Најлудото откритие за Садам Хусеин: Имал машина за сечење во која што фрлал живи луѓе

Во озлогласен ирачки затвор, наводно живи луѓе фрлале на „сецкалка“ каде што умирале во страшни маки.
Британската група наречена Indict, основана со цел да започне процес на судење за воени злосторства кои што ги сторил ирачкиот диктатор Садам Хусеин, константно ја повторуваше приказната дека Садам и неговиот син Кусај имаат „сецкалка“ за луѓе која што ја користеле за измачување и убивање на затвореници во озлогласениот затвор Абу Граиб.

За тоа пишуваше во 2003-та година лабористичката советничка Ен Клојд во својат колумна повикувајќи се на анонимни извори. Таа пишуваше дека „постои сецкалка, изворно користена за уништување на пластика, но во неа во затворот Абу Граиб фрлале живи луѓе, додека останатите морале да гледаат“.

Таа пишуваше дека затворениците кои што паѓале на глава „имале среќа“ да умрат веднаш, за разлика од оние кои што паѓале на нозе и долго умирале во страшни маки. Било ужасно и нејзиниот извор ѝ потврдил дека лично сведочел на 30 такви убиства. Остатоците од нивните тела биле „пакувани“ во кеси и често биле користени како храна за рибите.

Бројни светски медиуми го пренесуваа ова, но никогаш не биле пронајдени цврсти докази за постоењето на „сецкалката“. Еден репортер на „Гардијан“ ги побарал барем имињата на луѓето кои што разговарале со ирачките затвореници, но од Indict не сакале да откријат никакви дополнителни информации.

Новинарот Брендан О’Нил разговарал со доктор кој што работел во озлогласениот затвор за време на диктатурата на Садам Хусеин. Тој му раскажал дека условите биле ужасни, но дека никогаш не слушнал за никаква „сецкалка“. Колку што му било познато, во затворот имало убиства, но само со бесење.

Љубовта победува се: Пар со даунов синдром прослави 22 години од брак! (фото)

Мериен и Томи Пилинг се првиот пар со Даунов синдром кој што се венчал во Велика Британија.

Овој пар се венчал во 1995 година, а нивното венчавање му докажало на светот дека и оние кои имаат таков проблем, заслужуваат љубов и среќа.

Сестрата на Мериен одлучила да направи Фејзбук страница за овој пар, на која добила 8.000 следбеници. Оние кои се сомневале во успехот на нивниот брак, сега не можат да кажат апсолутно ништо.

Се забавувале 18 месеци, а за да ја побара за жена Мериен, Томи прво ја прашал нејзината мајка.

Они истакнуваат дека нивната љубов нема врска со Дауновиот синдром, туку исклучиво со љубовта. Мериен не размислувала два пати, бидејќи одма знаела дека Томи е љубовта на нејзиниот живот.

Нивната љубов им покажала и на други парови со овој проблем дека не постојат препреки кога некој сакаш искрено.

Бил срамежлив, а сега е најмоќен човек на светот: Путин кога станал претседател!

Германскиот фото-репортер Даниел Бискуп, кој неколку пат го фотографирал рускиот претседател Владимир Путин, за него вели дека со време се променил и станал многу поцврст отколку пред 16 години, кога го запознал за прв пат.

-За сите овие години рускиот претседател многу се променил, но некои црти останале исти. Тој зборува многу тивко, речиси да шепоти, а кога зборува германски се обидува да биде многу љубезен – рекол Бискуп.

Според неговите зборови, кој сега разговара со Путин, го гледа сосема поразлично од тоа пред 16 години.

“Тој е сега многу поцврст од порано, некој кој претставува силна Русија. Тоа не е глума, тој верува во тоа”, навел фотографот, пренесува Дие Велт.

Порано Путин делувал многу срамежливо, истакнал Бискуп, додека таа промена во карактерот на Путин ја објаснува преку однесувањето на Западот кон Русија.

-На почетокот на 90-тите многумина во Русија мислеле дека Западот ќе ги прифати со две раце. Меѓутоа, Западот на тој период гледал како на последната рунда од борбата помеѓу комунизмот и капитализмот. Напредокот кој Русите во тој период самостојно го постигнале, Западот го сфатил како свој пораз, а тоа Русите ги погодило. А тие само сакаа кон нив сите да се однесуваат чесно- заклучил Бискуп.

Баран од јахта замина на скијање! (фото и видео)

Сигурно не сте го заборавиле бунтовникот Баран од серијата „Црната роза“. Епа истиот тој деновиве ужива во последните денови од зимата. 

Постојано ги апдејтува фановите со фотографии од зимскиот одмор. Очигледно е дека ужива во бордањето. 

Погледнете дел од фотографиите што тој ги има објавено на Инстаграм.

 

I can fly.

A post shared by Mert Yazıcıoğlu (@mertyazicioglu) on

 

Düşe kalka

A post shared by Mert Yazıcıoğlu (@mertyazicioglu) on

 

Snow

A post shared by Mert Yazıcıoğlu (@mertyazicioglu) on

А, кога зимата ќе помине очекуваме фотки од плажа и секако со поубавата половина.

Најчитани

Твитови