Со едноставен трик наполни го телефоните за неколку секунди

Истражувачите откриле нов начин за создавање на суперкондензатори – технологија што ќе ги замени батериите во телефоните и ќе ги полни за само неколк  секунди.

Суперкондензаторите наеднаш ослободуваат големо количество енергија и имаат огромен потенцијал кога се работи за напојување на нашата технологија. Проблемот е што не можат да складираат толку енергија како батериите, но со новата технологија на производство, тоа би можело наскоро да се промени.

„Ако батериите се заменат со суперкондензатори, мобилните телефони би се полнеле за само неколку секунди и не би имало потреба повторно да се полнат со недели“- вели Нитин Чудхари, член на истражувачкиот тим од Универзитетот на Централна Флорида.

Засега, суперкондензатор што ќе може да складира енергија колку и литиум-јонските батериите би требало да биде преголем за да може да го собере во стандарден телефон.

Со новата техника на прикачување на дводимензионални нано материјали, истражувачите направиле суперкондензатор кој е многу помал, лесен и флексибилен и со голема моќ на складирање.

Ова не се први обиди на истражувачите да ги искористат нано материјалите за подобрување на суперкондензаторите, но, во минатото имаа проблем да ги спојат овие материјали.

Сегашните литиум-јонски батерии генерално може да се полнат нешто помалу од 1.500 пати, пред да почнат да се разградуваат, додека новите суперкондензатори повеќе од 30.000 пати пред да почнат да се разградуваат.

Истражувачите од Универзитетот во Централна Флорида успеале со помош на едноставна хемиска синтеза да интегрираат суперкондензатор со дводимензионални материјали. Новиот суперкондензаторот е составен од милиони жички со нано-димензии, обложени со обвивка од дводимензионален материјал.

Ако се замисли како обложена жица, јадрото овозможува супер брзо полнење и празнење што го прави суперкондензаторот исклучително моќен, додека дводимензионалната обвивка го овозможува складирањето на енергијата.

„За мали уреди, нашиот материјал ги надминува конвенционалните кога се работи за густината на енергијата, моќноста и цикличната стабилност“, вели Чудхари.

Доколку истражувачите успеат да ги направат уште поефикасни, ова би можело да ги револуцонизира и електричните возила. Засега и најефикасните електрични автомобили мора да користат тешки батерии што споро се полнат. Кога овие батерии би се замениле со подеднакво ефикасни суперкондензатори, тие би можеле да се полнат за неколку секунди и би биле многу полесни.

Новата метода сѐ уште не го достигнала тоа ниво, но истражувачите велат дека има потенцијал за понатамошно усовршување.

Истражувачите сега работат на патетирање на техниката.

Матурантките се „тепаат“ која да е посекси и поразголена, апсолвентките не се замараат!

Животот е полн со предизвици на секое поле, но секој предизвик носи и свои успеси или пак неуспеси. Заклучно, секој период од животот е карактеристичен сам за себе.

Наголемо периодов се прославуваат апсолвентските и матурските вечери, кој за каде е , но дали и така секој се чувствува. Се поголем е трендот да се следат познатите личности особено кога се работи за фризура, шминка и тоалета на матурска или апсолвентска вечер.

Апсолвентките како и да не посветуваат многу внимание на тој чин. Некои знаат да речат дека тоа е само формално, дипломирањето е многу повеќе. За разлика од нив матурантките борба водат меѓу себе која да биде посекси, поразголена и подоминантна од останатите. Годиниве, некои матурантки бараат фустан и надвор од Македонија, не за да се бидат единствени, туку со денови и недели да раскажуваат дека од Солун биле по тоалета, колку пати го купиле.

Со месеци однапред резервираат термини каде да одат на фризер и козметичар, а не размислувајќи дека не постигнале никаков знаечен животен резултат. Но покрај матурантките, нивните родители се уште по загреани. Од каде да се купи подарок за партнерот, колкав простор да се изнајми за матурската прослава и уште што ли не.

Сума сумарум, и матурантки и апсолвентки како припаднички на понежниот пол се расфрлаат по облека, шминка и фризура, не работеле тие за парите нели?

Сепак, матурантите и апсолвентите се поскромни, чевли, панталони, кошула и сако и тоа е тоа. До душа не можеш да направиш разлика меѓу машките кој е апсолвент, а кој матурант, но важо тие убаво си поминале.

Заклучокот едноставен, матурантките се „тепаат“ која да е посекси и поразголена, апсолвентките не се замараат!

Превземање на содржините од порталот Exclusive.mk во целост или делови, не е дозволено освен со писмена дозвола од Еxclusive.mk во спротивно секое неовластено копирање ќе се фактурира согласно ценовникот на нашата редакција.

Мелита во чекор со технологијата: На Инстаграм се пофали со новиот телефон (фото)

Мелита Ракичевиќ како и секогаш, па така и сега, во чекор со модата и технологијата. Таа го има најновиот Самсунг. Дали сама си го купи или сепак е подарок, наскоро дознаваме.

Си ја предвиде смртта: Пораката која ја остави ќе ве остави без здив! (фото)

БиХ синоќа ја потресе веста за сообраќајната несреќа кај Градачац во која загинаа Ајша Курбашиќ и нејзината ќерка Ирмела.

Ајша како да ја претчувствувала несреќата што ја засилува тагата поради нејзината трагична смрт. Имено, таа на Фејсбук остави порака само неколку дена пред фаталниот судар. Се прости, иако тогаш сосема сигурно не знаела каква судбина ја чека.

„Еднаш кога ќе умрам...Немојте да се натпреварувате кој повеќе ќе ме сака....И немојте да ги говорите оние тажни зборови...Дека би сакала да сум тука, барем уште еднаш да ме видите...Човек се сака додека е жив. Кога ќе умре, не му треба љубов, ниту било кој збор, напиша таа.

Да потсетиме, несреќата се случи на релација Орманциа - Градачац во местото Вучковци. Во возилото се наоѓале шест лица, а тргнале на прослава на матурата на Ирмела.

Најчитани

Твитови