Постојано сте несреќни затоа што туѓите животи ви се поважни од вашите

Постојано сте несреќни затоа што туѓите животи ви се поважни од вашите...

Човекот сам по себе е многу себично суштество, но најчесто човекот заборава да го живее својот живот, својот сон замарајќи се со туѓите животи.

Познавам многу луѓе кои се несреќни и секогаш сум се трудела да им објаснам дека единствениот пат до среќата е да правиш работи што те исполнуваат. Единствени одговорни за нашата среќа сме ние. Не можеме да бидеме среќни ако сме завидливи и љубоморни, зошто тој/таа да има јас не. Дали станува збор за добра работа, диплома, момче, девојка...

Животот го трошите оговарајќи и правејќи планови како да уништите нечија среќа, а потоа сакате да бидете среќни, епа не може.

Градење своја среќа на туѓа несреќа не иде...

Постојано некого обвинувате за вашиот неуспех, за вашата несреќа...

Животот е испит, и постојано ќе паѓате на истата лекција додека не ја научите дека можеби така не треба да правите.

Малкумина знаат да живеат вистински, да се трудат за себе, а не за некој да им каже БРАВО. Тоа браво што ќе го слушнете од некој можеби нема ни да биде искрено.

Нема повистинско БРАВО ако од нешто вие сте задоволни и среќни.

Животот е краток и треба да си ја бркате вашата работа, а не да се замарате “комшијата“ колку има и што има, а вие немате, па после крив ви е тој имал врски, знаел да се упика или слично.

Секој на овој свет е роден со одредена мисија, секој живее живот каков што може да поднесе.

Гордоста и нарцисоидноста не се најдобрите карактеристики што можете да ги поседувате.

Живеејќи со помислата дека сте најубави, најдобри на работа, најуспешно правите нешто што добивате? Ништо! Каде се резултатите? Сте со човекот кој го посакувате затоа што сте најубави? Ја работите работата што ја посакувате затоа што сте најдобри во областа? Во друштво сте најзабавни затоа што сте најуспешни?

Никој човек не може да знае буквално се, а ни вие!

Животот ви поминува чекајќи затоа што исфрустрирани сами од себе, а потоа ви поминува цел живот обвинувајќи некој друг за вашата несреќа...

За се во животот треба борба, нема очајување и занимавање со туѓите животи. Ако нешто не оди денес, може ќе тргне утре со нова стратегија, план и упорност. 

Животот е непрекината борба со секое утро, со секој нов ден, со секој момент.

Среќата треба да ја побарате во самите вас и да се потрудите да направите нешто од себе, а не да го обвинувате светот како се здружил и прави теорија за вие да бидете несреќни!

Автор: Е.С.

Љубовта победува се: Пар со даунов синдром прослави 22 години од брак! (фото)

Мериен и Томи Пилинг се првиот пар со Даунов синдром кој што се венчал во Велика Британија.

Овој пар се венчал во 1995 година, а нивното венчавање му докажало на светот дека и оние кои имаат таков проблем, заслужуваат љубов и среќа.

Сестрата на Мериен одлучила да направи Фејзбук страница за овој пар, на која добила 8.000 следбеници. Оние кои се сомневале во успехот на нивниот брак, сега не можат да кажат апсолутно ништо.

Се забавувале 18 месеци, а за да ја побара за жена Мериен, Томи прво ја прашал нејзината мајка.

Они истакнуваат дека нивната љубов нема врска со Дауновиот синдром, туку исклучиво со љубовта. Мериен не размислувала два пати, бидејќи одма знаела дека Томи е љубовта на нејзиниот живот.

Нивната љубов им покажала и на други парови со овој проблем дека не постојат препреки кога некој сакаш искрено.

Бил срамежлив, а сега е најмоќен човек на светот: Путин кога станал претседател!

Германскиот фото-репортер Даниел Бискуп, кој неколку пат го фотографирал рускиот претседател Владимир Путин, за него вели дека со време се променил и станал многу поцврст отколку пред 16 години, кога го запознал за прв пат.

-За сите овие години рускиот претседател многу се променил, но некои црти останале исти. Тој зборува многу тивко, речиси да шепоти, а кога зборува германски се обидува да биде многу љубезен – рекол Бискуп.

Според неговите зборови, кој сега разговара со Путин, го гледа сосема поразлично од тоа пред 16 години.

“Тој е сега многу поцврст од порано, некој кој претставува силна Русија. Тоа не е глума, тој верува во тоа”, навел фотографот, пренесува Дие Велт.

Порано Путин делувал многу срамежливо, истакнал Бискуп, додека таа промена во карактерот на Путин ја објаснува преку однесувањето на Западот кон Русија.

-На почетокот на 90-тите многумина во Русија мислеле дека Западот ќе ги прифати со две раце. Меѓутоа, Западот на тој период гледал како на последната рунда од борбата помеѓу комунизмот и капитализмот. Напредокот кој Русите во тој период самостојно го постигнале, Западот го сфатил како свој пораз, а тоа Русите ги погодило. А тие само сакаа кон нив сите да се однесуваат чесно- заклучил Бискуп.

Баран од јахта замина на скијање! (фото и видео)

Сигурно не сте го заборавиле бунтовникот Баран од серијата „Црната роза“. Епа истиот тој деновиве ужива во последните денови од зимата. 

Постојано ги апдејтува фановите со фотографии од зимскиот одмор. Очигледно е дека ужива во бордањето. 

Погледнете дел од фотографиите што тој ги има објавено на Инстаграм.

 

I can fly.

A post shared by Mert Yazıcıoğlu (@mertyazicioglu) on

 

Düşe kalka

A post shared by Mert Yazıcıoğlu (@mertyazicioglu) on

 

Snow

A post shared by Mert Yazıcıoğlu (@mertyazicioglu) on

А, кога зимата ќе помине очекуваме фотки од плажа и секако со поубавата половина.

Најчитани

Твитови