанецот ја имаше и при првиот гол и го постигна вториот во триумфот на Манчестер јунајтед против Сандерленд со 3:1.

„Во кариерата постигнува преубави голови, но сега не придонесува само со голови туку и со играта во дефанзива и креативност. Многу сум среќен што се врати по повредата. И самиот е среќен, чувствува дека е омилен меѓу луѓето на „Олд трафорд“ што му е многу важно“, рече Мурињо по мечот.

Пофални зборови за Мхитарјан стигнуваат од сите страни во екипата. За играта и ефект што го дава на екипата се огласи и Блинд, стрелец на премиерниот погодок против Сандерленд.

„Мики е извонреден фудбалер. Денеска постигна фантастичен гол. Среќен сум за него и што можам да играм со него“, истакна холандскиот интернационалец и репрезентативец.

Премиерлига

Резултати, 18. коло

Манчестер Ј. – Сандерленд 3:1

Арсенал – ВБА 1:0

Челзи – Борнмут 3:0

Хал – Манчестер Сити 0:3

Лестер – Евертон 0:2

Свонси – Вест Хем 1:4

Барнли – Мидлсборо 1:0

Вотфорд – Кристал палас 1:1

Утре играат: Ливерпул – Стоук (18.15 ч.)

Среда (20.45 ч.): Саутемптон – Тотенхем

Табела: Челзи 46, Манчестер сити 39, Ливерпул 37 (-1), Арсенал 37, Тотенхем 33 (-1), Манчестер јунајтед 33, Евертон 26, итн.

Роналдињо љубоморен на еден фудбалер (ВИДЕО)

Роналдињо е голем обожавател на Англиската Премиера лига во која претходната сезона видел еден гол каков одсекогаш сакал да постигни. Се случил на утакмицата Crystal Palace и Tottenham во која победа славеа Tottenham со резултат 1:3. Роналдино беше воодушевен од голот на Dele Alli.

"Морам вас да ви признаам дека сум љубоморен на Али поради тој гол, за кој е тешко да најдам вистински зборови. Тоа беше мајсториски како што одсекогаш сакав да постигнам", кажал Роналдињо

 

Научниците откриваат: Ова е совршениот облик на женски гради.

Се мисли  дека овој облик на гради најмногу го привлекува машкото внимание, а ова го откриваат токму научните истражувања.Како британските пластични хирурзи би имале колку што е можно подобар образец за употреба во реконструктивната хирургија којашто ја применуваат над пациенти заболени од карцином на дојката, коишто се подвргнале на мастектомија, било спроведено и истражување, сè со цел да се добие визија за совршениот облик на женските гради.

Во истражувањето, чиишто резултати се објавени и во научниот магазин "Пластична и реконструктивна хирургија", испитани биле повеќе од 1.300 мажи, жени и хирурзи, коишто морале да прегледаат повеќе фотографии, а на крајот и да ги одредат совршените пропорции на женските гради.

На крајот, сите три групи го избрале токму природниот облик, налик на оној на античката грчка скулптура на Милоска Венера или "Афродита од Милос" — античка статуа и едно од најпознатите дела од скулптурата од стара Грција, која е денес еден од најпознатите експонати во Лувр во Париз.

 

Значи, иако можеби помисливте дека ќе победат бујните вештачки деколтеа, овојпат сепак победуваат природните гради, со какви што секако не може да се пофалат голем број на актерки и старлети!

За секунда имаше одговор: Најбрзо решена задача во квиз! (видео)

На вториот натпревар полуфиналистите во српскиот квиз Сложувалка, Никола Стојменовиќ и Милица Марковиќ, се соочија со „претежок“ предизвик во играта Мој број. Бројот кој го избра Милица како задача, ги насмеа сите.

Погледнете зошто во 04:47

Најчитани

Твитови