Костените извор на здравје

Слатки, вкусни и популарни, станува збор за костените кои се високовредни енергетски плодови. Искористете ја сезоната и снабдете се со витамини и минерали кои нема да ги најдете во другите јаткасти плодови.

Костените се познати по слаткиот вкус и благата текстура. Свежиот костен има 170 калории на 100 грама од делот кој се јаде, што значи многу помалку од разните јаткасти плодови како што се лешникот, бадемите, оревите… кои содржат околу три пати повеќе калории. Костенот како и претходно набројаните сродни плодови, не содржи холестерол. Во костените ќе најдете многу мала количина на масти, главно незаситени масни киселини и што е многу важно не содржи глутен. Заради тоа се иделна намирница за луѓето кои боледуваат од целијакија.

Освен тоа, тој е и единствен јаткаст плод кој содржи витамин Ц, па така само 85 грама костен дава 45 проценти од дневните потреби.

Уште една интересна карактеристика на костенот е тоа дека е богат со фолати, што е инаку типично за зелениот лисест зеленчук, а не за јаткастите плодови и семки. Околу 100 гр. костени нудат 62 мг. фолати, (или 15,5 проценти). Значи, освен со витамин Ц , тој има и витамини Б1, Б2 и фолна киселина. Фолната киселина е неопходна за формирање на црвени крвни зрнца и синтеза на ДНК. Конзумирање на храна богата со фолати спречува појава на аномалии кај фетусот.

Овој есенски плод е познат и како извонреден извор на влакна, што помага во намалување на нивото на холестерол.

Конзумирајте ги и ќе внесете магнезиум, бакар, манган, железо, калциум, фосфор, цинк и солидна количина на калиум (518 мг/100 гр). Калиумот е многу важен елемент бидејки го урамнотежува нивото на натриум, срцевите отчукувања и крвниот притисок. Магнезиумот и фосфорот се важни за метаболизмот на коските.

Серија земјотреси во Пехчево, Берово и околината

Серија земјотреси чии епицентри потекнуваат од епицентралното подрачје Пехчево - Кресна се регистрирани денеска во период од 10 до 11 часот.

Земјотресите најсилно се почуствувани во Пехчево, Берово и околината. Најсилниот бил со магнитуда од 3,1 степен по Рихтеровата скала и е регистриран во 10.27 часот, а најслабиот со магнитуда од 2 степена според Рихер во 10.54 часот.

Покрај овие два земјотреса, Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје регистрираше уште три земјотреси и тоа во 10 часот со магнитуда од 3 степени, во 10.17 часот со магнитуда од 2,3 степени и во 10.19 часот со магнитуда од 2,6 степени според Рихтеровата скала. 

ОГРОМНА ТРАНСФОРМАЦИЈА- Оваа девојка ја скрати својата долга коса на нула!! МАСАКАР (ВИДЕО)

Промените се дел од нашиот живот и истите носат нешто подобро, или пак во краен случај полошо во истиот.

Оваа девојка има многу долга коса, но се одлучила за неверојатна промена.

Таа собра храброст да се потшиша со машинка на нула. КАКВА ТРАНСФОРМАЦИЈА!

Новиот ривал на Путин за претседател на Русија е ЖЕНА? (ФОТО)

Позната телевизиска новинарка Ксенија Собчак, чиј татко бил близок соработник на Владимир Путин, има намера да се кандидира на претседателските избори во Русија.

Како што пренесуваат светските медиуми, 35–годишната новинарка планира да се кандидира на претседателските избори кои се одржуваат во март 2018 година.

Таа се опиша како кандидат кој одбива status quo, некој кој би внел борбеност во кампањата и би ги предизвикал уморните стари кандидати од другите партии, кои постојат веќе со години.

Таа на своите потенцијални гласачи им порача да ја изберат неа доколку сакаат нешто да направат, ако им е доста од сè, а немаат свој кандидат.

New York Times пренесува и дека таа е ќерка на поранешен градоначалник на Санкт Петербург, Анатолија Собчак, кој бил ментор на Путин со години и кој починал во 2000- та година.

Меѓутоа, New York Times наведува дека кандидатурата на Собчак ќе биде дополнителен удар за и онака слабата опозиција, со потсетување дека главниот руски опозоционер Алексеј Навални нема право да се кандидира бидејќи тоа му го забрани судот, поради постапка која се води против него.

Најчитани

Твитови