Рајн Некар му плати обештетување на Металург: Талески уште летово се сели во Германија

Филип Талески веќе летово ќе замине за Германија и ќе му се приклучи на својот нов клуб, Рајн Некар. Клубовите се договорија македонскиот репрезентативец предвреме да го напушти тимот од Автокоманда иако имаше договор со Металург до јуни 2018 година. За „ослободувањето“ Металург ќе добие обештетување со шест бројки, што засега е тајна.

Пред еден месец Талески потпиша договор со германскиот првак што требаше да почне да важи од јуни 2018 година. Но, Германците сакаат што порано да го видат нашиот ракометар во своите редови. Во опција е дури и преселба уште во јануари, но од Автокоманда засега несакаат да размислуваат за тоа бидејќи Талески во моментов е „ударна игра“ за сините, и ќе им биде потребен пролетва во мечевите од домашното првенство.

Рајн Некар денеска достави понуда до Металург со висина на обештетување што Германците се подготвени да го платат за предвреме да го добијат Талески што побрзо. Од Металург ја прифатија понудата па Талески ќе може да почне со пакување на куферите.

Металург веќе остана без неколку ракометари, некои поради повреди а некои си заминаа како Дупјачанец и Брајовиќ. На излезна врата е и Милош Драгаш. Во меѓувреме на тимот му се приклучи репрезентативецот на Иран, Амин Јусефинеџад.

Во моментов Талески се подготвува со репрезентацијата на Македонија за настап на СП во Франција.

Извор: ракомет.мк

Љубовта победува се: Пар со даунов синдром прослави 22 години од брак! (фото)

Мериен и Томи Пилинг се првиот пар со Даунов синдром кој што се венчал во Велика Британија.

Овој пар се венчал во 1995 година, а нивното венчавање му докажало на светот дека и оние кои имаат таков проблем, заслужуваат љубов и среќа.

Сестрата на Мериен одлучила да направи Фејзбук страница за овој пар, на која добила 8.000 следбеници. Оние кои се сомневале во успехот на нивниот брак, сега не можат да кажат апсолутно ништо.

Се забавувале 18 месеци, а за да ја побара за жена Мериен, Томи прво ја прашал нејзината мајка.

Они истакнуваат дека нивната љубов нема врска со Дауновиот синдром, туку исклучиво со љубовта. Мериен не размислувала два пати, бидејќи одма знаела дека Томи е љубовта на нејзиниот живот.

Нивната љубов им покажала и на други парови со овој проблем дека не постојат препреки кога некој сакаш искрено.

Бил срамежлив, а сега е најмоќен човек на светот: Путин кога станал претседател!

Германскиот фото-репортер Даниел Бискуп, кој неколку пат го фотографирал рускиот претседател Владимир Путин, за него вели дека со време се променил и станал многу поцврст отколку пред 16 години, кога го запознал за прв пат.

-За сите овие години рускиот претседател многу се променил, но некои црти останале исти. Тој зборува многу тивко, речиси да шепоти, а кога зборува германски се обидува да биде многу љубезен – рекол Бискуп.

Според неговите зборови, кој сега разговара со Путин, го гледа сосема поразлично од тоа пред 16 години.

“Тој е сега многу поцврст од порано, некој кој претставува силна Русија. Тоа не е глума, тој верува во тоа”, навел фотографот, пренесува Дие Велт.

Порано Путин делувал многу срамежливо, истакнал Бискуп, додека таа промена во карактерот на Путин ја објаснува преку однесувањето на Западот кон Русија.

-На почетокот на 90-тите многумина во Русија мислеле дека Западот ќе ги прифати со две раце. Меѓутоа, Западот на тој период гледал како на последната рунда од борбата помеѓу комунизмот и капитализмот. Напредокот кој Русите во тој период самостојно го постигнале, Западот го сфатил како свој пораз, а тоа Русите ги погодило. А тие само сакаа кон нив сите да се однесуваат чесно- заклучил Бискуп.

Баран од јахта замина на скијање! (фото и видео)

Сигурно не сте го заборавиле бунтовникот Баран од серијата „Црната роза“. Епа истиот тој деновиве ужива во последните денови од зимата. 

Постојано ги апдејтува фановите со фотографии од зимскиот одмор. Очигледно е дека ужива во бордањето. 

Погледнете дел од фотографиите што тој ги има објавено на Инстаграм.

 

I can fly.

A post shared by Mert Yazıcıoğlu (@mertyazicioglu) on

 

Düşe kalka

A post shared by Mert Yazıcıoğlu (@mertyazicioglu) on

 

Snow

A post shared by Mert Yazıcıoğlu (@mertyazicioglu) on

А, кога зимата ќе помине очекуваме фотки од плажа и секако со поубавата половина.

Најчитани

Твитови