КОЈ Е ПОБРЗ: Dacia 1300 или BMW i8? (видео)

Времето кога автомобилите од поранешните социјалистички земји завршуваа на отпад не само што заврши, туку тие како да доживуваат нов подем и тоа на тркачките патеки

Сопствениците на Trabant, Škoda, Lada, Opel, а сега и Dacia ги подготвуваат своите железни миленици за спринт натпреварувањата на ¼ миља и често победуваат.

Најновиот пример ни доаѓа од Романија. Во прашање е Dacia 1300, која е лиценциран Renault 12.
Романката сега под хаубата крие 2.0 турбо мотор во комбинација со погон на сите тркала, а се бори против многу „помладиот“ BMW i8.

Да погледнеме кој е победник од овој дуел

Конечно решена мистеријата: Eве како биле изградени пирамидите во Египет

Историчарите и архиолозите со векови се обидувале да најдат одговор на прашањето како друштвото од бронзено време, кое не било технолошки развиено, успеало да помери огромни блокови од варовник и гранит од кои с е изгредени пирамидите.

Работниците ги ставале блоковите на дрвени бродови кои меѓусебно биле поврзани, а потоа блоковите пловиле по каналите до внатрешноста на пристаништето кое не било многу одалечено од пирамидите. 

Архиолозите не можеле да се согласат за тоа како бил пренесуван градежниот матријал

Вооружена драма во Скопје

 На 23.09.2017 година околу 21,00 часот во Скопје на ул.„Тале Христов“, во спортска обложувалница „Спорт Лајф“ од страна на две засега непознати маскирани лица со закана со пиштол, извршено е разбојништво над вработената при што се одземени околу 30.000 денари. Секторот за внатрешни работи Скопје превзема мерки за пронаоѓање на сторителите.

ШОК ЗА КАНДИДАТИТЕ: Саша Поповиќ воведува ново правило во Ѕвездите на Гранд

Новата сезона на Ѕвездите на Гранд се сиима, а емитувањето на првата емисија ќе започне на 30 септември.Оваа година покрај сценографијата и промена на правила, воведена е уште една нова промена.

Воведен е пулсометар, кој ќе го мери пулсто на кандидатите, и веднаш врз основа на тоа ќе знаеме колку кандидатите имаат трема, кој колку се уплашил, изјави Саша Поповиќ

Најчитани

Твитови