7 ЧЕКОРИ СО КОИ ДА ГО ПРОЧИСТИТЕ ТЕЛОТО ПО ПРАЗНИЦИТЕ

Празниците се она време во годината кога јадете обилно, конзумираме повеќе алкохолни и газирани пијалаци и се движиме помалку. По секоа одмор е време да ја прочистите своето тело. Потребен ни е детоксикациски режим кој да ни помогне брзо да се вратиме во форма

Споделуваме 7 чекори кои да се следат.

Што е добро да се избегнува за време на детокс режимот?

Откажете се за некое време од консумирањето на алкохол, пушењето, млечни производи (со исклучок на природно јогурт), шеќер, мед, вештачки засладувачи, кафе, тестенини и тестенини, сушено овошје.

Храна која се препорачува да конзумирате се:
Свежо овошје и зеленчук
Риба – печена, на пареа, конзервирана, ако е во сопствен сос или растително масло
Кревко црвено месо, пилешко (без кожа), ограничете ја потрошувачката до два пати неделно
Грав, леќа, наут
јајца
масло
Суров и несолени ореви, како бадеми, ореви
Семиња како ленено и сончогледово, сусам

Зелен чај и, се разбира, многу вода

1. Започнете денот со чаша топла вода со малку свеж лимонов сок. Ова ќе ја подобри варењето ви и ќе помогне за детоксикацијата на организмот. Пијте го овој пијалок пред појадок, на празен стомак. Потоа може да си направите и чаша ароматичен зелен чај.

2. Направете гимнастика
За време на детоксикацијата режим да се обиде секој ден да правите по еден час вежбање. Зголемете аеробните движења, посетувајте класа по јога, одете на сауна, масажа.
Вежбите, сауната и масажата помагаат за зголемување на лимфниот тек и циркулацијата на крвта. Преку потта и лимфна дренажа нашето тело успева да се ослободи од наталожените токсини.

3. Бидејќи исхраната е од клучно значење за прочистување на организмот, многу е важно како ќе го изготвување Вашето неделно мени. Трудете се во него да преовладуваат свежите производи во сурова форма. Суровата храна содржиповеќе хранливи материи и ензими.

4. детоксикацијата на умот
Како телото, така и умот треба чистење. Секој ден медитирајте по 15 минути. Дури и да не сте го правеле пред, обидете се. Седнете удобно, поставете ги рацете во долниот дел на стомакот и вдишувајте и издишувајте длабоко.
Сфатете добри работи, апстрахирајте ги несакани звуци. Оваа медитација може да е вашето почеток на денот или да ја правите по релаксирачки туш на вечер.

5. Пијте многу течности
Конзумирање на правилните течности во доволно количество ќе им помогне на вашето тело да елиминира токсините. Целта на обилните прием на изворска вода, свежи овошни и зеленчукови сокови, чај, е да се стимулира движењето на лимфата и прочистување на бубрезите.
Корисни билки за прочистување на организмот се корен од глуварче и коприва, невен,
6. четкајте го телото
Правет секојдневно оваа нега, вие не само што ќе откриете убавината на кожата, но ќе ја подобрите циркулацијата на крвта, а тоа ќе помогне за детоксикацијата на телото. Со помош на природна четка или сунѓер за тело, масирајте се нежно со лесни кружни движења.

Под туш, врз мокра кожа или во кадата, без непотребен притисок. Може да додадете и од вашите омилени етерични масла.

7. Бавно џвакање
И последното кое но не по важност чекор од детоксикацијата режим е соџваканта храна. Џвакајте го секој залак по 10-12 пати. Бавното и подолгото соџвакување го подобрува варењето и создава чувство на ситост, што ќе ве заштити од прејадување.

Стартуваше полагањето на државна матура

Со испитот по мајчин јазик и литература, 16. 466 ученици го  започна полагањето на државна матура во средните училишта низ Македонија. Татјана Стојанова – Дуева директорка во средното  училиште „Јосип Броз Тито“ вели дека сите правила и прописи за полагањето на државната матура се запазени, но дека  не се согласува со реакцијата на дел од матурантите кои што велат дека се против  полагање државна матура.

„Јас не би се согласила со фактот дека учениците реагираат на самиот чин на испитот на државна матура, зошто повеќе години се спроведува Учениците имаа подолг временски период да се подготват за овој испит, не гледам причина да постои стрес и ги разбирам, бидејќи се сепакученици и тоа е испит на зрелост. Мора да се охрабрат и да го поминат“ - вели Татјана Стојанова Дуева  - директорката на гимназијата "Јосип Броз Тито"- Скопје.

Средношколците со поделени мислења, за едни  државната матура е модел со кој се оценува  квалитетот и вложениот труд, додека  други сметаат дека матурата треба да се укине затоа што е систем со кои не може да се процени вистинското стекнато знаење.

Концепцијата за матура и за завршен испит во средното образование во земјава е усвоена со решение на поранешниот министер за образование и наука, Азис Положани.

Веќе 8 години како матурантите во Македонија полагаат државна матура. Истата во два наврати претрпе низа промени и надополнувања. Во повеќе случаи низ текот на изминатите неколку години. Учениците протестираа против одлуката на Министерството за образование и наука да се полага државна матура. Вкупно 17 800 матуранти полагаа пробна матура во 2008 година.

Покрај државната матура,  воведено е  и екстерното тестирање, реформа воведена пред 6 години која ја следат низа контроверзии. Од МОФ велат дека по итно треба да се прекине екстерното  тестирање. Над дваесет и пет илјади граѓани ја поддржаа нивната петицијата со која од надлежните институции  бараа  екстерно тестирање да се прогласи за пробно.

„Во екстерното тестирање вистински не е поставено кои се параметрите и која е целта, односно не се мери квалитетот на образованието, наставните програми и какво влијание има врз учесниците.“ - вели Теодора Столевска – Младински образовен форум.

СДСМ поднесе иницијатива до парламентот за укинување на екстерното тестирање по скратена постапка. Но, неизвесно е тоа дали ќе се случи, бидејќи се уште  не е формирана влада. Пратеникот на СДСМ, Стефан Богоев вели дека е неизвесно дали оваа година ќе се укине екстерното и поради тоа апелираше до партиите од мнозинството да се донесат потребните измени.

„Поради суштината на екстерното, голо меморирање на факти, кое учениците понатаму не можат никако да го искористат, сметаме дека веднаш треба да се укине овој концепт. Ние поднесовме брање да се укине ектерното во Собранието по скратена постапка, но за да се успее да се стигне до петти јуни, односно до првиот ден на полагање на тестирањето, мора да добиеме поддршка од сите политички субјекти.“ - вели Стефан Богоев, СДСМ

Неодамна министерот за образование и наука Пиштар Љутфиу ја потврди информацијата дека сепак ќе има екстерно тестирање на крајот од оваа учебна година, бидејќи, како што вели, законите не може да се менуваат преку ноќ а учениците да започнат со подготовки за полагање. 

За да се укине екстерното тестирање треба да се сменат законите за основно и средно образование како и Законот за наставници. Владата треба да донесе нови измени и да му ги предложи на Собранието. Откако Собранието ќе ги усвои измените, новите законски решенија треба да бидат објавени во Службен весник за да стапат во сила. 

Психолозите: Зошто мажите сакаат анален секс?

Ретко кој маж не сонува за анален секс со својата партнерка, а откриваме и зошто.

Во мислите на повеќето мажи, аналниот секс е најслаткиот можен зачин за сексуалниот живот, велат психолозите. Всушност, тие во еден научен истражувачки труд се позанимавале со прашањето зошто мажите толку многу сакаат анален секс, и резултатите се пет главни причини.

1. Аналниот секс е сосема поинакво искуство од вагиналниот секс, а љубопитството си го прави своето. 

2. Аналниот секс е новиот егзотичен начин да го зачините сексуалниот живот. Нема да ви дојде до анален секс кога тој би бил највообичаената работа која ја практикуваат сите двојки во светот, на редовна база. Но токму поради тоа што аналиниот секс не е на менито, кога еднаш ќе се појави како специјална понуда мажите го посакуваат токму тоа. 

3. Иако не е нешто чудно, аналниот секс се уште е табу. Не е толку шокантен како порано, но уште е табу тема поради тоа што е невообичаен. А поради тоа што делува и малку "непослушно" веднаш им станува попривлечен на мажоите.

4. Не секој го има искусено ова искуство, слично како искачувањето на Монт Еверест. - Ок, дефинитивно повеќе луѓе имале анален секс отколку што се искачиле на највисоката планина, но сфаќате што мислиме. Аналниот секс е нешто посебно, поинакво искуство. 

5. Со оглед на тоа што, како што веќе кажавме, аналниот секс е ретка појава во сексуалните односи, мажите понекогаш сакаат да го пробаат токму поради тоа.

Интересно е тоа што мажите не ги привлекува толку многу самата помисла на анален секс, колку идејата дека ќе можат искрено да се пофалат дека и тие (барем еднаш) го пробале.

Раиола се огласи и го посочи вистинскиот виновник за недоразбирањата меѓу Донарума и Милан

Џанлуиџи Донарума иако е само тинејџер веќе ужива голема почит во светот на фудбалот, па Милан со сите сили се обидува да го задржи својот бисер на „Сан Сиро“.

Меѓутоа засега работите не одат како што треба и младиот голман се уште ја нема продолжено соработака со „росонерите“, па се појавија одредени информации оти тој ќе биде седнат на клупата на резерви наредната сезона ако летово не стави потпис на нов договор.

Овие вести допреа до агентот на Џиџи контраверзниот Мино Раиола кој го обвини медиумите оти сакаат да направат војна меѓу неговиот клиент и клубот.

-Никој не рекол дека Џиџи не сака да го обнови договорот со Милан. Не верувам дека директорите на клубот го кажале тоа, мислам дека се обидуваат да направат војна меѓу мене и Милан. По обврските со репрезентацијата Џиџи ќе замине на одмор и ќе видиме што ќе се случи.Преговараме со Милан, ќе видиме. Ќе процениме некој работи и другите тоа ќе го направат. Не носам никој како слободен агент, -рече Раиола.

Договорот на Донарума со гигантот од Милано му истекува наредната година.

Најчитани

Твитови