ЗОШТО и ДАЛИ бракот ја убива желбата за секс?

Познато мислење е дека како поминуваат годините и медениот месец избледува, двојките ја губат навиката за секс, тој станува рутина, дури и обврска која треба да се заврши, а не интимна и возбудлива работа. Дали е тоа затоа што желбата за секс се намалува, а односот помеѓу партнерите преминува во платонски или нашиот биолошки часовник тоа го успорува?
“Љубовта и бракот одат заедно како коњот и кочијата“, ова е стих од познатата песна на Синатра. Но што е со сексот и бракот? Постои ли причина зошто не се римуваат?
Проблемот може да се појави доколку еден од партнерите сака повеќе секс отколку другиот или ако двајцата посакуваат некои промени “во креветот“, а не разговараат за тоа. Една анкета покажала дека поголем дел од луѓето повеќе сакаат брак, отколку слободен живот исполнет со секс. 75% би сакале да се во брак, 18% сакале да се забавуваат, но не и да застанат на лудиот камен, додека само 2% од анкетираните не сакаат ни брак ни забавување.
За жал, испитаниците изјавиле дека квалитетот на сексуалниот живот им опаѓа со годините во брак. 72% од паровите кои се во брак помалку од три години практикувале секс неколку пати неделно, додека истото важи само за 33% од паровите кои се повеќе од десет години во брак.
Шансите дека навистина уживаат во сексот со текот на годините, од 89% се намалуваат на 70%, додека оние кои својот сексуален живот го опишуваат како возбудлив сочинуваат 58%, односно 29%, во зависност од тоа дали се во брак помалку од три години или повеќе од десет години.
Постои и едно непишано правило – оние кои ретко водат љубов имаат и ниско ниво на задоволство во сексот. Тоа може да е резултат на подеднакво намалена желба за секс или ниско либидо кај двајцата партнери.

Љубовта победува се: Пар со даунов синдром прослави 22 години од брак! (фото)

Мериен и Томи Пилинг се првиот пар со Даунов синдром кој што се венчал во Велика Британија.

Овој пар се венчал во 1995 година, а нивното венчавање му докажало на светот дека и оние кои имаат таков проблем, заслужуваат љубов и среќа.

Сестрата на Мериен одлучила да направи Фејзбук страница за овој пар, на која добила 8.000 следбеници. Оние кои се сомневале во успехот на нивниот брак, сега не можат да кажат апсолутно ништо.

Се забавувале 18 месеци, а за да ја побара за жена Мериен, Томи прво ја прашал нејзината мајка.

Они истакнуваат дека нивната љубов нема врска со Дауновиот синдром, туку исклучиво со љубовта. Мериен не размислувала два пати, бидејќи одма знаела дека Томи е љубовта на нејзиниот живот.

Нивната љубов им покажала и на други парови со овој проблем дека не постојат препреки кога некој сакаш искрено.

Бил срамежлив, а сега е најмоќен човек на светот: Путин кога станал претседател!

Германскиот фото-репортер Даниел Бискуп, кој неколку пат го фотографирал рускиот претседател Владимир Путин, за него вели дека со време се променил и станал многу поцврст отколку пред 16 години, кога го запознал за прв пат.

-За сите овие години рускиот претседател многу се променил, но некои црти останале исти. Тој зборува многу тивко, речиси да шепоти, а кога зборува германски се обидува да биде многу љубезен – рекол Бискуп.

Според неговите зборови, кој сега разговара со Путин, го гледа сосема поразлично од тоа пред 16 години.

“Тој е сега многу поцврст од порано, некој кој претставува силна Русија. Тоа не е глума, тој верува во тоа”, навел фотографот, пренесува Дие Велт.

Порано Путин делувал многу срамежливо, истакнал Бискуп, додека таа промена во карактерот на Путин ја објаснува преку однесувањето на Западот кон Русија.

-На почетокот на 90-тите многумина во Русија мислеле дека Западот ќе ги прифати со две раце. Меѓутоа, Западот на тој период гледал како на последната рунда од борбата помеѓу комунизмот и капитализмот. Напредокот кој Русите во тој период самостојно го постигнале, Западот го сфатил како свој пораз, а тоа Русите ги погодило. А тие само сакаа кон нив сите да се однесуваат чесно- заклучил Бискуп.

Баран од јахта замина на скијање! (фото и видео)

Сигурно не сте го заборавиле бунтовникот Баран од серијата „Црната роза“. Епа истиот тој деновиве ужива во последните денови од зимата. 

Постојано ги апдејтува фановите со фотографии од зимскиот одмор. Очигледно е дека ужива во бордањето. 

Погледнете дел од фотографиите што тој ги има објавено на Инстаграм.

 

I can fly.

A post shared by Mert Yazıcıoğlu (@mertyazicioglu) on

 

Düşe kalka

A post shared by Mert Yazıcıoğlu (@mertyazicioglu) on

 

Snow

A post shared by Mert Yazıcıoğlu (@mertyazicioglu) on

А, кога зимата ќе помине очекуваме фотки од плажа и секако со поубавата половина.

Најчитани

Твитови