Телефонот ви кочи и ве нервира? Еве како да го забрзате вашиот андроид

Познато е дека со текот на времето на користење мобилните телефони, таблетите или паметните телефони кои имаат андроид оперативен систен стануваат многу спори, а со тоа и не толку корисни. Забавеното извршување на функциите предизвикува нервоза кај корисниците, па тие многу често се во потрага по информации кои ќе ги решат проблемите и со тоа ќе ги забрзаат нивните андроиди уреди.  Токму такви информации кои ќе го забрзаат функционирањето на вашите андроиди можете да добиете во продолжение на статијата.  Прочитајте ги корисните совети, применете ги и имајте брз и стабилен андроид уред. 

За забрзување на поголемиот број андроиди одговара следниов начин: вклучете ја опцијата „Developer Options‟, одберете го полето „Settings‟, па потоа „About Phone/Tablet‟ и во него одберете го „Build Number‟ и почекајте додека не се појави известување дека „Developer Options‟ е вклучен.

Подесување на анимациите
Анимациите кои се многу привлечни ја успоруваат работата на андроидот. И вие можете нив да ги „успорите‟ или потполно да ги избришете. Оваа е постапката: Отворете го „Developer Options‟, потоа пронајдете ги „Window Animation Scale‟, „Transition Animation Scale‟ и „Animator duration scale‟. За секоја од овие опции може да се подесат анимациите на скала од 0,5x до 1,0x или сосема да се исклучат. Оваа постапка треба да овозможи побрзо појавување на менијата на екранот. 

Исчистете го кешот
Оваа постапка е особено важно да се спроведи кога е потребно за кратко време да се вчитаат страници кои веќе сте ги посетиле, но кешот може да биде незгоден и да ве кочи во тоа затоа што веќе е наполнет. Без разлика кој пребарувач го користите знајте дека кешот можете да го исчистите. Опцијата за чистење на кешот обично се појавува под полето „Settings‟ кај пребарувачот, како и во деловите кои се поврзани со приватноста и историјата на пребарување.

Отстранете ги непотребните апликации и процеси
Андроид уредите имаат вграден систем за управување со енергијата кој не е баш така паметен. Апликациите и процесите остануваат активни и ја оптеретуваат меморијата уште многу долго време откако сте престанале да ги користите. Слободно избришете го кешот и „убијте‟ ги процесите кои долго време не ги користите. Отворете го полето „Settings‟ па потоа „Apps‟ и извршете ја постапката, само внимавајте да не гибате ништо што е поврзано со „Google Play‟ или „Android Services‟.

Избришете ја кеш апликацијата
Ако некои апликации порано добро работеле а сега предизвикуваат проблеми можно е за нив решение да е бришењето на кеш апликацијата. Отворете го полето „Apps‟ па потоа „Settings‟ па апликации и одберете го „Clear Cache‟, само бидете внимателни што бришите. Со постапката ќе се избришат сите податоци за логирање па имајте на ум дека ќе морате повторно да ги внесувате. 

Редовно ажурирајте ги апликациите
Можете рачно да проверите дали апдејтовите се достапни во „Google play‟ со отворање на „My Apps‟ и потоа „Update All‟. Потоа ќе добиете посебно известување ако на апликациите им треба додатна дозвола а ќе можете и да ги прегледате.
Исто така можете уредот да го подесите автоматски да се надоградува штом се поврзи со интерет. Во „Settings‟ во „Google Play‟ одберете „Auto update apps‟. 

Матурантките се „тепаат“ која да е посекси и поразголена, апсолвентките не се замараат!

Животот е полн со предизвици на секое поле, но секој предизвик носи и свои успеси или пак неуспеси. Заклучно, секој период од животот е карактеристичен сам за себе.

Наголемо периодов се прославуваат апсолвентските и матурските вечери, кој за каде е , но дали и така секој се чувствува. Се поголем е трендот да се следат познатите личности особено кога се работи за фризура, шминка и тоалета на матурска или апсолвентска вечер.

Апсолвентките како и да не посветуваат многу внимание на тој чин. Некои знаат да речат дека тоа е само формално, дипломирањето е многу повеќе. За разлика од нив матурантките борба водат меѓу себе која да биде посекси, поразголена и подоминантна од останатите. Годиниве, некои матурантки бараат фустан и надвор од Македонија, не за да се бидат единствени, туку со денови и недели да раскажуваат дека од Солун биле по тоалета, колку пати го купиле.

Со месеци однапред резервираат термини каде да одат на фризер и козметичар, а не размислувајќи дека не постигнале никаков знаечен животен резултат. Но покрај матурантките, нивните родители се уште по загреани. Од каде да се купи подарок за партнерот, колкав простор да се изнајми за матурската прослава и уште што ли не.

Сума сумарум, и матурантки и апсолвентки како припаднички на понежниот пол се расфрлаат по облека, шминка и фризура, не работеле тие за парите нели?

Сепак, матурантите и апсолвентите се поскромни, чевли, панталони, кошула и сако и тоа е тоа. До душа не можеш да направиш разлика меѓу машките кој е апсолвент, а кој матурант, но важо тие убаво си поминале.

Заклучокот едноставен, матурантките се „тепаат“ која да е посекси и поразголена, апсолвентките не се замараат!

Превземање на содржините од порталот Exclusive.mk во целост или делови, не е дозволено освен со писмена дозвола од Еxclusive.mk во спротивно секое неовластено копирање ќе се фактурира согласно ценовникот на нашата редакција.

Мелита во чекор со технологијата: На Инстаграм се пофали со новиот телефон (фото)

Мелита Ракичевиќ како и секогаш, па така и сега, во чекор со модата и технологијата. Таа го има најновиот Самсунг. Дали сама си го купи или сепак е подарок, наскоро дознаваме.

Си ја предвиде смртта: Пораката која ја остави ќе ве остави без здив! (фото)

БиХ синоќа ја потресе веста за сообраќајната несреќа кај Градачац во која загинаа Ајша Курбашиќ и нејзината ќерка Ирмела.

Ајша како да ја претчувствувала несреќата што ја засилува тагата поради нејзината трагична смрт. Имено, таа на Фејсбук остави порака само неколку дена пред фаталниот судар. Се прости, иако тогаш сосема сигурно не знаела каква судбина ја чека.

„Еднаш кога ќе умрам...Немојте да се натпреварувате кој повеќе ќе ме сака....И немојте да ги говорите оние тажни зборови...Дека би сакала да сум тука, барем уште еднаш да ме видите...Човек се сака додека е жив. Кога ќе умре, не му треба љубов, ниту било кој збор, напиша таа.

Да потсетиме, несреќата се случи на релација Орманциа - Градачац во местото Вучковци. Во возилото се наоѓале шест лица, а тргнале на прослава на матурата на Ирмела.

Најчитани

Твитови