Искрено од срце: Некогаш ме омаловажуваа, денес ми завидуваат на успесите!

Ако бев дете и син на видни и богати родители можеби немаше да сум тоа што сум, ќе бев некој кој не сум сега. Во цутот на моето детство моите мама и тато ме задоија со искреноста, чесноста и упорноста. Сам талкав низ животните премрежја. Сам се борев и се борам за тоа што сум. Не зборувам што сум бил или што ќе бидам, горд сум на тоа што сум себе. Никој не идеше со мене, пешачејки по патеката на животот пропратен со луња и ветрови. Гордо стоев пред сите, главата ја наведнувам и се поклонувам само на еден, а тоа е Господ Бог. Никој, освен моите родители, не ми пружија нешто, а да се перчам дека е мое. Уште во градинка, на мои шест години, се борев пред неправдата. Тогашната моја воспитувачка спремаше предновогодишна претстава, а мене не ми даде улога. Логично беше, не сум на видни родители во тоа мало место од каде што потекнувам и ден денес со гордост му се враќам. Да, тоа е моето Пехчево. Пред 16 години истата онаа учителка од градинка не ми даде улога, ама јас од што присуствував на сите проби го научив текстот на сите деца. Не знаев да пишувам и читам, тогаш, па ја натерав мајка ми да остане будна цела ноќ и да пишува додека јас рецитирав. Пред целиот тогашен персонал на градинката гордо застанав и ги изрецитирав сите стихови.

И сега после толку време душата ми трепери, се сеќавам на тој момент кога стоев пред сите учителки и директорката и ја држев мајка ми за рака. Накратко тоа е, научив дека само со знаење и квалитет се стасува до успехот и се задржува на целта. Искрен сум, колку што можам. Не сакам никого да повредам, само сум искрен, така ме учеа моите родители. Основно, средно и факултетска диплома. Сам чекорам храбро и се спротивставувам на секоја неправда нанесена против било кого, особено кон оние кои најмногу ми значат. Успесите се редат, а ретроспективно ќе се навратам на средното образование. Мојата класна по Македонски јазик и литература, а воедно и професорка, во втора година никогаш не ми напиша петка по нејзиниот предмет. Можеби не заслужуав, но истата година со освоено прво место на литературен конкурс на државно ниво и тоа во категорија за возрасни само уште еднаш ги потврди квалитетите. Тој сум и не се плашам да бидам тоа што сум.

Автор: Д.Б.

Љубовта победува се: Пар со даунов синдром прослави 22 години од брак! (фото)

Мериен и Томи Пилинг се првиот пар со Даунов синдром кој што се венчал во Велика Британија.

Овој пар се венчал во 1995 година, а нивното венчавање му докажало на светот дека и оние кои имаат таков проблем, заслужуваат љубов и среќа.

Сестрата на Мериен одлучила да направи Фејзбук страница за овој пар, на која добила 8.000 следбеници. Оние кои се сомневале во успехот на нивниот брак, сега не можат да кажат апсолутно ништо.

Се забавувале 18 месеци, а за да ја побара за жена Мериен, Томи прво ја прашал нејзината мајка.

Они истакнуваат дека нивната љубов нема врска со Дауновиот синдром, туку исклучиво со љубовта. Мериен не размислувала два пати, бидејќи одма знаела дека Томи е љубовта на нејзиниот живот.

Нивната љубов им покажала и на други парови со овој проблем дека не постојат препреки кога некој сакаш искрено.

Бил срамежлив, а сега е најмоќен човек на светот: Путин кога станал претседател!

Германскиот фото-репортер Даниел Бискуп, кој неколку пат го фотографирал рускиот претседател Владимир Путин, за него вели дека со време се променил и станал многу поцврст отколку пред 16 години, кога го запознал за прв пат.

-За сите овие години рускиот претседател многу се променил, но некои црти останале исти. Тој зборува многу тивко, речиси да шепоти, а кога зборува германски се обидува да биде многу љубезен – рекол Бискуп.

Според неговите зборови, кој сега разговара со Путин, го гледа сосема поразлично од тоа пред 16 години.

“Тој е сега многу поцврст од порано, некој кој претставува силна Русија. Тоа не е глума, тој верува во тоа”, навел фотографот, пренесува Дие Велт.

Порано Путин делувал многу срамежливо, истакнал Бискуп, додека таа промена во карактерот на Путин ја објаснува преку однесувањето на Западот кон Русија.

-На почетокот на 90-тите многумина во Русија мислеле дека Западот ќе ги прифати со две раце. Меѓутоа, Западот на тој период гледал како на последната рунда од борбата помеѓу комунизмот и капитализмот. Напредокот кој Русите во тој период самостојно го постигнале, Западот го сфатил како свој пораз, а тоа Русите ги погодило. А тие само сакаа кон нив сите да се однесуваат чесно- заклучил Бискуп.

Баран од јахта замина на скијање! (фото и видео)

Сигурно не сте го заборавиле бунтовникот Баран од серијата „Црната роза“. Епа истиот тој деновиве ужива во последните денови од зимата. 

Постојано ги апдејтува фановите со фотографии од зимскиот одмор. Очигледно е дека ужива во бордањето. 

Погледнете дел од фотографиите што тој ги има објавено на Инстаграм.

 

I can fly.

A post shared by Mert Yazıcıoğlu (@mertyazicioglu) on

 

Düşe kalka

A post shared by Mert Yazıcıoğlu (@mertyazicioglu) on

 

Snow

A post shared by Mert Yazıcıoğlu (@mertyazicioglu) on

А, кога зимата ќе помине очекуваме фотки од плажа и секако со поубавата половина.

Најчитани

Твитови