У_21: Македонија на стартот од групата против Полска

Младинската ракометна репрезентација на Македонија денеска со натпреварот против Полска ги почнува натпреварите од квалификациската група што до 6.јануари ќе се игра во Скопје (СРЦ Кале).

Според рангот и најавите дуелот со Полска би требало да биде решавачкиот за пласман на СП што летово ќе се игра во Алжир. Полска на последното ЕП што се одржа во Данска го освои 8.место, додека Македонија беше пласирана на 15.место. 
Само првопласираната репрезентација ќе обезбеди пласман на завршницата. Ова за оваа наша селекција е последен настап во младинска конкуренција. Во групата покрај Македонија и Полска се уште и селекциите на Португалија и на Турција, кои и ќе ги отворат натпреварите во оваа група.
 
Распоред на натпреварите во групата во Скопје.
4.јануари (среда):
15:00 часот: Португалија - Турција
17:45 часот: Македонија - Полска
5.јануари (четврток):
15:00 часот: Турција - Полска
17:45 часот: Македонија - Португалија
6.јануари (петок):
12:00 часот: Полска - Португалија
14:30 часот: Македонија - Турција

Роналдињо љуборен на еден фудбалер (ВИДЕО)

Роналдињо е голем обожавател на Англиската Премиера лига во која претходната сезона видел еден гол каков одсекогаш сакал да постигни. Се случил на утакмицата Crystal Palace и Tottenham во која победа славеа Tottenham со резултат 1:3. Роналдино беше воодушевен од голот на Dele Alli.

"Морам вас да ви признаам дека сум љубоморен на Али поради тој гол, за кој е тешко да најдам вистински зборови. Тоа беше мајсториски како што одсекогаш сакав да постигнам", кажал Роналдињо

 

Научниците откриваат: Ова е совршениот облик на женски гради.

Се мисли  дека овој облик на гради најмногу го привлекува машкото внимание, а ова го откриваат токму научните истражувања.Како британските пластични хирурзи би имале колку што е можно подобар образец за употреба во реконструктивната хирургија којашто ја применуваат над пациенти заболени од карцином на дојката, коишто се подвргнале на мастектомија, било спроведено и истражување, сè со цел да се добие визија за совршениот облик на женските гради.

Во истражувањето, чиишто резултати се објавени и во научниот магазин "Пластична и реконструктивна хирургија", испитани биле повеќе од 1.300 мажи, жени и хирурзи, коишто морале да прегледаат повеќе фотографии, а на крајот и да ги одредат совршените пропорции на женските гради.

На крајот, сите три групи го избрале токму природниот облик, налик на оној на античката грчка скулптура на Милоска Венера или "Афродита од Милос" — античка статуа и едно од најпознатите дела од скулптурата од стара Грција, која е денес еден од најпознатите експонати во Лувр во Париз.

 

Значи, иако можеби помисливте дека ќе победат бујните вештачки деколтеа, овојпат сепак победуваат природните гради, со какви што секако не може да се пофалат голем број на актерки и старлети!

За секунда имаше одговор: Најбрзо решена задача во квиз! (видео)

На вториот натпревар полуфиналистите во српскиот квиз Сложувалка, Никола Стојменовиќ и Милица Марковиќ, се соочија со „претежок“ предизвик во играта Мој број. Бројот кој го избра Милица како задача, ги насмеа сите.

Погледнете зошто во 04:47

Најчитани

Твитови