Раст на пензиите за 5 проценти!

Пензиите ќе растат и годинава. Во буџетот за 2017 година предвидено е ново зголемување од просечни 5% на ноемвриската пензија која ќе биде исплатена во декември.

Тогаш околу 300.000 граѓани ќе добијат по околу 600 денари повеќе.

Со ова трендот на зголемување на пензиите продолжува. Во изминатите десет години тие постојано растат и просечната пензија е сега за 70% повисока отколку во 2006 година.

Најниската пензија пак е зголемена за над 80%.

Завршувањето на политичката криза треба да обезбеди и подобрување на состојбата во приватниот сектор.

Стабилноста ќе придонесе за зголемување на инвестициите и отворање на нови работни места што е клучен предуслов за зголемување на животниот стадард на граѓаните.

Просечната плата во земјава според статистика изнесува 22 460 денари и е за околу 150 евра повисокоа од 2006 година. Нето платата во август 2006-та година изнесуваше 13.718 денари.

Роналдињо љубоморен на еден фудбалер (ВИДЕО)

Роналдињо е голем обожавател на Англиската Премиера лига во која претходната сезона видел еден гол каков одсекогаш сакал да постигни. Се случил на утакмицата Crystal Palace и Tottenham во која победа славеа Tottenham со резултат 1:3. Роналдино беше воодушевен од голот на Dele Alli.

"Морам вас да ви признаам дека сум љубоморен на Али поради тој гол, за кој е тешко да најдам вистински зборови. Тоа беше мајсториски како што одсекогаш сакав да постигнам", кажал Роналдињо

 

Научниците откриваат: Ова е совршениот облик на женски гради.

Се мисли  дека овој облик на гради најмногу го привлекува машкото внимание, а ова го откриваат токму научните истражувања.Како британските пластични хирурзи би имале колку што е можно подобар образец за употреба во реконструктивната хирургија којашто ја применуваат над пациенти заболени од карцином на дојката, коишто се подвргнале на мастектомија, било спроведено и истражување, сè со цел да се добие визија за совршениот облик на женските гради.

Во истражувањето, чиишто резултати се објавени и во научниот магазин "Пластична и реконструктивна хирургија", испитани биле повеќе од 1.300 мажи, жени и хирурзи, коишто морале да прегледаат повеќе фотографии, а на крајот и да ги одредат совршените пропорции на женските гради.

На крајот, сите три групи го избрале токму природниот облик, налик на оној на античката грчка скулптура на Милоска Венера или "Афродита од Милос" — античка статуа и едно од најпознатите дела од скулптурата од стара Грција, која е денес еден од најпознатите експонати во Лувр во Париз.

 

Значи, иако можеби помисливте дека ќе победат бујните вештачки деколтеа, овојпат сепак победуваат природните гради, со какви што секако не може да се пофалат голем број на актерки и старлети!

За секунда имаше одговор: Најбрзо решена задача во квиз! (видео)

На вториот натпревар полуфиналистите во српскиот квиз Сложувалка, Никола Стојменовиќ и Милица Марковиќ, се соочија со „претежок“ предизвик во играта Мој број. Бројот кој го избра Милица како задача, ги насмеа сите.

Погледнете зошто во 04:47

Најчитани

Твитови