Зоран Заев ако не формира ВЛАДА ќе се повлече од сите политички активности, ова е последна шанса дали ќе се спаси или ќе оди во ЗАТВОР еднаш аболицираниот градоначалник

Тик Так Тик Так Тик Так Тик Так Тик Так Тик Так Тик Так Тик Так Тик Так Тик Так Тик Так Тик Так Тик Так Тик Так Тик Так Тик Так Тик Так Тик Так... Како што Зоран Заев одбројуваше како ќе паѓа владата на ВМРО, така сега за него врви времето за тоа дали ќе оди во затвор за 4-те активни кривични постапки против него. Негова последна шанса е да странскиот фактор ги убеди албанските партии да коалицираат со него наместо со ВМРО. Ако се случи тоа, Заев ќе се спаси и наместо во затвор ќе стане ПРЕМИЕР на РМ. Сеграѓански премиер како што најави, или премиер на сите. Единствено друго сценарио ако не го спасат странските амбасади е затвор. Затвор не за едно кривично дело, туку за многу. Дела со судски докази кои поминуваат пред секој суд и пред било кој судија и кај оние без Сваровски накит. Доказите т.е бомбите кои ги пласираше СДСМ се противправно стекнати разговори кои паѓаат пред било кој суд, не во РМ туку и во САД, Германија, ВБ, Франција. Разликата во тоа е дека во тие земји тие што ги пласираат тие разговори одат во затвор. 

На Зоран Заев а не на цело СДСМ му гори под нозе. Сите ги знаат изборните резултати, т.е поразот кој го претрпеа а сеуште не ја честитале победата на ВМРО. Сите ја знаеме позадинската психологија на тоа или фиктивно победничкиот став кој го има сега "добриот" оратор ЗЗ. ЗЗ продолжува со "мачо" реториката како летово да бил на летна школа за ораторство во некоја од западните земји. Така емотивен и самоуверен во своите ставови истера најдобра кампања на СДСМ во последниве 15 години. Се убаво, но никоој нема да дознае од каде се сите тие пари за таков вид на кампања. А за поддршката од странски фактор не дискутираме. Поентата на сето тоа е очајнички обиди да се избегне срам од ново осудување. Силата која си ја има сам земено и не се појавува на суд ќе трае уште кратко. Неговиот пораз на овие избори т.е не формирање на негова влада, автоматски значи завршување на судските процеси против него позитивно со осуда. Не една осуда, туку повеќе. Прво и кристално чиста осуда ќе добие за случајот со поткуп за продажба на државно земјиште или кај народот познат случај "Eдно евро кај Вицето во менувачницата". Тука имаме судски доказ на кој со видео и аудио материјали имаме запис како ЗЗ бара поткуп за да продаде земјиште на познат бизнисмен. 

До кога ќе трае оваа голгота на Македонија а под сценарио на ЗЗ само за да се спаси себеси не се знае. Огромната поддршка која ја добива од странските амбасади во РМ е огромна. Тоа е најголема сила или пак кочница за да заврши политичката криза во РМ која е наметната баш од СДСМ. На цела РМ и е доста од овие секојдневни фарси. Граѓаните сакаат да се заврши се да државата има силна опозиција баш ваква со 49 пратеници кои внатре во Собрание ќе прават отпор а не на улици. Да се борат и да гласаат или не гласаат да се подобри државата а не да ја нагрдуваат по улици. Да прават пучови, државни удари, велепредавства. Личните интереси да се заборават и да се гледа државниот интерес. Тоа значи за другите-ВМРО. Целиот инкриминиран состав треба да размисли дали заслужува да остане. Не како организација туку како постава. Оние личности кои треба да се пензионираат и се истрошени нека ја предадат палката на помладите со чисто досие, енергија и темелни вмровски вредности. А такви лица има, и ги добија овие избори. Тие се водечката сила на идеологијата на ВМРО и ја донесоа новата победа на овие избори. Секоја чест на Ѓорчев, Димовски, Поповски кои без дамка во своето досие носат нов бран во ВМРО и ќе ја водат (најверојатно) новата влада. 

Љубовта победува се: Пар со даунов синдром прослави 22 години од брак! (фото)

Мериен и Томи Пилинг се првиот пар со Даунов синдром кој што се венчал во Велика Британија.

Овој пар се венчал во 1995 година, а нивното венчавање му докажало на светот дека и оние кои имаат таков проблем, заслужуваат љубов и среќа.

Сестрата на Мериен одлучила да направи Фејзбук страница за овој пар, на која добила 8.000 следбеници. Оние кои се сомневале во успехот на нивниот брак, сега не можат да кажат апсолутно ништо.

Се забавувале 18 месеци, а за да ја побара за жена Мериен, Томи прво ја прашал нејзината мајка.

Они истакнуваат дека нивната љубов нема врска со Дауновиот синдром, туку исклучиво со љубовта. Мериен не размислувала два пати, бидејќи одма знаела дека Томи е љубовта на нејзиниот живот.

Нивната љубов им покажала и на други парови со овој проблем дека не постојат препреки кога некој сакаш искрено.

Бил срамежлив, а сега е најмоќен човек на светот: Путин кога станал претседател!

Германскиот фото-репортер Даниел Бискуп, кој неколку пат го фотографирал рускиот претседател Владимир Путин, за него вели дека со време се променил и станал многу поцврст отколку пред 16 години, кога го запознал за прв пат.

-За сите овие години рускиот претседател многу се променил, но некои црти останале исти. Тој зборува многу тивко, речиси да шепоти, а кога зборува германски се обидува да биде многу љубезен – рекол Бискуп.

Според неговите зборови, кој сега разговара со Путин, го гледа сосема поразлично од тоа пред 16 години.

“Тој е сега многу поцврст од порано, некој кој претставува силна Русија. Тоа не е глума, тој верува во тоа”, навел фотографот, пренесува Дие Велт.

Порано Путин делувал многу срамежливо, истакнал Бискуп, додека таа промена во карактерот на Путин ја објаснува преку однесувањето на Западот кон Русија.

-На почетокот на 90-тите многумина во Русија мислеле дека Западот ќе ги прифати со две раце. Меѓутоа, Западот на тој период гледал како на последната рунда од борбата помеѓу комунизмот и капитализмот. Напредокот кој Русите во тој период самостојно го постигнале, Западот го сфатил како свој пораз, а тоа Русите ги погодило. А тие само сакаа кон нив сите да се однесуваат чесно- заклучил Бискуп.

Баран од јахта замина на скијање! (фото и видео)

Сигурно не сте го заборавиле бунтовникот Баран од серијата „Црната роза“. Епа истиот тој деновиве ужива во последните денови од зимата. 

Постојано ги апдејтува фановите со фотографии од зимскиот одмор. Очигледно е дека ужива во бордањето. 

Погледнете дел од фотографиите што тој ги има објавено на Инстаграм.

 

I can fly.

A post shared by Mert Yazıcıoğlu (@mertyazicioglu) on

 

Düşe kalka

A post shared by Mert Yazıcıoğlu (@mertyazicioglu) on

 

Snow

A post shared by Mert Yazıcıoğlu (@mertyazicioglu) on

А, кога зимата ќе помине очекуваме фотки од плажа и секако со поубавата половина.

Најчитани

Твитови