Храна богата со здрави масти

На интернет може да најдете голем број на информации според кои исхраната која содржи мал процент на масти e најдобар начин за намалување на тежината, регулирање на холестеролот и спречување на некои здравствени проблеми. Според професионалните нутриционисти и спортски тренери конзумирањето на здрави масти и избегнувањето на транс мастите е далеку поважен фактор за намалување на килограмите и регулирање на холестеролот во однос на исхраната со мал број на масти. Конзумирањето на здрави масти е неопходно за правилна апсорција на витамините во нашето тело, правилна нервна активност, одржување на здрави клетки, побрзо и подобро заздравување на повредите и здрав имунолошки систем. Избегнување на храната која содржи транс масти и конзумирање на храна богата со мононезаситени и полинезаситени масти ќе овозможи регулирање на холестеролот и намалување на ризикот од болестите поврзани со нездравата и неправилна исхрана. Сите активни вежбачи треба да конзумираат околу 1 грам здрави масти за секој килограм телесна тежина.

Во продолжение е исхраната која е лесно достапна и содржи голем процент на здрави масти.

Риба

Рибата природно содржи високо количество на омега 3 масни киселини. Мастите кои ги содржи рибата спаѓаат во категоријата на здрави масти кои придонесуваат за подобрување на здравјето на срцето и подобрување на работата на мозокот. Според светските здравствени организации се препорачува да се конзумираат најмалку 2 порции (од најмалку 100-150 грама) на риба неделно, додека сите активни вежбачи може да внесуваат 1-2 порции повеќе. Најдобро е да се конзумира печена или варена.

Најлесно достапни видови на риби кои ги препорачувам се лосос, скуша, туна, пастрмка, ослич. 

Семиња и ленено семе

Семињата како што се семките од сончоглед, тиква, сусам заедно со лененото семе претставуваат одличен извор на здрави масти кои го намалуваат холестеролот. Лененото семе исто така содржи и голема количина на растителни влакна и претставува одличен додаток при подготвување на салати и некои пецива. Тие исто така содржат и корисна количина на витамини, минерали, протеини и есенцијални масни киселини. Семките од тиква се сметаат за еден вид супер храна бидејќи содржат одлична количина на глутамин, аланин, глицин и поголема количина на цинк.

Авокадо

 

Покрај тоа што авокадото ја подобрува и одржува работата на срцето и го намалува лошиот холестерол (LDL), тоа исто така содржи и висока количина на здрави масти кои помагаат во одржување на преносот на информации во нашиот нервен систем и ја подобруваат апсорцијата на хранливи материи од страна на телото.

Јаткасти плодови

Сите видови на јаткасти плодови се корисни за срцето и содржат  голема количина на витамини, протеини, минерали, амино киселини и здрави масти. Без некое размислување може да вметнете бадеми, индиски ореви, лешник, фстак и ореви во вашата секојдневна исхрана. Треба да се напомене дека и покрај тоа што се богати со здрави масти тие исто така се и многу калорични, па поради тоа препорачувам умерено внесување од 40-50 грама дневно.

Јајца

Јајцата се едни од ретките видови на храна кои би можеле да се наречат како супер-храна. Јајцата покрај тоа што се еден од најквалитетните извори на протеини, тие изобилуваат со големо количество на витамини и здрави масти. Јајцата го зголемуваат добриот холестерол ( DHL ) , со тоа го намалуваат ризикот од срцеви заболувања, мозочен удар и разни здравствени проблеми. 

Иван Митев

Фитнес инструктор во Synergy Fitness & Spa

Стартуваше полагањето на државна матура

Со испитот по мајчин јазик и литература, 16. 466 ученици го  започна полагањето на државна матура во средните училишта низ Македонија. Татјана Стојанова – Дуева директорка во средното  училиште „Јосип Броз Тито“ вели дека сите правила и прописи за полагањето на државната матура се запазени, но дека  не се согласува со реакцијата на дел од матурантите кои што велат дека се против  полагање државна матура.

„Јас не би се согласила со фактот дека учениците реагираат на самиот чин на испитот на државна матура, зошто повеќе години се спроведува Учениците имаа подолг временски период да се подготват за овој испит, не гледам причина да постои стрес и ги разбирам, бидејќи се сепакученици и тоа е испит на зрелост. Мора да се охрабрат и да го поминат“ - вели Татјана Стојанова Дуева  - директорката на гимназијата "Јосип Броз Тито"- Скопје.

Средношколците со поделени мислења, за едни  државната матура е модел со кој се оценува  квалитетот и вложениот труд, додека  други сметаат дека матурата треба да се укине затоа што е систем со кои не може да се процени вистинското стекнато знаење.

Концепцијата за матура и за завршен испит во средното образование во земјава е усвоена со решение на поранешниот министер за образование и наука, Азис Положани.

Веќе 8 години како матурантите во Македонија полагаат државна матура. Истата во два наврати претрпе низа промени и надополнувања. Во повеќе случаи низ текот на изминатите неколку години. Учениците протестираа против одлуката на Министерството за образование и наука да се полага државна матура. Вкупно 17 800 матуранти полагаа пробна матура во 2008 година.

Покрај државната матура,  воведено е  и екстерното тестирање, реформа воведена пред 6 години која ја следат низа контроверзии. Од МОФ велат дека по итно треба да се прекине екстерното  тестирање. Над дваесет и пет илјади граѓани ја поддржаа нивната петицијата со која од надлежните институции  бараа  екстерно тестирање да се прогласи за пробно.

„Во екстерното тестирање вистински не е поставено кои се параметрите и која е целта, односно не се мери квалитетот на образованието, наставните програми и какво влијание има врз учесниците.“ - вели Теодора Столевска – Младински образовен форум.

СДСМ поднесе иницијатива до парламентот за укинување на екстерното тестирање по скратена постапка. Но, неизвесно е тоа дали ќе се случи, бидејќи се уште  не е формирана влада. Пратеникот на СДСМ, Стефан Богоев вели дека е неизвесно дали оваа година ќе се укине екстерното и поради тоа апелираше до партиите од мнозинството да се донесат потребните измени.

„Поради суштината на екстерното, голо меморирање на факти, кое учениците понатаму не можат никако да го искористат, сметаме дека веднаш треба да се укине овој концепт. Ние поднесовме брање да се укине ектерното во Собранието по скратена постапка, но за да се успее да се стигне до петти јуни, односно до првиот ден на полагање на тестирањето, мора да добиеме поддршка од сите политички субјекти.“ - вели Стефан Богоев, СДСМ

Неодамна министерот за образование и наука Пиштар Љутфиу ја потврди информацијата дека сепак ќе има екстерно тестирање на крајот од оваа учебна година, бидејќи, како што вели, законите не може да се менуваат преку ноќ а учениците да започнат со подготовки за полагање. 

За да се укине екстерното тестирање треба да се сменат законите за основно и средно образование како и Законот за наставници. Владата треба да донесе нови измени и да му ги предложи на Собранието. Откако Собранието ќе ги усвои измените, новите законски решенија треба да бидат објавени во Службен весник за да стапат во сила. 

Психолозите: Зошто мажите сакаат анален секс?

Ретко кој маж не сонува за анален секс со својата партнерка, а откриваме и зошто.

Во мислите на повеќето мажи, аналниот секс е најслаткиот можен зачин за сексуалниот живот, велат психолозите. Всушност, тие во еден научен истражувачки труд се позанимавале со прашањето зошто мажите толку многу сакаат анален секс, и резултатите се пет главни причини.

1. Аналниот секс е сосема поинакво искуство од вагиналниот секс, а љубопитството си го прави своето. 

2. Аналниот секс е новиот егзотичен начин да го зачините сексуалниот живот. Нема да ви дојде до анален секс кога тој би бил највообичаената работа која ја практикуваат сите двојки во светот, на редовна база. Но токму поради тоа што аналиниот секс не е на менито, кога еднаш ќе се појави како специјална понуда мажите го посакуваат токму тоа. 

3. Иако не е нешто чудно, аналниот секс се уште е табу. Не е толку шокантен како порано, но уште е табу тема поради тоа што е невообичаен. А поради тоа што делува и малку "непослушно" веднаш им станува попривлечен на мажоите.

4. Не секој го има искусено ова искуство, слично како искачувањето на Монт Еверест. - Ок, дефинитивно повеќе луѓе имале анален секс отколку што се искачиле на највисоката планина, но сфаќате што мислиме. Аналниот секс е нешто посебно, поинакво искуство. 

5. Со оглед на тоа што, како што веќе кажавме, аналниот секс е ретка појава во сексуалните односи, мажите понекогаш сакаат да го пробаат токму поради тоа.

Интересно е тоа што мажите не ги привлекува толку многу самата помисла на анален секс, колку идејата дека ќе можат искрено да се пофалат дека и тие (барем еднаш) го пробале.

Раиола се огласи и го посочи вистинскиот виновник за недоразбирањата меѓу Донарума и Милан

Џанлуиџи Донарума иако е само тинејџер веќе ужива голема почит во светот на фудбалот, па Милан со сите сили се обидува да го задржи својот бисер на „Сан Сиро“.

Меѓутоа засега работите не одат како што треба и младиот голман се уште ја нема продолжено соработака со „росонерите“, па се појавија одредени информации оти тој ќе биде седнат на клупата на резерви наредната сезона ако летово не стави потпис на нов договор.

Овие вести допреа до агентот на Џиџи контраверзниот Мино Раиола кој го обвини медиумите оти сакаат да направат војна меѓу неговиот клиент и клубот.

-Никој не рекол дека Џиџи не сака да го обнови договорот со Милан. Не верувам дека директорите на клубот го кажале тоа, мислам дека се обидуваат да направат војна меѓу мене и Милан. По обврските со репрезентацијата Џиџи ќе замине на одмор и ќе видиме што ќе се случи.Преговараме со Милан, ќе видиме. Ќе процениме некој работи и другите тоа ќе го направат. Не носам никој како слободен агент, -рече Раиола.

Договорот на Донарума со гигантот од Милано му истекува наредната година.

Најчитани

Твитови