Не се грижете за калории во шејкот: Шолја која брои калории (видео)

Магичната шолја „Vessyl” е многу повеќе од обична шолја која секојдневно ја користиме. Станува збор за изум кој ги надмина сите досегашни очекувања во областа на техниката и модерната и напредна технологија.

Паметната „Vessyl” шолја во буквална смисла на зборот ја мери секоја течност која преку неа ќе се внесе во организмот, па така цело време може да се има информација колку калории секојдневно се внесуваат во телото.

„Vessyl” шолјата не ги мери само калориите кои се внесуваат, таа исто така мери и колку шеќер, кофеин, алкохол и колку вкупно течност дневно се внесува во организмот.

Шолјата има вградена батерија која преку ноќ може да се полни за да покажува точни и релевантни резултати.

Веднаш штом течноста се стави во шолјата, сензорите кои се вградени во неа за само неколку секунди на надворешната страна на шолјата ќе ги испишат информациите кои ќе ги прочитаат од течноста, па така во ист момент се добива информација што се пие, колку се пие, колку калории содржи течноста и ред други информации.

Во светот оваа шолја веќе е хит број еден, особено кај луѓето кои внимаваат што внесуваат, кои секојдневно бројат калории и се грижат за надворешниот изглед.

Ако се користи преку целиот ден од неа се добива и информација која кажува кога е доста од внесување на течности во телото со појава на сина точка на самиот врв од шолјата.

Може да се поврзи со мобилен телефон на кој стигаат информации што сѐ сте испиле во текот на денот.

Интересен и корисен изум во секој случај кој може да не поттикне на размислување за тоа колку е важен здравиот начин на живот и колку е важно здраво да се храниме и да внесуваме здрави течности со помалку калории.

Да се надеваме дека за скоро време ќе ја имаме и кај нас оваа паметна „Vessyl” шолја.

Атанас: Првиот секс го имав со мајката на најдобриот ми другар!

Да се влезе во светот навозрасните, особено првиот сексуален акт, е голем чекор за секого. Овој допис од Атанас е доказ за тоаколку може животот да биде непредвидлив и да нанесе низа на проблеми и искушенија.

Од секогаш сакав да заработувам сам за себе и да бидам самостоен човек. Кога бев матурант започнав да работам во една пицерија, како пица доставувач во Скопје. По неколку поминати недели и здобиено работно искуство добив нарачка за пицана една локација на периферниот дел од градот. Никогаш претходно немав навратено во тој дел од градот, па ми требаше малку повеќе време да се снајдам. Ја однесо пицата, а жената ме покани на кафе како знак на благодарност. Нарачките на тааадресе зачестуваа, а жената се повеќе „ми се лепеше“. Не можев да се воздржам и во мојот живот го имав пвиот секс токму со таа жена. Но, животот нема да е живот ако не направи „каша“ зачинета со лута состојка.

Се најдов во ситуација да запознаам едно момче, денес по неколку години мојот најдобар другар. Како што се запознававме ми раскажа и ми се довери дека неговите родители се разведени и живее со татко му. Еднаш ми рече, ај на кафе кај мајка ми ќе одиме. Не можев ни да претпоставма дека неговата мајка е жената со која го имав првиот секс, во животот. Едноставно се извлеков дека сум заборавил дека сум на работа и заминав. Не знам дали сум силен или многу слаб, што не можам да го кажам тоа на него, па затоа се одлучив на ваков чекор да се „исповедам“.

Допис од: А.Г.

Превземање на оваа содржина, во целост или делови, не е дозволено освен со писмена дозвола од Еxclusive.mk во спротивно секое неовластено копирање ќе се фактурира согласно ценовникот на нашата редакција.

Претседателот Иванов му го врачи мандатот за состав на Влада на Никола Груевски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го доби мандатот за формирање на новата владата од претседателот Ѓорѓе Иванов

Согласно Уставот и законите, Груевски сега има рок од 20 дена да обезбеди мнозинство во Собранието и да го состави својот кабинет кој треба да ја води Македонија во наредните 4 години.

Кадровскиот состав на Владата заедно со нејзината програма за работа Груевски треба да му ја достави на Собранието во рок од 20 дена, односно најдоцна до 28 јануари. Пратениците пак имаат рок од 10 дена во кој треба да се состанат и да се изјаснат по предлогот на Груевски.

Доколку 61 пратеник го притисне зеленото копче, Груевски повторно ќе ја добие довербата за да ја води Владата.

На последните избори на 11 декември ВМРО-ДПМНЕ ја запиша десеттата изборна победа по ред, освојувајќи 51 пратеничко место. 49 пратеници седнаа во клупите резервирани за СДСМ. ДУИ има 10 претставници во Собранието, БЕСА 5, Алијансата 3 и ДПА 2 пратенички места.

Согласно досегашната пракса и користењето на максимумот од законските рокови, предлогот на Груевски би можел да се најде на собраниска седница во вторник на 7 февруари.

Популарно

Твитови