Интервју со писателката и поетеса Ивана Поповска: Низ моите стихови ја оставам душата!

Дури и кога сите ќе заминат, ќе остане само тоа едно нешто кое се нарекува парче хартија и пенкало на кое можеме најискрено да се искажеме, да ни олесни на самите себе, а и да оставиме белег и печат на времето. Создавањето на книга е уметност и искреност, а не само дарба за пишување. Првото свое пишано дело Ивана Поповска го издава на свои дваесет година, за потоа да следат низа на пишани дела. Покрај неколкуте издадени дела посветува и збитка авторски песни посветени на легендарниот Тоше Проески. Ивана зане да рече дека низ стиховите ја остава и душата. Едно декемвриско попладне пиејќи го топлиот чај од нане ја искористивме можноста да направием интервју со писателката и поетеса Ивана Поповска. Ако ве заскокота сето ова, дознајте до крај што муабет си направивме.

Да се биде искрен е најголем успех на секој човек. Колку Ивана е искрена во своите дела?

Поповска: Девојката со златно срце, секогаш насмеана, секогаш со позитивна мисла и идеа која сакам да ја реализирам. Постојано барам нови визии и насоки кои ќе ја отсликаат мојата замисла. Јас се трудам постојано да го дадам најдоброто од себе, и во своите дела се внесувам во целост.

Критиката од читателите е најискрената оценка за еден писател. Кое е она дело кое најмногу ја истакна Поповска?

Поповска: Мислам дека секое мое дело зборува за мене,низ моите стихови е оставена душата, и секогаш го следам својот внатрешен глас, кој всушност е моето второ јас.Сепак мислам дека низ поемите за Тоше се вдахнува дел од мене, дел кој постојано е присутен и во мојата мисла.

Ако секој сам си го пишува живото, како тој роман би го насловила и зошто?

Поповска: Кога секој би напишал нешто за себе, тоа всушност би била една енциклопедија каде човек би можел да најде дел од нечиј живот, нечии воздишки, нечија судбина...Кога би бил тоа романот на мојот живот, тоа ќе биде...Ивана, збор и дело...

Секоја мисла преточена на лист хартија е со своја тежина во твоите дела. Од каде инспирацијата?

Поповска: Инспирација може да надојде од секаде. Не е вачно каде се наоѓа човек, тоа е миг кој остава свој печат на душата. Тогаш всушност и се создаваат најубавите фрази, најубавите стихови...

Дали се има случено во некоја книга да пишуваш за самата себе и блиските, а притоа да е прикриено тоа со псевдоними?

Поповска:  Во секое дело, авторот се труди да остави дел од себе, дел на кој вечно ќе навраќа неговата мисла, дел кој ќе го носи во себе како најубав дар..

Целиот твој живот си верна на пишаниот збор, во секоја смисла. Од кого ја добиваш најголемата поддрша и што е следно од тебе?

Поповска: Јас од како знам за себе, постојано се дружам со пишаниот збор, на тој начин се пронаоѓам сама себе си, го наоѓам оној внатрешен мир. Секојдневно давајќи го она најдоброто од себе..Имам голема поддршка од родителите, кои се и мојот мотив, секогаш да се оди напред...

Денес да е последен ден од овој светото која порака Ивана би ја запишала за да остане вечна?

Поповска: Кога денес би бил последен ден јас би напишала...Луѓе мои, живеев среќна, создадов богатство на душата, и смирено заминувам.

Новинар: Димитар Бабалков

Преку викенд на Водно пешки или со автобус

Забраната ќе се воведе на 25 ноември, ќе важи во деновите на викендите и за време на државните празници, а ќе се применува во една насока, од клучката за Сопиште до Средно Водно и од паркингот кај манастирот „Свети Пантелејмон“ до Средно Водно.

Од наредниот викенд Град Скопје ќе го спречи движењето со автомобили на Водно. Со години наназад колони автомобили се движеа по патот кон и од Средно Водно секој викенд, а паркиралиштата и сите приодни патишта беа преполни со паркирани коли. Шумата, наместо да биде место каде скопјани можеа да избегаат од загадениот град и врева, да се рекреираат и релаксираат во спокојна атмосфера, стануваше центар на сообраќаен хаос. Ретко кој користеше градскиот автобус, затоа што на повеќето граѓани им беше полесно да се повозат до Водно, наместо да пешачат и да ги научат своите деца да уживаат во природата.

Апелите на рекреативците и вљубениците во природата до претходната градска власт останаа залудни. Новиот градоначалник Петре Шилегов, забраната за движење возила на патот до Средно Водно ја најави како една од првите мерки по преземањето на функцијата. Забраната ќе се воведе од наредниот викенд, 25 и 26 ноември, ќе важи во деновите на викендите и за време на државните празници, а ќе се применува во една насока, од клучката за Сопиште до Средно Водно и од паркингот кај манастирот „Свети Пантелејмон“ до Средно Водно. Со неа нема да бидат опфатени автобусите на ЈСП „Скопје“, возилата на полицијата, противпожарната бригада, итната медицинска помош, возилата на штабовите за итни интервенции, како и на возилата со посебни одобренија.

Ќе се воведат две шатл- линии кон Водно

-За да им излезе во пресрет на граѓаните што сакаат да се рекреираат на Водно. Градот Скопје ќе воведе 2 нови пробни автобуски линии што ќе сообраќаат по принципот на шатл-линии, односно, автобусите ќе се полнат со патници на почетната станица и ќе возат без застанување до Средно Водно. Едната автобуска линија ќе тргнува од пред катната гаража на на улицата Свети Кирил и Методиј, а втората од паркингот кај Цветниот пазар. – информираат од Град Скопје.

Од двете локации ќе има по шест тргнувања дневно во викендите и тоа во автобусот со број 25А ќе тргнува од кај катната гаража во 9:20, 10:00, 10:50, 11:50, 12:50 и во 13:50, а оној со број 25Б ќе тргнува од кај Цветен пазар во 9:30, 10:10 , 11:10, 12:10, 13:10 и 14:10 часот.

Освен двете нови пробни автобуски линии, граѓаните ќе можат да ги користат и двете постојни автобуски линии – линијата со број 25 до Средно Водно и линијата со број 28 до паркингот кај манастирот „Свети Пантелејмон“.

За претходната власт ова решение беше многу сложено

Да потсетиме дека претходната локалната власт сметаше дека целосното исклучување на сообраќајот преку викенд е многу компликувано решение, дека треба да се направи широка анализа, а освен тоа, согласност за таков сообраќаен режим, треба да се добие од сообраќајната полиција.

Од Град Скопје, на еден месец пред локалните избори за “Слободен печат“ тврдеа дека немаат иницирано, ниту пак разгледувано можност за затворање на сообраќајот на Водно за време на викендите. Набрзо потоа тогашниот градоначалник Коце Трајановски, оваа идеја, за која осум години додека беше прв човек на градот не стори ништо да ја спроведе, ја вметна во својата изборна програма.

Придружете ни се Facebook > 

-Град Скопје , согласно физичкиот капацитет на сообраќајната мрежа и паркиралиштата има воспоставено сообраќаен режим и истиот треба сообраќајната полиција да го регулира во рамки на зацртаните можности во сообраќајниот режим за Водно. Град Скопје перманентно, реализира мерки кои се во функција на подобрување на условите за прием и престој на посетителите на Водно. Една од главните мерки за намалување на гужвите во текот на викендите е воведувањето на редовната автобуска линија, која им овозможува на граѓаните и со јавниот превоз да се искачат до Средно Водно.-изјавија од Град Скопје за „Слободен печат“ кон средината на септември.

Ова е најмоќно! Го убива ракот за 48 часа, но никој не го кажува лекот бидејќи не чини ни денар!

Ова растение може да се види насекаде околу нас. Има многу лековити својства, а се што треба да направите е да го соберете од дворот или околните планини. Чајот од глуварче дејствува на клетките на ракот, влијае врз нив на таков начин што тие се распаѓаат во рок од 48 часа.

Нашите баби имале сирупи од цветовите од глуварче, знаејќи за неговата ефикасна сила, но сигурно не се сомневале дека коренот на глуварче може да им помогне на болните од рак.

Научниците откриле дека коренот на ова растение работи подобро од хемотерапијата, бидејќи само “убива” клетки кои се заразени со рак.

Покрај тоа, има диуретични својства, ја стимулира секрецијата на жолчката, го чисти црниот дроб, помага при алергии и го намалува холестеролот. Тоа содржи многу важни витамини и минерали како што се витамин Б6, тиамин, рибофлавин, витамин Ц, железо, калциум, калиум, фолна киселина и магнезиум.

Содржи до 535% од потребната доза на витамин К и околу 110% од препорачаната дневна доза на витамин А. Сите овие се факти познати со години.

Виндзор Универзитетот во Канада спроведе почетна студија на Одделот за хемија и биохемија, а резултатите даваат нова надеж за пациентите со рак. Се откри дека коренот на глуварче ефикасно ги “убива” клетките инфицирани со рак без штетни ефекти врз другите клетки во телото.

Џон Ди Карло, 72-годишен човек кој лично бил убеден во лековитите својства на глуварче, бил подложен на интензивна и “агресивна” хемотерапија за да се бори за неговото здравје. Процесот на лекување траел три години пред лекарите да го испратат дома за да ги помине последните неколку дена со своите блиски.

Поради фактот дека немаше ефект на хемотерапија, а лекарите не нудеа алтернативи за лекување на рак, Џон почнал да пие чај од коренот на глуварче како последно средство за спасение. Само четири месеци подоцна, според Природни вести, оваа личност доживеала ремисија на болеста.

По разводот со Соња утеха најде во неа: Ова е 17 години помладата девојка на Жељко Шашиќ!

Фолк пејачот Жељко Шашиќ утеха најде во Катарина Лазиќ, која е помлада 17 години од него.  Тие се во врска неколку години.

Девојката на бившиот сопруг на Соња, работела за австралиска комапнија “Body and Soul model Agency”,  а изгледа многу атрактивно.

Најчитани

Твитови