Неуромедика најголем работодавец во македонското приватно здравство! – Отворен оглас со 125 работни места

Неуромедика како прв приватен медицински бренд во Македонија веќе влезе во својот јубилеj, 25 години од основањето. На 10.06.2017 ќе прослави четвртина век постоење, време поминато низ константен раст и развој и стремеж да се достигне врвно здравство и беспрекорни услови за лекување на пациенти. Низ постојаното вложување и унапредување на работниот процес Неуромедика придонесува кон подобрување на квалитетот на медицинските услугите кои ги нуди. Неуромедика како ретко чист македонски бренд кој константно ги зголемува и подобрува своите работни капацитети, е особено посветена на квалитетот на медицинскиот кадар кој претставува главен извор на доверба во очите на граѓаните. Пред речиси две години Неуромедика го постави камен темелникот на најголемиот проект досега, Болницата Неуромедика на ул. “Јордан Мијалков” бр. 62 во центарот на Скопје, нов објект на 8 нивоа со 3.500м2 изграден и прилагоден според најсовремените медицински параметри. Болницата Неуромедика е во завршна фаза во која се работи на специјалните системи за болничко работење, монтажата на дијагностичката медицинска апаратура и останати градежни активности. Поради тоа Неуромедика има потреба од нов дополнителен кадар кој ќе работи во новиот објект и постоечките капацитети. Отворени се 125 работни места од повеќе области и тоа: доктори специјалисти, доктори општа пракса, менаџери, административен персонал, медицински сестри, медицински техничари, лаборанти, оператори и  логистика. Деталите за огласот може да се погледнат во продолжение:

 

Медицински кадар:

Гинеколози - 2 извршители

Физијатри – 2 извршители

Специјалисти по Трудова медицина – 3 извршители

Специјалисти по Интерна медицина – 2 извршители

Педијатри - 2 извршители

Доктори на специјализација на хируршки гранки – 7 извршители

Доктори на специјализација на не-хируршки гранки - 6 извршители

Доктори општа пракса – 9 извршители

Медицински претставник – 1 извршител

Медицински сестри - 25 извршители

Инструментарки – 5 извршители

Лаборанти - 11 извршители

РТГ техничари – работно искуство со MRI и CT - 2 извршители

 

Административен кадар:

HR менаџер – со работно искуство во областа – 1 извршител

Менаџер за контрола и логистика – со работно искуство во областа - 1 извршител

Комерцијалист – 1 извршител

Администратор-операторки – 15 извршители

Лица за работа во административен оддел - 5 извршители

 

Помошен кадар и логистика:

Возачи - 4 извршители

Обезбедување – 8  извршители

Работници за во кафетерија – 2 извршители

Техничка служба - 3 извршители

Хаусмајстори – 2 извршители

Хигиеничарки – 5 извршители

Лице за одржување на систем за греење-ладење и вентилација – 1 извршител

 

Потребни квалификации на работните места:

 

1. Кандидатите за медицинските работни места - доктори специјалисти, доктори општа пракса, специјализанти, медицински сестри, инструментарки, РТГ техничари, лаборанти треба да имаат:

- соодветно медицинско образование за работната позиција за која аплицираат

- лиценца за работа за работната позиција за која аплицираат

- работно искуство согласно работна позиција за која аплицираат

- познавање на англиски јазик и работа со компјутери

- возачка дозвола Б

 

2. Кандидатите за административна работа треба да имаат

- високо образование согласно работната позиција за која аплицираат

- работно искуство во бараната област (за менаџерските работни позиции најмалку 3 години искуство во дејноста)

- познавање на англиски јазик и работа со компјутери

- возачка дозвола Б

 

3. Кандидатите за помошен кадар и логистика треба да имаат искуство во областа за работната позиција за која аплицираат

- ССС/ВСС

- работно искуство согласно работна позиција за која аплицираат

- возачка дозвола Б/Ц

- лиценца за работа (доколку е потребна за работната позиција)

 

Кандидатите потребно е да го достават своето CV, (кратка биографија на македонски јазик со фотографија) документи за завршено образование, потврда за работно искуство на: kariera@neuromedica.com.mk со назнака на позицијата, лично во просториите на Неуромедика или по пошта на адреса: ПЗУ Неуромедика, бул: Партизански одреди бр.42, 1000 Скопје, со назнака на позицијата за која се аплицира.

Серија земјотреси во Пехчево, Берово и околината

Серија земјотреси чии епицентри потекнуваат од епицентралното подрачје Пехчево - Кресна се регистрирани денеска во период од 10 до 11 часот.

Земјотресите најсилно се почуствувани во Пехчево, Берово и околината. Најсилниот бил со магнитуда од 3,1 степен по Рихтеровата скала и е регистриран во 10.27 часот, а најслабиот со магнитуда од 2 степена според Рихер во 10.54 часот.

Покрај овие два земјотреса, Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје регистрираше уште три земјотреси и тоа во 10 часот со магнитуда од 3 степени, во 10.17 часот со магнитуда од 2,3 степени и во 10.19 часот со магнитуда од 2,6 степени според Рихтеровата скала. 

ОГРОМНА ТРАНСФОРМАЦИЈА- Оваа девојка ја скрати својата долга коса на нула!! МАСАКАР (ВИДЕО)

Промените се дел од нашиот живот и истите носат нешто подобро, или пак во краен случај полошо во истиот.

Оваа девојка има многу долга коса, но се одлучила за неверојатна промена.

Таа собра храброст да се потшиша со машинка на нула. КАКВА ТРАНСФОРМАЦИЈА!

Новиот ривал на Путин за претседател на Русија е ЖЕНА? (ФОТО)

Позната телевизиска новинарка Ксенија Собчак, чиј татко бил близок соработник на Владимир Путин, има намера да се кандидира на претседателските избори во Русија.

Како што пренесуваат светските медиуми, 35–годишната новинарка планира да се кандидира на претседателските избори кои се одржуваат во март 2018 година.

Таа се опиша како кандидат кој одбива status quo, некој кој би внел борбеност во кампањата и би ги предизвикал уморните стари кандидати од другите партии, кои постојат веќе со години.

Таа на своите потенцијални гласачи им порача да ја изберат неа доколку сакаат нешто да направат, ако им е доста од сè, а немаат свој кандидат.

New York Times пренесува и дека таа е ќерка на поранешен градоначалник на Санкт Петербург, Анатолија Собчак, кој бил ментор на Путин со години и кој починал во 2000- та година.

Меѓутоа, New York Times наведува дека кандидатурата на Собчак ќе биде дополнителен удар за и онака слабата опозиција, со потсетување дека главниот руски опозоционер Алексеј Навални нема право да се кандидира бидејќи тоа му го забрани судот, поради постапка која се води против него.

Најчитани

Твитови