Мурињо: Ибра во својот мозок ја активира клаузулата за продолжување на договорот со Јунајтед!

За првпат по март 2015 година Манчестер Јунајтед врза четири победи, а најзаслужен за нив е првиот стрелец на тимот, Златан Ибрахимовиќ, кој учествуваше со четири гола и три асистенции. 

Договорот на Швеѓанецот истекува во јуни наредната година, но по одличните игри во последниот период, Жозе Мурињо веќе размислува како да го задржи Ибра и во наредните сезони. 

„Ибра во својот мозок ја активира клаузулата за продолжување на договорот со Јунајтед, а исто така јас и раководството на клубот започнавме да размислуваме за тоа. Сигурен сум дека  во Премиер лигата дојде за да се надигрува и да ја докаже својата класа. Видливо е дека е подготвен за максималниот напор кој го бара Премиер лигата и знам дека така ќе биде во наредните сезони“, изјави Мурињо за „Скај Спорт“. 

Златан ова лето од ПСЖ премина во редовите на Јунајтед, а вкупно постигна 18 голови на 26 натпревари, додека во Премиер лигата е втор стрелец со 12 гола, само еден помалку од напаѓачот на Челзи, Диего Коста. 

Роналдињо љубоморен на еден фудбалер (ВИДЕО)

Роналдињо е голем обожавател на Англиската Премиера лига во која претходната сезона видел еден гол каков одсекогаш сакал да постигни. Се случил на утакмицата Crystal Palace и Tottenham во која победа славеа Tottenham со резултат 1:3. Роналдино беше воодушевен од голот на Dele Alli.

"Морам вас да ви признаам дека сум љубоморен на Али поради тој гол, за кој е тешко да најдам вистински зборови. Тоа беше мајсториски како што одсекогаш сакав да постигнам", кажал Роналдињо

 

Научниците откриваат: Ова е совршениот облик на женски гради.

Се мисли  дека овој облик на гради најмногу го привлекува машкото внимание, а ова го откриваат токму научните истражувања.Како британските пластични хирурзи би имале колку што е можно подобар образец за употреба во реконструктивната хирургија којашто ја применуваат над пациенти заболени од карцином на дојката, коишто се подвргнале на мастектомија, било спроведено и истражување, сè со цел да се добие визија за совршениот облик на женските гради.

Во истражувањето, чиишто резултати се објавени и во научниот магазин "Пластична и реконструктивна хирургија", испитани биле повеќе од 1.300 мажи, жени и хирурзи, коишто морале да прегледаат повеќе фотографии, а на крајот и да ги одредат совршените пропорции на женските гради.

На крајот, сите три групи го избрале токму природниот облик, налик на оној на античката грчка скулптура на Милоска Венера или "Афродита од Милос" — античка статуа и едно од најпознатите дела од скулптурата од стара Грција, која е денес еден од најпознатите експонати во Лувр во Париз.

 

Значи, иако можеби помисливте дека ќе победат бујните вештачки деколтеа, овојпат сепак победуваат природните гради, со какви што секако не може да се пофалат голем број на актерки и старлети!

За секунда имаше одговор: Најбрзо решена задача во квиз! (видео)

На вториот натпревар полуфиналистите во српскиот квиз Сложувалка, Никола Стојменовиќ и Милица Марковиќ, се соочија со „претежок“ предизвик во играта Мој број. Бројот кој го избра Милица како задача, ги насмеа сите.

Погледнете зошто во 04:47

Најчитани

Твитови