Како да препознаете дали вашата партнерка глуми оргазам

Според неодамнешните истражувања на сексуалните стручњаци, околу 30% од жените во светот немаат потешкотии со редовно доживување оргазам, додека, пак, преостанатите 70% го доживуваат многу поретко, отприлика на секој петти сексуален однос.

Во овие 70% спаѓаат и оние 15% на жени кои откриваат дека никогаш не доживеале оргазам или пак дека го доживеале само еднаш или двапати во животот.

Сепак, студиите покажуваат дека над 90% од жените, во некој момент, одглумиле оргазам и тоа најчесто да не го повредат партнерот. Тоа и не звучи така необично ако го споменеме фактот дека околу 20% од мажите веруваат дека се толку добри љубовници што нивните партнерки не мора да глумат.

Општите и јасни знаци на оргазам се грчење на мускулите – најчесто вагиналните мускули, што предизвикува чувство дека долу е „потесна”. Исто така, може да се појават и грчеви во нозете. Кога има посилен интензитет на стимулацијата во кој нејзиниот здив е пократок, а воздишките погласни, по постигнувањето на вистинскиот оргазам таа ќе застане, бидејќи ќе ѝ требаат неколку минути да закрепне.

Голем број на жени по оргазмот може да поцрвенат на дел од градите поради зголемени хормони и бидејќи таму кожата е тенка.

Тоа што глуми не значи дека не ужива

Дури и ако таа глуми оргазам, тоа не мора да значи дека не ужива во сексот. Имено, истражувањата покажуваат дека кај жените активноста за задоволство во центрите на мозокот е најголема за време на сексот, односно „на патот до оргазам”, додека непосредно пред самото доживување на врвното задоволство, активноста нагло опаѓа. Од друга страна пак, кај мажите активноста во тие делови од мозокот е најголема токму при самото доживување на оргазам.

 

Матурантките се „тепаат“ која да е посекси и поразголена, апсолвентките не се замараат!

Животот е полн со предизвици на секое поле, но секој предизвик носи и свои успеси или пак неуспеси. Заклучно, секој период од животот е карактеристичен сам за себе.

Наголемо периодов се прославуваат апсолвентските и матурските вечери, кој за каде е , но дали и така секој се чувствува. Се поголем е трендот да се следат познатите личности особено кога се работи за фризура, шминка и тоалета на матурска или апсолвентска вечер.

Апсолвентките како и да не посветуваат многу внимание на тој чин. Некои знаат да речат дека тоа е само формално, дипломирањето е многу повеќе. За разлика од нив матурантките борба водат меѓу себе која да биде посекси, поразголена и подоминантна од останатите. Годиниве, некои матурантки бараат фустан и надвор од Македонија, не за да се бидат единствени, туку со денови и недели да раскажуваат дека од Солун биле по тоалета, колку пати го купиле.

Со месеци однапред резервираат термини каде да одат на фризер и козметичар, а не размислувајќи дека не постигнале никаков знаечен животен резултат. Но покрај матурантките, нивните родители се уште по загреани. Од каде да се купи подарок за партнерот, колкав простор да се изнајми за матурската прослава и уште што ли не.

Сума сумарум, и матурантки и апсолвентки како припаднички на понежниот пол се расфрлаат по облека, шминка и фризура, не работеле тие за парите нели?

Сепак, матурантите и апсолвентите се поскромни, чевли, панталони, кошула и сако и тоа е тоа. До душа не можеш да направиш разлика меѓу машките кој е апсолвент, а кој матурант, но важо тие убаво си поминале.

Заклучокот едноставен, матурантките се „тепаат“ која да е посекси и поразголена, апсолвентките не се замараат!

Превземање на содржините од порталот Exclusive.mk во целост или делови, не е дозволено освен со писмена дозвола од Еxclusive.mk во спротивно секое неовластено копирање ќе се фактурира согласно ценовникот на нашата редакција.

Мелита во чекор со технологијата: На Инстаграм се пофали со новиот телефон (фото)

Мелита Ракичевиќ како и секогаш, па така и сега, во чекор со модата и технологијата. Таа го има најновиот Самсунг. Дали сама си го купи или сепак е подарок, наскоро дознаваме.

Си ја предвиде смртта: Пораката која ја остави ќе ве остави без здив! (фото)

БиХ синоќа ја потресе веста за сообраќајната несреќа кај Градачац во која загинаа Ајша Курбашиќ и нејзината ќерка Ирмела.

Ајша како да ја претчувствувала несреќата што ја засилува тагата поради нејзината трагична смрт. Имено, таа на Фејсбук остави порака само неколку дена пред фаталниот судар. Се прости, иако тогаш сосема сигурно не знаела каква судбина ја чека.

„Еднаш кога ќе умрам...Немојте да се натпреварувате кој повеќе ќе ме сака....И немојте да ги говорите оние тажни зборови...Дека би сакала да сум тука, барем уште еднаш да ме видите...Човек се сака додека е жив. Кога ќе умре, не му треба љубов, ниту било кој збор, напиша таа.

Да потсетиме, несреќата се случи на релација Орманциа - Градачац во местото Вучковци. Во возилото се наоѓале шест лица, а тргнале на прослава на матурата на Ирмела.

Најчитани

Твитови