Рајн Некар му плати обештетување на Металург: Талески уште летово се сели во Германија

Филип Талески веќе летово ќе замине за Германија и ќе му се приклучи на својот нов клуб, Рајн Некар. Клубовите се договорија македонскиот репрезентативец предвреме да го напушти тимот од Автокоманда иако имаше договор со Металург до јуни 2018 година. За „ослободувањето“ Металург ќе добие обештетување со шест бројки, што засега е тајна.

Пред еден месец Талески потпиша договор со германскиот првак што требаше да почне да важи од јуни 2018 година. Но, Германците сакаат што порано да го видат нашиот ракометар во своите редови. Во опција е дури и преселба уште во јануари, но од Автокоманда засега несакаат да размислуваат за тоа бидејќи Талески во моментов е „ударна игра“ за сините, и ќе им биде потребен пролетва во мечевите од домашното првенство.

Рајн Некар денеска достави понуда до Металург со висина на обештетување што Германците се подготвени да го платат за предвреме да го добијат Талески што побрзо. Од Металург ја прифатија понудата па Талески ќе може да почне со пакување на куферите.

Металург веќе остана без неколку ракометари, некои поради повреди а некои си заминаа како Дупјачанец и Брајовиќ. На излезна врата е и Милош Драгаш. Во меѓувреме на тимот му се приклучи репрезентативецот на Иран, Амин Јусефинеџад.

Во моментов Талески се подготвува со репрезентацијата на Македонија за настап на СП во Франција.

Извор: ракомет.мк

ОГРОМНА ТРАНСФОРМАЦИЈА- Оваа девојка ја скрати својата долга коса на нула!! МАСАКАР (ВИДЕО)

Промените се дел од нашиот живот и истите носат нешто подобро, или пак во краен случај полошо во истиот.

Оваа девојка има многу долга коса, но се одлучила за неверојатна промена.

Таа собра храброст да се потшиша со машинка на нула. КАКВА ТРАНСФОРМАЦИЈА!

Новиот ривал на Путин за претседател на Русија е ЖЕНА? (ФОТО)

Позната телевизиска новинарка Ксенија Собчак, чиј татко бил близок соработник на Владимир Путин, има намера да се кандидира на претседателските избори во Русија.

Како што пренесуваат светските медиуми, 35–годишната новинарка планира да се кандидира на претседателските избори кои се одржуваат во март 2018 година.

Таа се опиша како кандидат кој одбива status quo, некој кој би внел борбеност во кампањата и би ги предизвикал уморните стари кандидати од другите партии, кои постојат веќе со години.

Таа на своите потенцијални гласачи им порача да ја изберат неа доколку сакаат нешто да направат, ако им е доста од сè, а немаат свој кандидат.

New York Times пренесува и дека таа е ќерка на поранешен градоначалник на Санкт Петербург, Анатолија Собчак, кој бил ментор на Путин со години и кој починал во 2000- та година.

Меѓутоа, New York Times наведува дека кандидатурата на Собчак ќе биде дополнителен удар за и онака слабата опозиција, со потсетување дека главниот руски опозоционер Алексеј Навални нема право да се кандидира бидејќи тоа му го забрани судот, поради постапка која се води против него.

Бремената Ана Ивановиќ го покажа стомачето ! (ФОТО)

Синоќа се одржа големото отворање на првиот бутик на Intimissimi vo Њујорк. Познатиот бренд за долна облека собра бројни славни личности на едно место, меѓу кои и Ирина Шајк, Ана Ивановиќ, Сара Џесика Паркер и Дакота Џонсон.

За свечениот настан, бремената тениска ѕвезда избра фустан во боја на бургундец. 29-годишната Србинка, која го очекува првото дете со Бастијан Швајнштајгер, со широка насмевка позираше пред фоторепортерите.

Најчитани

Твитови