Најмоќното Porsche Panamera стана уште полуксузно (ГАЛЕРИЈА)

Единицата „Porsche Exclusive“ подготви посебен пакет за најмоќната верзија на новата генерација на „Panamera“. Така продолжената варијанта „Panamera Turbo“, развива моќност од 550 КС, стана и полуксузен кој доаѓа од германскиот производител.

Измените го погодиле како изгледот, така и внатрешноста на возилото. Новата модификација се разликува по црвената боја „Carmine Red“ и деталите од дополнителниот пакет „SportDesign“ – нов заден дифузер, различни цевки на издувниот систем во боја на каросеријата, како и двобојните тркала.

Ентериерот на хечбекот нуди импресивна комбинација од црна кожа со дополнителни црвени акценти. Тие се поставени на предниот панел, во внатрешниот дел на вратите и на централната конзола. Има и едноставна варијанта, кај која црвените акценти се отсутни.

Верзијата „Panamera Executive“ се разликува од стандардниот модел на „Porsche“ по продолженото со 150 мм меѓуоскино растојание и богата основна опрема. Во него влегуваат воздушно потпирање и адаптивна шасија „PASM“ и панорамски покрив.

Модификацијата „Panamera Turbo Executive“ е опремена со 4,0-литарски V8 мотор со моќност од 550 КС и 770 Нм вртежен момент. Забрзувањето од 0 до 100 км/ч трае 3,9 секунди, а максималната брзина надминува 300 км/ч.

 
 

Сигурно не знаевте: Кој народ најмногу има секс? Каде е Македонија?!

Дознајте кој народ најмногу води љубов и уште неколку необични занимливости.

1. Елвис Присли никогаш не настапувал во Европа, а единствените три концерти кои ги одржа надвор од Соединетите Американски Држави ги имал во Канада во 1957 година, во Торонто, Отава и Ванкувер.

2. Весникот на Њујорк таимс издав крстозбор, а авторот на истиот месечно заработува само 200 американски долари, додека тој што електронски го средува за печатење и по 1 000 долари.

3. Операциите од типот на пресадување кожа се измислени во периодот кога се случува Првата светска војна.

4. Според истражување од пред десетина години, Французите се тие кои имаат најмногу секс во текот на една година.

5. Македонците се уште не се знае на кое место се според водењето љубов, но сигурно се рекордери по правењето на руски салати и пиење ракија за празниците, па и во обичните денови.

Северина на врвот, бизнисменот од порното на дното: Еве како пропадна секс партнерот

Најпознатото домашно видео на Балканот со еден од најбогатите Херцеговци, до сега го видоа многу голем број луѓе, а главните актери станаа ѕвезди. Милан Лучиќ во 2004 година беше во врска со Северина Вучковиќ,а нивното домашно видео излезе во јавноста.

Кариерата на Северина тргна по нагорна линија, додека Милан во земја пропадна!.

Пред 10 години Милан Лучиќ беше еден од најбогатите Херцеговци, а вредноста на неговиот имот се проценуваше на повеќе од 600 милиони хрватски куни. Речиси и да немаше бизнис во кој Милан не беше вклучен: нафта, осигурување, малопродажба, банкарство, недвижности...

Меѓутоа во меѓувреме неговиот живот се сврте наопаку. Лучиќ и дотогаш ретко се појавуваше во јавност, а речиси воопшто го немаше последните години откако работата му оди на полошо.

Милан повеќе не е богат како некогаш. Богатството му се преполови, а австриското обвинителство против него покрена обвинение за случајот “Хилтоп“.

Тешко е да се набројат и неговите проекти во Хрватска, а повеќето се врзани со разни контроверзи и завршија неславно.

Судбината на неговите хрватски фирми ја делат и неговите херцеговачки компании, и бидејќи нема пари да ги подмири повеќемилионските долгови кон државата, даночната управа на БиХ почна да го распродава неговиот имот.

Популарно

Твитови